Απόλλων-Ανόρθωση 2-2: Συμβιβασμός… και ματσάρα στο Τσίρειο!

Μοιρασιά” στο ντέρμπι του Σαββάτου ανάμεσα σε Απόλλωνα και Ανόρθωση στο Τσίρειο (19:00), με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 με το.. καλημέρα, με τέρματα του Αλμπάνη (4΄) και Ντιγκινί (10΄) και τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση και να ισοφαρίζουν σε 2-2 με Χριστοφή (45΄) και Χριστοδουλόπουλο (51΄).

Με αυτή την ισοπαλία, ο Απόλλωνας παραμένει στην κορυφή στο +7 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ και την τρίτη ΑΕΚ, ενώ η “Κυρία” με τον 1 βαθμό έπεσε στην 4η θέση στο -8 από την κορυφή με 38 βαθμούς.

Ο αγώνας:

Στο 4ο λεπτό, ο Χριστοφή γύρισε λανθασμένα την μπάλα στην περιοχή της ομάδας του, ακολούθησε αδράνεια από την άμυνα της Ανόρθωσης και ο Αλμπάνης από κοντά έκανε το σουτ, νικώντας τον Λόρια για το 1-0.
Στο 8′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα ύστερα από χέρι του Αμπαρτζουμιάν. Ο Ντιγκινί ανέλαβε την εκτέλεση, είναι εύστοχος και ο Απόλλωνας κάνει το 2-0 κόντρα στην Ανόρθωση.
22′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την κεφαλιά από κοντά, όμως, ο Κατελάρης έδιωξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
31′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης από κοντά πλάσαρε, όμως, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια
Στο 45΄λίγο πριν την λήξη του Α’ ημιχρόνου, ο Ουάρντα έκανε την σέντρα, ο Νοβότνι πήρε την κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε ασταθώς. Σε δεύτερη φάση, ο Χριστοφή με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2
Πέναλτι για την Ανόρθωση στο 49ο λεπτό. Η φάση ήταν για μαρκάρισμα του Κατελάρη πάνω στον Ουάρτα. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και ισοφαρίζει σε 2-2 για την Ανόρθωση
Στο 55′ Τεράστια φάση για την Ανόρθωση. Ο Νοβότνι από κοντά έκανε δυνατό σουτ, όμως ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε με δυσκολία.
Στο 77΄ πέτυχε γκολ η Ανόρθωση, όμως το τέρμα ακυρώνεται για χέρι από τον Νοβότνι στην αρχή της φάσης.
85′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κολ έπιασε δυνατό σουτ εντός περιοχής, ο Λόρια όμως έκανε πολύ σημαντική απόκρουση κρατώντας το 2-2.
Στο 94ο λεπτό δίνεται πέναλτι για την Ανόρθωση. Ο Αμπαρτζουμιάν έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κολ και ο ρεφ του αγώνα σφύριξε την παράβαση. Όμως η εκτέλεση του Ουάρντα δεν ήταν ικανή να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς κι έτσι παρέμεινε το 2-2.
Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Pairetto Luca
AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας