Άρης – ΑΕΚ 0-1: Στον… σβέρκο του ΑΠΟΕΛ με Μιλίτσεβιτς στο 90+7!

Η ΑΕΚ σκόραρε στο έβδομο λεπτό της καθυστέρησης του ματς με τον Άρη στο Στάδιο «Αλφαμέγα», νίκησε 1-0 και επανέφερε τη διαφορά στον έναν βαθμό από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Ήρωας του παιχνιδιού και άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ο Μιλίτσεβιτς, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του τεράστια νίκη εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Μπεν Σιμόν: «Κάποτε ήταν όνειρο, τώρα είναι στόχος και φιλοδοξία»

Οι κιτρινοπράσινοι ανέβηκαν στους 68 βαθμούς ένανντι 69’ των γαλαζοκιτρίνων και βρίσκονται γερά στο κόλπο του τίτλου. Αντιθέτως, οι πράσινοι έμειναν στους 61 και προφανώς, βρίσκονται πλέον εκτός της μάχης για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο ματς ακυρώθηκαν σωστά τρία γκολ από το VAR για οφσάιντ, ενώ οι περισσότερες συγκινήσεις καταγράφηκαν μετά το 80’. Διάστημα κατά το οποίο χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες ένθεν και ένθεν, με τους Τρισκόφσκι (82’, απόκρουση Άλβες) και Κοκόριν (83’, δοκάρι).

ΑΕΚ: «Τρελάθηκε» με τον Μιλίτσεβιτς ο Μπεν Σιμόν!

Το ματς
Ένα ισοδύναμο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να έχει λίγο περισσότερο την κατοχή και την σπουδαιότερη στιγμή, όταν ο Πονς υποχρέωσε τον Βανά Άλβες σε δύσκολη απόκρουση με σουτ εντός περιοχής (9’). Μάλιστα, ακυρώθηκε γκολ της στο 12’ για οφσάιντ, που πέτυχε με πολύ ωραίο σουτ του Ντιουνκού.

Ο Άρης με τη σειρά του, ήταν βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις του, ήταν πολύ επιθετικός στο παιχνίδι του, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την πολύ μεγάλη ευκαιρία. Καλύτερη στιγμή του στο 28’ με σουτ του Σουμάνσκι, που δεν ανησύχησε όμως τον Πίριτς.

Με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου, είχαμε νέα ακύρωση τέρματος για οφσάιντ, αυτή τη φορά για τον Άρη με τον Μπένγκτσον (46’). Οι γηπεδούχοι γενικά ήταν πιο απειλητικοί στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δυσκολεύονταν να φτάσουν στη μεγάλη φάση.

Αντιθέτως ήταν οι κιτρινοπράσινοι που τη δημιούργησε. Φτάσαμε στο 82’ όταν ο Τρισκόφσκι σούταρε από κοντά και είδε τον Άλβες να πραγματοποιεί μία από τις καλύτερες αποκρούσεις του παιχνιδιού.
Σαν να γύρισε ο διακόπτης, καθώς στη συνέχεια ήταν πλούσιες οι συγκινήσεις. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κοκόριν απάντησε στις ευκαιρίες, αφού πέρασε τον Πίριτς και σούταρε στο δοκάρι!

Το παιχνίδι άνοιξε καθώς καμία ομάδα δεν βολευόταν με ισοπαλία, στο 90’+2 ακυρώθηκε γκολ του Μπρόρσον για οφσάιντ και λίγα λεπτά μετά είχαμε το απόλυτο κοντράστ συναισθημάτων.

Ήταν το 90’+7 όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μιλίτσεβιτς με καρφωτή κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μάτισικ (85′ Μουσούντα), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (46′ Μπράουν), Νίκολιτς (46′ Σαβό), Μπρόρσον, Σόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς, Γκομίς (64′ Κοκόριν) Σουμάνσκι (46′ Μπένγκτσον).

