Άρης – Νέα Σαλαμίνα 3-0: «Ελαφρά ταξιαρχία»… βαρύ πυροβολικό!

Ένας Άρης χάρμα ιδέσθαι στο πρώτο ημίχρονο διέλυσε με 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα, έκανε το 5Χ3, ανέβηκε στην τρίτη θέση και περιμένει τη Δευτέρα το ματς της Πάφος FC με την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Παραλλήλως, θα έχει το μάτι στα αυριανά ματς των ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ απέναντι σε ΑΕΛ και Δόξα αντιστοίχως, για να δει εάν θα μπει πιο δυνατά στη μάχη του τίτλου.

Από την άλλη, οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα, έμειναν στην πέμπτη θέση με απόσταση δύο βαθμούς από τους Ομόνοια και Απόλλωνα, που δίνουν αγώνα αντιστοίχως με Ολυμπιακό (Δευτέρα) και Ακρίτα (απόψε). Επομένως, κινδυνεύουν να υποχωρήσουν στην έβδομη θέση.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το ματς
Το παιχνίδι… τελείωσε προτού αρχίσει! Στο 5’ το ταμπλό έγραφε 2-0 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», καθώς αρχικά ο Κακόριν αξιοποίησε στο 3’ το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαμπίκα σε ανατροπή του από τον Σάλαλιχ και στη συνέχεια ο Γκομίς πλάσαρε εύστοχα.

Οι ερυθρόλευκοι κατέρρευσαν σαν χάρτινος πύργος και οι πράσινοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παιχνίδι. Μετά από μια προσπάθεια των ερυθρόλευκων μετά το δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο και ήταν θέμα χρόνου να έρθει το τρίτο γκολ. Τελικά, το τέρμα ήρθε με αυτογκόλ του Κατσικά στο 36’, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα προτού καταλήξει στον Κακόριν, ο οποίος ήταν έτοιμος να αξιοποιήσει την πάσα του Πηλέα.

Στο δεύτερο η Νέα Σαλαμίνα είχε την κατοχή, αφού ο Άρης έριξε ρυθμό και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ για να ανακτήσει τις ελπίδες της. Το μόνο που κατάφερε, όμως, ήταν να χάσει δύο ευκαιρίες με τους Μάντζεκ (54’) και Τσίκο (90’+1). Αμφότεροι αστόχησαν, ο πρώτος με σουτ και ο δεύτερος με κεφαλιά.

Πουρσαϊτίδης: «Όλοι μαζί κερδίζουμε, όλοι μαζί χάνουμε, δεν ψάχνω δικαιολογίες»

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μποακί, Μπρόρσον, Πηλέας (63′ Καζού), Στρούσκι, Μπένγκτσον (75′ Πακέ), Μπράουν, Μπαμπίκα (63′ Μαγιαμπέλα), Γκομίς (63′ Στεπίνσκι), Κακόριν (80′ Σπόλιαριτς).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Μαλεκκίδης, Οφόρι, Κατσικάς (46′ Μαργκάσα), Μάντζεκ (80′ Φράγκος), Σαλαλίχ (73′ Κουμούρης), Καρλίτος (64′ Μιγκελίτο), Φελίπε (73′ Τιάγκο), Τσίκο.

Σκόρερ: Κακόριν 3 (πεν.), Γκομίς 5′, Κατσικάς 36′ (αυτ.) / –

Κίτρινες: Κακόριν, Στρούσκι / Οφόρι

Στάδιο: Άλφαμεγα

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α’ Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης