Απόλλων – Ανόρθωση 0-1: Σκόραρε τέσσερις φορές, μέτρησε το ένα και ήταν «χρυσό»! (vid)

Τρεις φορές (52’, 54’, 64’) ο Νταβίδ Γκιαγέγο είδε γκολ των ποδοσφαιριστών του να ακυρώνονται ως οφσάιντ. Αυτό του Σεκού Γκασαμά όμως στο 85ο λεπτό μέτρησε κανονικά και έτσι, η Ανόρθωση πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο στο «Αλφαμέγα» με 1-0 επί του Απόλλωνα για τη 12η αγωνιστική.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου είχαν την πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης. Από το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» ψάχνοντας το γκολ νίκης. Και παρά το γεγονός πως τρία γκολ τους ακυρώθηκαν ως οφσάιντ είχαν το ψυχικό σθένος να σκοράρουν ξανά. Το γκολ του Γκασαμά αυτή τη φορά επικυρώθηκε, με την προσφυγική ομάδα να παίρνει μια παλικαρίσια νίκη.

Βίντεο: Ο Γκασαμά έκρινε το ντέρμπι και αφιέρωσε το γκολ στον Σάλβα Φερέρ

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους που πανηγύρισαν εκτός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα μετά το 2019, ήταν ο σκόρερ (Γκασαμά) που ήταν επίσης ιδιαίτερα δραστήριος. Καθοριστική ήταν και η τεράστια απόκρουση του Αρμπολέδα στο 84′ στο σουτ του Αμπντουραχίμι.

Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο μετά από τρεις μήνες για την «Κυρία» που ανέβηκε στους 24 βαθμούς, παραμένοντας στην 4η θέση, όμως μειώνοντας στο -2 την απόσταση από την κορυφή.

Τέταρτη διαδοχική ήττα από την άλλη (χωρίς μάλιστα να σκοράρει), για τη λεμεσιανή ομάδα που έμεινε στους 18 βαθμούς, έπεσε στην 7η θέση της βαθμολογίας και παρέμεινε στο -8 από την κορυφή.

Για την 13η αγωνιστική, ο Απόλλων φιλοξενείται από τον Εθνικό, ενώ η Ανόρθωση υποδέχεται την ΑΕΚ.

Απόλλων (Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Άδωνη, Γιούρσεβιτς, Κολ, Χ. Κυριάκου, Πέρετζ (65′ Βαλμπουενά), Κοστάτσε (81′ Κρμνέτσικ), Βάργκα (55′ Αμπντουραχίμι), Μάρκες.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Μαρμούκ, Γκαρσία (81′ Κίκο), Τιουνέ (84′ Χρυσοστόμου), Τεχέρα, Φερέιρα (58′ Τσίκο), Κορέια, Γουαρίς (58′ Καστέλ), Γκασαμά.

Σκόρερ: – / Γκασαμά 85′

Κίτρινες: Νταρίκουα, Χ. Κυριάκου, Κολ (3η) / Γκαρσία, Μαρμούκ

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Βερίσιμο Φάμπιο (Πορτογαλία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

7′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο ντέρμπι, είναι για τον Απόλλωνα που μπήκε πιο δυνατά. Μετά από γύρισμα που έγινε από αριστερά, ο Μάρκες με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

9′ Απαντά στις τελικές προσπάθειες η Ανόρθωση. Από πλάγια θέση στην περιοχή ο Ουαρίς σούταρε, μπλόκαρε εύκολα ο Λέουβενμπεργκ.

– Πολύ γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα δέκα λεπτά. Πάνω-κάτω η μπάλα.

14′ Πολύ δυνατό μακρινό σουτ του Τιουνέ, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ.

– Υπό καταρρακτώδη βροχή εδώ και λίγα λεπτά το ντέρμπι.

24′ Άστοχη κεφαλιά του Μάρκες μετά από εκτέλεση φάουλ.

28′ Κεφαλιά του Τεχέρα μετά από σέντρα του Κορέια. Μάζεψε ο Λέουβενμπεργκ.

33′ Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γκασαμά βρέθηκε σε θέση βολής, η κεφαλιά του ήταν πολύ άστοχη.

34′ Κίτρινη στον Νταρίκουα, για φάουλ στον Γουαρίς.

– Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45+1′ Κίτρινη στον Χ. Κυριάκου για φάουλ στον Γουαρίς.

45’+1 Κίτρινη και στον Γκαρσία για διαμαρτυρίες, που δεν άφησε το πλεονέκτημα ο Βερίσιμο.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ Σκόραρε η Ανόρθωση με τον Κορέια. Ψηλά το σημαιάκι του βοηθού για οφσάιντ στον Ουαγκέ, που ήταν αυτός που σέντραρε. Επικυρώθηκε η απόφαση και από το VAR.

54′ Σκοράρει ξανά η Ανόρθωση με τον Γκασαμά, ακυρώνεται εκ νέου το γκολ ως οφσάιντ.

55′ Αμπντουραχίμι στη θέση του Βάργκα.

58′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Τσίκο και Καστέλ αντί των Φερέιρα και Γουαρίς.

61′ Κίτρινη στον Κολ.

64′ Σκοράρει ξανά η Ανόρθωση, αυτή τη φορά με τον Φερέιρα. Το αποτέλεσμα ίδιο, ακυρώθηκε ως οσφάιντ. Χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR αυτή τη φορά.

66′ Βαλμπουενά στη θέση του Πέρετζ.

72′ Κεφαλιά του Γκασαμά, πάνω από τα δοκάρια.

75′ Αποβάλλει τον Μαρμούκ με απευθείας κόκκινη ο Βερίσιμο για δυνατό φάουλ στον Βαλμπουενά. Με παρέμβαση του VAR (Χριστοφόρου) ο Πορτογάλος διαιτητής πάει στο on field review και αφού είδε μόλις μια επαναληπτική προβολή άλλαξε την απόφαση του. Κίτρινη στον Μαροκινό.

80′ Ζητάει αναγκαστική αλλαγή ο Γκαρσία. Είναι στο έδαφος και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζεται ο Κίκο.

81′ Γίνεται τώρα η αλλαγή. Ντεμπούτο για τον Κίκο στο φετινό πρωτάθλημα.

81′ Κρμνέτσικ στη θέση του Κοστάκε.

84′ Χρυσοστόμου στη θέση του Τιουνέ.

84′ Τεράστια απόκρουση του Αρμπολέδα σε σουτ του Αμπντουραχίμι από πλεονεκτική θέση στην περιοχή.

85′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση με άψογη κεφαλιά του Γκασαμά μετά από ωραία σέντρα του Τεχέρα. Αυτή τη φορά το σημαιάκι μένει κάτω και το γκολ μετράει κανονικά.