Απόλλων – Νέα Σαλαμίνα 0-2: Θορυβώδης η πρώτη νίκη μακριά από το «Αμμόχωστος»!

Πρώτη νίκη μακριά από το «Αμμόχωστος» και τη νίκη! Η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στις επιτυχίες, πέρασε θριαμβευτικά από το «Αλφαμέγα» υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα στην τέταρτη διαδοχική εντός έδρας ήττα του και αφού τον έπιασε στους 22 βαθμούς τον ξεπέρασε.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάρσινγκ, που σέρβιρε στον Ντουρμισάι το πρώτο γκολ (19’) και πέτυχε ο δεύτερο (32’), η ομάδα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου έφθασε στο μεγάλο «διπλό» με 2-0, αφήνοντας πίσω τις δύο σερί ήττες χωρίς να σκοράρει και βυθίζοντας στον προβληματισμό τον αντίπαλό της.

Χριστοδούλου: «Η πίεση πού είχε μπει στην ομάδα ήταν αδικαιολόγητη»

Με έξυπνη τακτική, αποτελεσματικότητα, αφού αξιοποίησε τις πρώτες δύο τελικές προσπάθειές της, σε καλή βραδιά τον Τάσο Κίσσα και με καλή διαχείριση, η ομάδα της Αμμοχώστου «φώναξε» ξανά πως είναι ικανή και θα παλέψει για τα πιο ψηλά.

Ο Απόλλων, που παρουσιάστηκε με τρύπια άμυνα, με παιδαριώδη λάθη από έμπειρους παίκτες, δέχθηκε φυσιολογικά την ήττα. Προσπάθησε, έφτιαξε ευκαιρίες, όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό. Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, που ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε ηχηρό χαστούκι, έμεινε 13 ολόκληρους βαθμούς μακριά από την κορυφή και με τέτοιες εμφανίσεις θα απομακρυνθεί και η εξάδα από την οποία είναι στο -4.

Περισσότερα σε λίγο…

Απόλλων (Άγγελος Τσολάκης): Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς (20′ Σέλβικ), Εκπολό, Γιούρσεβιτς (71′ Μαλεκκίδης), Χάμπος, Τέκιε, Ποντικός (46′ Σαγκάλ), Κοστάκε (46′ Πέρετζ), Μάρκες, Κρμέντσικ (46′ Αμπντουραχίμι).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Κίσσας, Σεργίου, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Λέουκο (46′ Κονατέ), Μιγκελίτο (61′ Κουζμάνοβιτς), Μπεχαράνο (81′ Κατσιάρης), Καρλίτος, Νάρσινγκ (70′ Κορομά), Φερνάντες (61′ Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι.

Σκόρερ:  – / Ντουρμισάι 19′, Νάρσινγκ 32′

Κίτρινες: Εκπολό, Φιλιώτης / Λέουκο, Καρλίτος

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής.

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος.

VAR: Σολωμού Δημήτρης.

AVAR: Τεχράνυ Ανδρέας.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΔΙΟΥ

3′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, σουτ του Κυριάκου η μπάλα λίγο έξω

6′ Πήγε να βγει μόνος του ο Μάρκες, όμως σωτήρια παρέμβαση του Λέουκο.

13′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κοστάκιε, έδιωξε σε κόρνερ ο Κίσσας.

19′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Νάρσινγκ έφυγε από δεξιά έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Ντουρμισάι πήρε την μπάλα και με ωραίο σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα.

29′ Σουτ του Μάρκες και πάλι εντυπωσιακά ο Κίσσας απομάκρυνε.

32′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Νάρσινγκ έφυγε με ταχύτητα στην επίθεση, έκανε ντρίπλα στον Σέλβικ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ.

43′ Ο Ντάτκοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ το παράλληλο γύρισμα του Κοστάκε.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Σουτ του Σαγκάλ ήταν άστοχο.

53′ Κεφαλιά του Μάρκες ήταν άστοχη.

54′ Σουτ του Αμπντουραχίμι, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κίσσας.

55′ Νέο δυνατό σουτ του Αμπντουραχίμι ήταν άστοχο.

57′ Ο Κίσσας είπε “όχι” σε κοντινό πλασέ του Μάρκες.

63′ Βολέ του Τέκιε ήταν άστοχο.

71′ Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Γιούρσεβιτς.

72′ Δυνατό διαγώνιο σουτ του Σαγκάλ έξω.

81′ Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε και ο Μπεχαράνο από πλευράς Νέας Σαλαμίνας.

85′ Ωραίο σουτ του Κουζμάνοβιτς, ο Λέουβενμπεργκ με δυσκολία παραχώρησε το κόρνερ.

Με το τέλος του αγώνα, οπαδοί του Απόλλωνα εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, με τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να τρέχουν προς τα αποδυτήρια για να προστατεθούν.