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν):Πίριτς, Ντιουνκού (66′ Σάντσες), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (79′ Γκιούρτσο), Γκάμα (79′ Τρισκόφσκι), Τόνγκια, Φαράζ (66′ Φαράζ), Λόπες (71′ Ντίμερς).

Σκόρερ: – / Μιλίτσεβιτς 90’+6

Κίτρινες: Σουμάνσκι, Μαγιαμπέλα, Μπρόρσον, Μπένγκτσον, Γιαγκό, Γίνγκεν (βοηθός προπονητής) / Ρομπέρζ

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Κίτρινη στο Σουμάνσκι, ο οποίος ψήλωσε πολύ το ποδί και χτύπησε τον Πίριτς. Ζητούν κόκκινη οι Λαρνακείς, ωστόσο δεν παρεμβαίνει το VAR.

9′ Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Ποντς πήρε την μπάλα μετά από κόρνερ του Άρη, έφυγε στην αντεπίθεση και έφτασε στην περιοχή, από δεξιά, σούταρε και ο Βανά Άλβες απέκρουσε.

12′ Ο Ντιουνκού σκόραρε με διαγώνιο σουτ, ωστοσο ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ.

13΄Ελέγχεται η φάση.

13′ Συμφωνεί το VAR, δεν υπάρχει γκολ.

23′ Ωραία συνεργασία των Γκομίς, Γιαγκό και Σουμάνσκι, η μπάλα μετά το σουτ του τελευταίου όμως βρήκε κόντρα σε αμυντικό και κατέληξε στα χέρια του Πίριτς.

28′ Ο Σουμάνσκι σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

33′ Ωραία αντεπίθεση της ΑΕΚ, εκτός περιοχής σουτ του Γκάμα, κόντρα και κόρνερ.

37′ Μακρινό σουτ του Μιλίτσεβιτς, η μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρησης.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

944dbe4b D1ab 48f0 9e94 B5d5428e6cbf

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Ο Μπέγκτσον σκόραρε με δυνατό σουτ εντός περιοχής, με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Σάβο.

50′ Πολύ καλή αντεπίθεση του Άρη, ο Μοτνόρ σέντραρε και ο Ρομπέρζ έβαλε το πόδι και παραχώρσε κόρνερ.

66′ Εκτέλεση φάουλ του Λέντες, έδιωξε με γροθιές ο Βανά Άλβες.

75′ Ο Γιαγκό έδωσε στον Μοτνόρ, αυτός σέντραρε συρτά και ο Πίριτς με υπερένταση μπλόκαρε την μπάλα.

82′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Η μπάλα στρώθηκε στον αφύλακτο Τρισκόφσκι, αυτός πλάσαρε και ο Βανά Άλβες πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες αποκρούσεις του πρωταθλήματος.

83′ Απαντά ο Άρης με τον Κοκόριν, ο οποίος πέρασε τον Πίριτς και σε κενό τέρμα σούταρε και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

89′ Αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Σάντος, ο οποίος δεν έδωσε καλή πάσα στον αφύλακτο Γκιούρτσο και χάθηκε πάρα πολύ καλή προϋπόθεση.

90′ Εφτά λεπτά καθυστέρηση.

90’+2 Ο Μπρόρσον σκόραρε για τον Άρη έπειτα από κόντρα, ωστόσο ακυρώθηκε και πάλι για οφσάιντ.

90’+7 ΓΚΟΛ! Ο Μιλίτσεβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

90’+8 Σουτ του Μπένγκτσον, έπεσε και μπλόκαρε ο Πίριτς.

90’+9 Φάουλ για τον Άρη σε πολύ καλή θέση. Μάλλον η τελευταία ευκαιρία για ισοφάριση.

90’+10 Εκτέλεσε ο Μπράουν, η μπάλα στο τείχος.

90’+11 Κόρνερ για τον Άρη.

90’+11! Εκτελέστηκε το κόρνερ και ο Μπένγκτσον με κοντινή κεφαλιά χάνει μεγάλη ευκαιρία.