ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση 0-2: Τον σόκαρε κι έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα!

Η αδιάφορη βαθμολογικά Ανόρθωση, των πολλών αγωνιστικών και οικονομικών προβλημάτων σόκαρε τον ΑΠΟΕΛ, βάζοντας «φωτιά» στη μάχη του τίτλου. Σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, οι κυανόλευκοι απέδρασαν με 2-0 από το ΓΣΠ και έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη.

Οκκάς: «Βάζω Κύπριους επειδή το αξίζουν»

Οι Φερέιρα (8’) και Παρούτης (59’) σκόραραν για τους νικητές, με τον Πορτογάλο μάλιστα να έχει και δοκάρι στο 39’, ενώ στο 52’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Μηνά Αντωνίου.

Πρώτο διπλό για την «Κυρία» επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ μετά από δύο χρόνια και τη νίκη με το ίδιο σκορ (2-0) στις 17 Φεβρουαρίου του 2022. Έκτοτε μετρούσε δύο ήττες και μια ισοπαλία.

Η σημερινή ήταν η τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς και έκτη συνολικά στο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ, που νιώθει πλέον, ξανά την «καυτή» ανάσα της ΑΕΚ στο -1. Στο -4 ακολουθεί η Ομόνοια και στο -5 ο Άρης. Νίκη γοήτρου και ψυχολογίας για την ομάδα της Αμμοχώστου, που με 52 βαθμούς παραμένει στην τελευταία θέση του α’ γκρουπ και στο -10 από την τρίτη θέση.

Για την 7η αγωνιστική της β’ φάσης, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται από την Πάφος FC, ενώ η Ανόρθωση υποδέχεται την Ομόνοια. Και οι δύο αναμετρήσεις είναι ορισμένες για την Κυριακή (14/4).

Το ματς

Από πολύ νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό η Ανόρθωση κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΑΠΟΕΛ στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Κορέια εκμεταλλεύτηκε το κενό στα αριστερά της άμυνας των γηπεδούχων, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Φερέιρα. Ο Πορτογάλος είχε χρόνο και χώρο να πλασάρει ιδανικά τον Μπέλετς, ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, πήραν την κατοχή της μπάλας και έψαξαν για διαδρόμους προς την περιοχή του Αρμπολέδα. Στο 18’ βρήκαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία, με τον Κολομβιανό τερματοφύλακα να νικά τον Ζέφτε Βιτάλ. Ακολούθησε ένα διάστημα με έντονη πίεση και μερικές καλές στιγμές, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα για τους παίκτες του Σα Πίντο.

Στο 39ο λεπτό οι κυανόλευκοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ με τον Φερέιρα. Ο Πορτογάλος έφυγε απέναντι από τον Μπέλετς, όμως «σημάδεψε» δοκάρι. Ο ΑΠΟΕΛ «απάντησε» στις μεγάλες ευκαιρίες, δύο λεπτά αργότερα (41’) με τον Τομανέ από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να νικήσει τον Αρμπολέδα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη η Ανόρθωση αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, αφού πρώτα… προειδοποίησε στο 52’ με τον Μηνά Αντωνίου να σκοράρει, όμως το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 59ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι τιμώρησαν την τεράστια αδράνεια στην άμυνα των αντιπάλων τους, διπλασιάζοντας τα τέρματα τους με τον Παρούτη. Ο Κορέια ήταν αυτός που πάσαρε, με τον Κύπριο μεσοεπιθετικό να έρχεται από πίσω και σαν σε προπόνηση να πλασάρει εύστοχα σε κενή εστία.

Στο διάστημα που ακολούθησε, ο κυανόλευκοι διαφύλαξαν το υπέρ τους σκορ, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα και παρά τα ρίσκα που πήρε ο Ρικάρντο Σα Πίντο από τον πάγκο. Πέραν μερικών καλών στιγμών, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στην άμυνα της προσφυγικής ομάδας, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Bce78bea 625b 4b47 B4dd 52fc37553ebb

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς (74′ Εφραίμ), Ντβάλι, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ (55′ Μεχρί), Ντάλσιο, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος (55′ Κβιλιτάια), Δώνης (63′ Μαϊόλι), Τομανέ (74′ Γουίλσον).

