«Διπλό» της ΑΕΚ επί της Ανόρθωσης

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, με σκορ 81-70, τελείωσε το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, με αντίπαλο την Ανόρθωση. Η ομάδα της Λάρνακας, σημείωσε την 8η της νίκη σε 11 αγώνες, ενώ αυτή της Αμμοχώστου, δέχθηκε την 5η της ήττα σε 10 αγώνες.

Ήταν παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Snider, που σημείωσε 20 πόντους (1/1 βολή, 5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Δυνατό μπάσιμο έκανε στο παιχνίδι η Ανόρθωση, η οποία προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 10-2 και ακολούθως, συντήρησε ένα προβάδισμα γύρω από το +5. Στο 6` το σκορ έγινε 20-12, πάντα για την Ανόρθωση, αλλά στα τελικά χρονικά σημεία της 1ης περιόδου, η ΑΕΚ δημιούργησε ένα 12-2, που την έβαλε μπροστά στο 10` με σκορ 24-22.

Από το ξεκίνημα της 2ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν σταθερά τη διαφορά , που έφθασε στο +10 (38-28), όταν το χρονόμετρο έδειξε το 14`. Η ομάδα της Λάρνακας, κρατούσε σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά και ενώ στο 17`, η τιμή της, ανέβηκε στους 13 (45-32) και με τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε με 52-36.

Παρότι η Ανόρθωση στην 3η περίοδο, έκανε μιαν προσπάθεια για να μειώσει την τιμή της διαφοράς, εν τούτοις η ΑΕΚ είχε τον τρόπο για να την κρατάει σταθερά γύρω από τους 15 πόντους, ενώ σε αυτό, τη βοηθούσε και το αργό τέμπο που είχε το παιχνίδι σε αυτήν την περίοδο. Στο 30`, η ομάδα της ΑΕΚ προηγήθηκε με 68-57.

Η Ανόρθωση συνέχισε την αντεπίθεση της και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, μείωσε στο -4, όταν το σκορ έγινε 68-64. Ωστόσο με 6-0 σερί η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (74-64). Στο 37`, η διαφορά ανέβηκε στους 12 πόντους για την ΑΕΚ, που τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 81-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 36-52, 57-68, 70-81.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade 6 (1), Ελευθερίου 2, Sanadze 15 (3), Μουόσα 13 (1), Paulicap 24, Κωνσταντίνου, Τομπάζος 1, Bradley 9 (1).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Strong 14 (3), Snider 20 (3), Χριστοδούλου 3 (1), Σιζόπουλος 6 (1), Gresham 14, Μανωλόπουλος 11 (3), Hunt 9, Παντελή 1, Μαντοβάνης 3 (1).