Breaking News

Aπόλλων – ΑΕΚ 2-1 με… buzzer beater του Ουάρντα! (vid)

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ ηττήθηκε στο Στάδιο «Αλφαμέγα» και μάλιστα με το ίδιο σκορ, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά στερείται την κορυφή. Ο Απόλλων ήταν παλικάρι και με δέκα παίκτες από το 50’, την υποχρέωσε σε ήττα με το ίδιο σκορ όπως και από την ΑΕΛ (2-1), με… buzzer beater του Ουάρντα στο 90’+7 και κλείδωσε θέση στο α’ γκρουπ

Οι κυανόλευκοι αξιοποίησαν τα αποτελέσματα της Νέας Σαλαμίνας (2-2 με τον Ολυμπιακό) και της Ομόνοιας (0-2 από τον ΑΠΟΕΛ) στο σαββατοκύριακο. Έτσι αποσπάστηκαν στους τρεις βαθμούς από αυτούς και από τη στιγμή που σε περίπτωση τριπλής ισοπαλίας υπερέχει, πλέον δεν ανησυχεί για τη θέση της στην πρώτη εξάδα.

Από την πλευρά τους, οι κιτρινοπράσινοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στη δεύτερη θέση και βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από τον ΑΠΟΕΛ, που την προσπέρασε το Σάββατο με τη νίκη τους εις βάρος της Ομόνοιας.

Το ματς

Μετά αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο, ο Απόλλων άρχισε να αναβαίνει και σταδιακά να γίνεται όλο και πιο απειλητικός. Ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο και μεταξύ 18’-21’ έχασε τρεις ευκαιρίες για το προβάδισμα

Στο 18’ ο Χέντι μπήκε μόνος στην περιοχής, αλλά άνοιξε προς τα αριστερά, άργησε και πάσαρε στον Ουάρντα, ο οποίος έκανε άστοχο σουτ. Στο 21’ ο Πίττας είχε την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, όταν πλάσαρε και υποχρέωσε τον Πίριτς σε πολύ καλή απόκρουση, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Χέντι αστόχησε με διαγώνιο εντός περιοχής σου.

Η ΑΕΚ απάντησε με τον Ροσάλες αμέσως μετά (22’), ο οποίος με διαγώνιο απευθείας σουτ σε σέντρα του Γιάκολις έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Ο ίδιος έχασε και την τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου όταν έκανε την κοντινή κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα στα χέρια του Γιοβάνοβιτς (42’).

Τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν στο 50’ όταν ο Μπέμπεκ έδειξε δεύτερη κάρτα στον Χαμάς για θέατρο, μάλλον αυστηρά καθώς φαίνεται πως υπάρχει επαφές με τον Πονς λίγο εκτός περιοχής. Όπως ήταν φυσικά, οι κιτρινοπράσινοι ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού στη συνέχεια.

Ωστόσο, μετά από αντεπίθεση στο 63’ με σέντρα του Ουάρντα, σταμάτημα και σουτ του Πίττα και ασταθή απόκρουση του Πίριτς, ο Ντόνιο έδωσε το προβάδισμα στους κυανόλευκους. Η πίεση από πλευράς κιτρινοπρασίνων εντάθηκε στη συνέχεια και απέφερε καρπούς στο 76’, όταν ο Μιλίτσεβιτς με κοντινό σουτ αξιοποίησε τη σέντρα του Φαράζ.

Το επόμενο διάστημα μεταφέρθηκε το σκηνικό στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς. Η άμυνα του Απόλλωνα πέρασε δύσκολες στιγμές, όμως όχι μόνο άντεξε, στο έβδομο λεπτό της καθυστέρησης πήρε τη νίκη. Όλη η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά και όταν ο Ουάρντα πήρε την πάσα από τον Βα και έφυγε σε άδειο γήπεδο, δεν έχασε την ευκαιρία και νίκησε τον Πίριτς με πλασέ.

Όλτρα: «Εάν κερδίζαμε θα μου λέγατε πως είναι οι καλύτερες αλλαγές»

Απόλλων (Μπογκτάν Αντόνε): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (46′ Εκπολό), Ρομπέρζ, Πεϊμπέρνς, Χαμάς, Ίλιεφ (66′ Αρτυματάς), Χ. Κυριάκου, Ουάρντα, Πίττας (87′ Βα), Ντόνιο (66′ Κολ), Χέντι (55′ Σαχάρ).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου (62′ Ναούμ), Πονς (90′ Σανχούρχο), Λέντες, Τρισκόφσκι (90′ Μάμας), Ροσάλες (72′ Φαράζ), Γιάκολις (72′ Νίκολις), Λόπες.

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας.

Βίντεο: Eπεισόδιο Ουάρντα – Ροσάλες, σύρραξη στο γήπεδο και ένταση στις κερκίδες στο τέλος του ημιχρόνου

Βίντεο: O Mιλίτσεβιτς «ντύθηκε» φορ και ισοφάρισε για την ΑΕΚ