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Αρμπολέδα, Αντωνίου (63′ Kάργας), Κορρέα, Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (85′ Περέα), Φερέιρα (63′ Κίκο), Παρούτης (70′ Γουαρίς), Γκερέρο (85′ Τζούλιου).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′ Λάθος του Μπέλετς, δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί ο Παρούτης.

8′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση με τον Φερέιρα. Ο Κορέια εκμεταλλεύτηκε το κενό στα αριστερά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Πορτογάλο. Αυτός είχε χρόνο και χώρο να πλασάρει ιδανικά τον Μπέλετς.

13′ Μακρινό σουτ του Μαρκινίος, μπλόκαρε εύκολα ο Αρμπολέδα.

15′ Λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Μαρμούκ.

18′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντβάλι με όμορφη πάσα βρήκε τον Ζέφτε, αυτός έφυγε απέναντι από τον Αρμπολέδα, όμως ο Κολομβιανός κίπερ τον νίκησε.

20′ Σέντρα του Δώνη από δεξιά, δεν μπόρεσαν Τομανέ και Μαρκίνιος να μπουν στην πορεία της μπάλας.

26′ Κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ από δεξιά. Είναι το δεύτερο για τους γηπεδούχους.

27′ Ατομική ενέργεια του Μαρκίνιος στην περιοχή, πλάσαρε, όμως ο Αρμπολέδα μάζεψε εύκολα.

27′ Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ που προσπαθεί να βάλει πίεση.

29′ Εκτός περιοχής σουτ του Ζέφτε Βιτάλ, άστοχο.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Γκερέρο, πρώτη στο ματς.

– Σε θέση άμυνας η Ανόρθωση, προσπαθεί να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων.

34′ Κεφαλιά του Πέτροβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, λίγο δίπλα από το δοκάρι του Αρμπολέδα.

36′ Σέντρα του Κορέια από αριστερά, βγήκε και μπλόκαρε ο Μπέλετς.

37′ Σουτ του Σούσιτς από πλάγια θέση, στην πλάτη του Κορρέα.

39′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Οι κυανόλευκοι έφυγαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Παρούτης με κάθετη πάσα έβγαλε τον Φερέιρα απέναντι από τον Μπέλετς. Ο Πορτογάλος όμως «σημάδεψε» το δοκάρι.

41′ Απαντά με δική του πολύ καλή ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ. Ο Τομανέ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αρμπολέδα. Έβγαλε σε κόρνερ ο Μαρμούκ.

42′ Κεφαλιά του Κοσταντίνοφ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος, ελάχιστα έξω.

– Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45’+3 Πολύ άστοχη εκτέλεση φάουλ του Βιτάλ από πολύ καλή θέση.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

3bd5a836 4139 4f28 9584 295f40c7dd79

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ Σκοράρει η Ανόρθωση με τον Μηνά Αντωνίου, όμως το γκολ ακυρώνεται από τον βοηθό για οφσάιντ.

– Η φάση ελέγχεται από το VAR.

– Συνέχεια στον αγώνα, δεν υπάρχει γκολ.

Fd18e031 828d 4b42 Bf05 356278068951

53′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μεχρί και Κβιλιτάια αντί των Κοσταντίνοφ και Μαρκίνιος.

55′ Εκτός περιοχής σουτ του Αντωνίου, άστοχο.

59′ ΓΚΟΛ 0-2 Η Ανόρθωση διπλασιάζει τα τέρματα της με τον Παρούτη. Τεράστια αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Κορέια σέντραρε από αριστερά και ο σκόρερ ήρθε από πίσω, σαν σε προπόνηση για να πλασάρει σε κενή εστία.

63′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μαϊόλι αντί του Δώνη.

63′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κάργας και Κίκο εντός, Αντωνίου και Φερέιρα εκτός.

65′ Κίτρινη στον Αρμπολέδα για καθυστερήσεις.

67′ Εκτός περιοχής σουτ του Κίκο, με δυσκολία σε κόρνερ ο Μπέλετς.

70′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια, πάνω από τα δοκάρια.

70′ Γουαρίς στη θέση του Παρούτη.

74′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ και Γουίλσον Εντουάρντο στις θέσεις των Τομανέ και Σούσιτς.

75′ Κίτρινη στον Εφραίμ για δυνατό φάουλ στον Γουαρίς.

76′ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Αρμπολέδα νίκησει τον Μαϊόλι που βρέθηκε σε καλή θέση.

85′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Τζούλιου και Περέα αντί των Γκερέρο και Χρυσοστόμου.