Άρης – Ανόρθωση 2-0: Αγριεμένος, τρίτος και με υψηλές βλέψεις (vid)

Δεν ήταν διατεθειμένος να πέσει από την τρίτη θέση ο Άρης. Νίκησε δίκαια την Ανόρθωση με 2-0 στο Στάδιο «Αλφαμέγα» και άφησε στην τέταρτη θέση την Πάφος FC.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Οι πράσινοι της Λεμεσού επανέφεραν μάλιστα τη διαφορά στους έξι βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και στους τέσσερις από τη δεύτερη ΑΕΚ. Έτσι, δικαιούνται να ονειρεύονται ότι αν τους δοθεί η ευκαιρία να μπουν σφήνα για να διεκδικήσουν ακόμα και τον τίτλο.

Όσο για τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου, δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αντιπάλου και ηττήθηκαν φυσιολογικά.

Το ματς
Ο Άρης έδειξε από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού ότι θα ήταν το αφεντικό του παιχνιδιού. Κυριάρχησε στο γήπεδο, έχοντας την κατοχή και εννιά τελικές έναντι μίας της Ανόρθωσης. Έτσι το 1-0 με το οποίο προηγείτο στο ημίχρονο ήταν η μικρότερη διαφορά που δικαιούταν βάσει απόδοσης.

Το σκορ άνοιξε στο 26’ με ψηλοκρεμαστό εκτός περιοχής σουτ ο Μποακί. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λόρια έδιωξε με γροθιές και έπεσε στην περιοχή. Ο Γκανέζος έγινε κάτοχος της μπάλας, κατεβάζοντας με το στήθος και με ψηλοκρεμαστό σουτ την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία, αφού ο Γεωργιανός κίπερ δεν πρόλαβε να σηκωθεί και να επιστρέψει στη θέση του.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να φτάνει σε δεύτερο γκολ με τον νεοεισελθόντα Μαγιαμπέλα. Αγωνιζόμενος σε πρωτόγνωρο ρόλος στο κέντρο μάλιστα, προειδοποίησε δύο φορές προηγουμένως με εκτός περιοχής άστοχα σουτ (59’, 60’). Ε, αφού δεν έλαβαν το μήνυμα οι αμυντικοί της Ανόρθωσης, στο 61’ τους τιμώρησε αξιοποιώντας την πάσα του Μπένγκτσον και πλασάροντας εύστοχα.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μποακί, Μουσούντα, Πηλέας (82′ Μονέ Πακέ), Γιαμπλόνσκι, Μπένγκτσον (78′ Καζού), Σπόλιαριτς (46′ Μαγιαμπέλα), Μπαμπίκα, Στεπίνσκι (78′ Σικόρσκι), Γκομίς (89′ Γιαντάλ)

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Αντωνίου, Κορρέα, Αρτυματάς, Αντωνιάδης, Ιωάννου (71′ Φερέιρα), Σαμπό, Γκερέρο, Αντονίν, Νινγκά (90′ Αργυρού), Μραζ (63′ Γουαρίς).

Σκόρερ: Μποακί 26′, Μαγιαμπέλα 61′ / –

Κίτρινες: Μπένγκτσον / Αντωνιάδης, Σαμπό

Στάδιο: ΑΛΦΑΜΕΓΑ

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος

Β’ Βοηθός: Χαραλάμπους Γιώργος