Breaking News

Άρης 4-3: Παρτίδα σκακιού με… τσεκ ματ του Φαράζ

Τι και αν η ΑΕΚ προερχόταν από «τεσσάρα» και αποκλεισμό από το Κύπελλο; Τι και αν έμεινε πίσω στο σκορ με δύο γκολ; Τι και αν ισοφαρίστηκε ξανά (3-3) στο 78’; Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε σπουδαία νίκη με 4-3, χάρις σε γκολ του Φαράζ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με αντίπαλο τον Άρη, στην «Αρένα» για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Για την 20η αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (20/1), ενώ ο Άρης υποδέχεται τον Απόλλωνα, τη Δευτέρα (23/1).

Περισσότερα σε λίγο…

Το ματς

Ένα «τρελό» πρώτο ημίχρονο με τέσσερα γκολ, γρήγορο ρυθμό, αρκετή ένταση και πολλές προσωπικές μονομαχίες. Από το ξεκίνημα, ΑΕΚ και Άρης μπήκαν στο ματς με διάθεση να επιτεθούν, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, χάρις στο φοβερό γκολ του Στρούσκι (20’), ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Γκομίς «εκμεταλλεύτηκε» το λάθος κοντρόλ του Λέντες και διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, γράφοντας το 2-0.

Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα με Γκιούρτσο (29’) και Μπαμπίκα (30’), πριν οι κιτρινοπράσινοι «σβήσουν» το προβάδισμα του Άρη, με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο. Αρχικά, ο Άλτμαν (33’) με κοντινό πλασέ μείωσε, ενώ ο Γκιούρτσο (35’) έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το 2-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στον ίδιο γρήγορο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να «απειλεί» πρώτος, όταν στο 61’ η κοντινή κεφαλιά του Στεπίνσκι έφυγε έξω.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (84′ Σανχούρχο), Άλτμαν, Φαράζ, Γκιούρτσο (84′ Ναούμ), Λόπες (90’+2 Ρόμο).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Μουσούντα, Ντελμίρο, Καζού (71′ Πηλέας), Σόκε, Στρούσκι (71′ Μπράουν), Μπένγκτσον, Μπαμπίκα (71′ Κακόριν), Στεπίνσκι (90′ Σπόλιαριτς), Γκομίς (80′ Γιαμπλόνσκι).

Σκόρερ: Άλτμαν 33′, 65′ Λόπες 35′, Φαράζ 90’+3 / Στρούσκι 20′, Γκομίς 27′, 78′

Κίτρινες: Γκαρσία / Μποακί, Στεπίνσκι, Βανά, Σόκε

Στάδιο: «Αρένα».

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.