Απόλλων – Ανόρθωση 3-0 – Kατηφόρα δίχως τέλος για την ”Κυρία”

Με θετική νότα έκλεισε μια εξαιρετικά δύσκολη εβδομάδα ο Απόλλων. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού επικράτησαν 3-0 της Ανόρθωσης στο στάδιο «Αλφαμέγα», για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος με γκολ των Πίττα (28′), Χέντι (πέναλτι στο 65′) και Ζράντι (89′) και επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία με την Πάφος FC (2-2) και τον αποκλεισμό στο κύπελλο από την ΑΕΛ.

Αφιερωμένη η νίκη στον Χαμπή Ευριπίδου, επί σειρά ετών φροντιστή του Απόλλωνα, ο οποίος «έφυγε» σε ηλικία 78 ετών. Οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του πριν την έναρξη του αγώνα με κατάθεση στεφάνων και μονόλεπτη σιγή, ενώ στο 78’ οι οπαδοί της λεμεσιανής ομάδας άναψαν καπνογόνα μαύρου χρώματος και φώναξαν «Χαμπή, ψυχάρα για πάντα Απολλωνάρα».

Στην 5η θέση με 32 βαθμούς ο Απόλλων, μείωσε στο -2 τη βαθμολογική διαφορά από τον 4ο Άρη. Δίκαιη η επιτυχία για την ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 16 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι εννέα στον στόχο και πανηγύρισε την πιο ευρεία νίκη της στη σεζόν. Η Ανόρθωση ήταν τραγική στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατέγραψε ούτε μία τελική προσπάθεια και έβγαλε αντίδραση μόνο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο Γουαρίς αστόχησε με κεφαλιά και ο Πάντσεον σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς σε εκτέλεση φάουλ. Δέκατη ήττα για την ομάδα της Αμμοχώστου με, παραμένει 10η με μόλις 19 βαθμούς, χωρίς νίκη στα τελευταία εφτά παιχνίδια της και γκολ στα τελευταία πέντε!

O Απόλλων προηγήθηκε με γκολ του Πίττα στο 28’, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ρομπέρζ στην πλάτη του Χαρογιάν, είχε δοκάρι με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 62, διπλασίασε τα τέρματά του με πέναλτι του Χέντι (στην παράβαση υπέπεσε ο Χαρογιάν για χέρι σε σέντρα του Φιλιώτη), ενώ στο 89’ ο Ζράντι με ωραία ατομική προσπάθεια υπέγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Μιχαΐλοβιτς: «Υπόσχομαι ότι η Ανόρθωση δεν θα παρουσιάσει ξανά αυτή την εικόνα»

Πεπεισμένος ότι η Ανόρθωση θα παρουσιαστεί βελτιωμένη στον αγώνα κυπέλλου της ερχόμενης Πέμπτης με το Παραλίμνι δήλωσε ο Βέσκο Μιχαΐλοβιτς. Ο Σερβοκύπριος τεχνικός παραδέχθηκε ότι ήταν δίκαιη η νίκη του Απόλλωνα, αν και το παιχνίδι θα μπορούσε να εξελιχθεί διαφορετικά εάν η «Κυρία» ισοφάριζε στην άστοχη κεφαλιά του Γουαρίς ή στο δοκάρι του Πάντσεον.

Αναλυτικά οι δηλώσεις

«Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο, στα πρώτα 15 λεπτά δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι και εκεί που ισορροπήσαμε, δεχθήκαμε το γκολ του Απόλλωνα. Στο δεύτερο μέρος ρισκάραμε λίγο περισσότερο. Είχαμε την ευκαιρία του Γουαρίς και το δοκάρι του Πάντσεον. Εκεί θα ήταν διαφορετικό αν σκοράραμε. Δεν τα καταφέραμε. Αυτό που προβληματίζει είναι ότι ήρθε πολύ εύκολα το 2-0. Από εκεί και πέρα σταματήσαμε να παίζουμε ποδόσφαιρο. Μας περιμένει ένα πάρα πολύ δύσκολο και σημαντικό παιχνίδι την Πέμπτη. Να καλέσω τον κόσμο να έρθει την Πέμπτη, ξέρουμε πως τους πικράναμε. Σας υπόσχομαι ότι η Ανόρθωση δεν θα παρουσιάσει ξανά αυτή την εικόνα. Έχουμε δυνατότητες και καλούς παίκτες να αλλάξουμε αυτή την εικόνα».

Τι πρέπει να αλλάξει στην Ανόρθωση: «Είναι δεδομένο ότι κάτι πρέπει να αλλάξει. Δεν μπορώ να πω δημόσια τι είπα στους παίκτες μου. Πρέπει να αλλάξουμε την Ανόρθωση».

Για το αν θα γίνουν κι άλλες κινήσεις: «Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι μόνο την Ένωση. Έχουμε ακόμα δύο θέσεις, αλλά ειλικρινά δεν το σκέφτομαι καθόλου».

Αν θα παραμείνει ως πρώτος προπονητής: «Είναι θέμα της διοίκησης. Δεν υπάρχουν νεότερα. Εγώ όσο είμαι εδώ θα προσπαθήσω να δίνω το καλύτερο».

Ανόρθωση: Κατηφόρα δίχως τέλος και μία τελευταία ευκαιρία

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (25′ Φιλιώτης), Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Γιόστεν (68′ Ζράντι), Σπόλιαριτς, Σαχάρ, Ουάρντα (90+1′ Ίλιεφ), Πίττας (90+1′ Νταμπό), Χέντι (68′ Ντιγκινί).

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (78′ Αντωνίου), Κορρέα, Χαρογιάν (69′ Παρούτης), Αντωνιάδης (78′ Παϊσίνιο), Κορέια, Τεχέρα, Πάντσεον (63′ Φερέιρα), Σάμπο, Χριστοφή, Νινγκά (46′ Γουαρίς).

Σκόρερ: Πίττας 28′, Χέντι (πεν.) 65′, Ζράντι 89′ / –

Κίτρινες: Β. Γιοβάνοβιτς, Σαχάρ / Πάντσεον, Κορρέα, Γουαρίς.