Ανόρθωση – Οθέλλος 2-1: «Κυρία» με ψυχή και Τσίκο πρωταγωνιστή! (vid)

Ψυχωμένη Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»! Τι και αν παρατάχθηκε με σωρεία απουσιών; Τι κι αν έμεινε με δέκα παίκτες (λόγω αποβολής του Αρμπολέδα) και πίσω στο σκορ, στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου; Η ομάδα της Αμμοχώστου με δύο γκολ σε ένα εξάλεπτο (56’-61’) έφερε «τούμπα» την αναμέτρηση με αντίπαλο τον Οθέλλο, πανηγυρίζοντας σπουδαίο τρίποντο με 2-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Κυρία» ο Τσίκο, ο οποίος πέρασε στον αγώνα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ανγκολέζος στο 56’ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 61’ μοίρασε την ασίστ για το γκολ του Καστέλ, με το οποίο ολοκληρώθηκε η ανατροπή.

Γκαγιέγο: «Τους είπα να ξεχάσουν ότι παίζουμε με παίκτη λιγότερο»

Η προσφυγική ομάδα έφτασε σε δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στους 31 βαθμούς και τη δεύτερη θέση, στο -1 από την κορυφή (εκκρεμεί το Πάφος FC – ΑΠΟΕΛ).

Παρά την τεράστια προσπάθεια, ο Οθέλλος γνώρισε τη δέκατη φετινή ήττα του, μένοντας στους 9 βαθμούς και την προτελευταία θέση. Ο Ποπέσκου με όμορφη εκτέλεση φάουλ σκόραρε για την ομάδα της Αθηαίνου, ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι στο 42’.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Αντωνίου, Κορρέα, Μαρμούκ, Κορέια, Τιουνέ (46′ Χρυσοστόμου), Τεχέρα, Φερέιρα (86′ Μουσοντά), Γουαρίς (46′ Τσίκο), Γκασαμά (32′ Μιχαήλ), Καστέλ.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι):Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Καστάνας, Κυριάκου (88′ Κατσιατής), Ράμος, Χριστοδούλου (80′ Χριστοδούλου), Ουεσλάτι, Ποπέσκου, Ζέλου, Σανγκαρέ (69′ Σούτο).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, είναι για την Ανόρθωση. Ο Γκασαμά βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, όμως ο Ταουντούλ ήταν σε ετοιμότητα.

12′ Πρώτη καλή ευκαιρία και για τον Οθέλλο. Ο Ποπέσκου σούταρε από δεξιά, μπλόκαρε ο Αρμπολέδα.

13′ Νέα καλή φάση για την Ανόρθωση, με τον Φερέιρα να κλέβει όμως να μην μπορεί να σκοράρει.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Σανγκαρέ, για φάουλ στον Μαρμούκ.

29′ Ο Θεουλή αποβάλλει τον Αρμπολέδα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Έκρινε πως άγγιξε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής. Ελέγχεται από το VAR κατά πόσον ο Κολομβιανός κίπερ ήταν εντός ή εκτός περιοχής.

31′ Τo VAR επικυρώνει την απόφαση του Θεουλή.

33′ Ο Μιχαήλ στη θέση του Γκασαμά. Παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια.

35′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο Οθέλλος. Ο Ουεσλάτι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, λανθασμένη αντίδραση του Μιχαήλ και η μπάλα στα δίχτυα.

40′ Δοκάρι για τον Οθέλλο με τον Ποπέσκου, μετά από φάση διαρκείας και με σουτ εκτός περιοχής.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου και Τσίκο αντί των Τιουνέ και Γουαρίς αντίστοιχα.

47′ Κίτρινη στον Ταουντούλ για καθυστερήσεις.

56′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Ανόρθωση με τον Τσίκο. Μετά από λάθος στην άμυνα του Οθέλλου, ο Ανγκολέζος πήρε μπάλα στην περιοχή, κράτησε και σούταρε με τον Ταουντούλ εκτός εστίας σκοράροντας.

59′ Κίτρινη στον Ράμος για φάουλ στον Αντωνίου.

61′ ΓΚΟΛ 2-1 Φέρνει τούμπα το ματς η Ανόρθωση με τον Καστέλ. Ο Ισπανός νίκησε τον Ταουντούλ με δυνατό σουτ και μετά από πάσα του Τσίκο.