Breaking News

Έφυγε με το «διπλό» από το «Αμμόχωστος» η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα πολύ σημαντικό «διπλό» πήρε στο «Αμμόχωστος» κόντρα στον Ερμή η ΑΕΚ, σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του και πήραια δίκαια τη νίκη. Βοήθησε αρκετά το γρήγορο γκολ του Χέιτλι, το οποίο έδιωξε νωρίς το άγχος και η ΑΕΚ διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της προβάδισμα. Ο Τρισκόφσκι πέντε λεπτά πριν το φινάλε «κλείδωσε» τη νίκη, η οποία ήταν η δεύτερη σερί για τους Λαρνακείς.

Οι «φτεροπόδαροι» δεν κατάφεραν να κάνουν πολλά πράγματα στο παιχνίδι, παρόλο που δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ. Επηρεάστηκαν από το γρήγορο γκολ και ουσιαστικά δεν αντέδρασαν ποτέ, έτσι αναπόφευκτα ήρθε η ήττα, η οποία ήταν η τέταρτη για τον Ερμή στο φετινό πρωτάθλημα.

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΚ την ερχόμενη Παρασκευή (30/10, 20:00) κόντρα στην Πάφο στην «Αρένα», ενώ ο Ερμής την ερχόμενη Τετάρτη (28/10, 16:00) δίνει το εξ αναβολής παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Πρώτο Ημίχρονο

Στο 3ο λεπτό η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Ναράνχο από καλή θέση εντός περιοχής να κάνει το σουτ, πέρασε έξω όμως η μπάλα.

Τρία λεπτά μετά, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τρουγιόλς από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Σιντιμπέ δεν μπόρεσε να διώξει και ο Χέιτλι από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 15′ η ομάδα της Λάρνακας έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, με τη μπάλα να φτάνει στον Τρουγιόλς, ο οποίος αιφνιδιάστηκε ενώ ήταν σε καλό σημείο και δεν πρόλαβε να σκοράρει.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Χέιτλι έκανε τη σέντρα, ο Τρισκόφσκι έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Στο 25ο λεπτό ο Ερμής είχε καλή προϋπόθεση, με τον Ρουσία να σεντράρει, τον Κονέ να κατεβάζει και να δοκιμάζει το σουτ, όμως ο Τρουγιόλς πρόλαβε και έβαλε την κόντρα.

Δέκα λεπτά μετά η επόμενη διπλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τους Τρισκόφσκι και Σπόλιαριτς να δοκιμάζουν από το ύψος της περιοχής να σουτάρουν, αμφότερες οι προσπάθειες όμως κόντραραν σε σώματα.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Λάρνακας πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο 49′ η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, με τον Μαρκή να κάνει το σουτ και τον Καϊκέ να πραγματοποιεί δύσκολη επέβαση.

Η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου στο 58ο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Τρισκόφσκι, ωστόσο έδιωξε ξανά ο Καϊκέ.

Στο 72′ ο Τρισκόφσκι ξανά πήγε να γίνει απειλητικός, δοκιμάζοντας το σουτ από καλή θέση, πρόλαβε όμως ο Ντίας και έβαλε την κόντρα σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη. Ταχύτατα στην αντεπίθεση ο Μαρκής, βρήκε στην περιοχή τον Τρισκόφσκι ο οποίος με τη μια έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Ενδεκάδες

Ερμής (Νίκος Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Χολτ, Ντίας, Δημητρίου, Παραγκούλκοφ (46′ Mέιρα), Κυριακίδης, Κονέ (66′ Καμπράλ), Σιντιμπέ, Λέμος, Ρουσιάς (76′ Κύπρου).

ΑΕΚ (Χοάν Καρίγιο): Τέουνκενς, Φερνάντες, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Άμπρααμ (79′ Μαρτίνεζ), Σπόλιαριτς (66′ Σπιρόφσκι), Χέιτλι, Ναράνχο (75′ Γκαρσία), Μακρής, Τρισκόφσκι.