Ανόρθωση – Ομόνοια 0-2: Μεγάλο «διπλό» και εδραίωση στην τρίτη θέση

Μεγάλο «διπλό» της Ομόνοιας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Οι πράσινοι με γκολ των Αλιούμ (60’) και Σεμέδο (87’) πέρασαν από την έδρα της Ανόρθωσης, δίνοντας συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα και διατηρώντας τη διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Παράλληλα αύξησε την απόσταση από τον Άρη και την Πάφος FC που την ακολουθούν στους τέσσερις και οκτώ βαθμούς αντίστοιχα. Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της Ομόνοιας, ενώ είναι αήττητη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, έχοντας απολογισμό τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Οι πράσινοι παραμένουν εντός και των δύο στόχων, ενώ για την ώρα στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό ημιτελικό αγώνα κυπέλλου με τον Άρη την Τετάρτη.

Οκκάς: «Έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλά πράγματα»

Από την άλλη η Ανόρθωση δέχθηκε την ήττα μετά από δύο παιχνίδια που είχε απολογισμό μια νίκη και μια ισοπαλία. Ήταν η ενδέκατη ήττα για την ομάδα της Αμμοχώστου, που παραμένει στους 52 βαθμούς.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, η Ομόνοια ήταν καλύτερη σχεδόν σ’ όλη τη διάρκεια και έφθασε δίκαια στην επιτυχία. Έφτιαξε περισσότερες ευκαιρίες και ήταν αποτελεσματική. Πέρα από τα πρώτα λεπτά, στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό της, παρόλο που η αναγκαστική αλλαγή του Μπέζους (αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αχίλλειο τένοντα) και η μετακίνηση του Σίμιτς στη θέση του επιτελικού μέσου, της πήρε λίγο χρόνο μέχρι να επιβάλει το παιχνίδι της. Ο Ουκρανός θα περάσει από εξετάσεις και θα διαφανεί εάν θα προλάβει το ματς κυπέλλου με τον Άρη την Τετάρτη.

Η Ανόρθωση προσπάθησε, είχε τις δικές της καλές στιγμές, όμως δεν αξιοποίησε κάποιες απ’ αυτές για να μπορέσει να διεκδικήσει βαθμολογικό κέρδος. Στο δεύτερο γκολ της Ομόνοιας υπήρξε ένταση, καθώς ο Σεμέδο προκάλεσε με τον τρόπο που πανηγύρισε μπροστά από την κερκίδα των οπαδών της Ανόρθωσης.

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς):Αρμπολέδα, Κορέια (90′ Γουαρίς), Μακούν, Μαρμούκ, Κορρέα, Αντωνίου, Τεχέρα (74′ Τζούλιου), Χρυσοστόμου, Φερέιρα (46′ Κίκο), Γκερέρο (63′ Περέα), Παρούτης (63′ Καστέλ).

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου):Ουζόχο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μπασιρού, Χαραλάμπους (90′ Ψάλτης), Μπεζούς (10′ Αλιούμ), Σεμέδο (90′ Μίλετιτς), Σίμιτς (73′ Ανδρέου), Στεπίνσκι (73′ Μπάκιτς).

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Κενό στην άμυνα της Ομόνοιας, μπαλιά του Παρούτη απο δεξιά δεν μπόρεσε να την αξιοποιήσει ο Γκερέρο καθώς το σουτ του ήταν αδύναμο και η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

5′ Δυνατό διαγώνιο σουτ του Χαμάς, δύσκολα ο Αρμπολέδα απομάκρυνε σε κόρνερ.

8′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μπέζους, που βγήκε εκτός χωλαίνοντας.

10′ Σουτ του Σεμέδο ήταν άστοχο.

10′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Μπέζους, μέσα ο Αλιούμ.

14′ Σουτ του Παρούτη, σε ετοιμότητα ο Ουζόχο έπεσε και μάζεψε.

20′ Μόνος ο Αλιούμ έκανε το σουτ, όμως ο Αρμπολέδα με τα πόδια απομάκρυνε σωτήρια.

27′ Γύρισμα του Παρούτη από δεξιά, ο Χαμάς με αυτοθυσία απομάκρυνε σε κόρνερ.

36′ Φάουλ του Χαραλάμπους από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε απελπιστικά πάνω από την εστία.

39′ Ο Χαμάς γύρισε με δύναμη την μπάλα προς την εστία της Ανόρθωσης, σε ετοιμότητα ο Αρμπολέδα μπλόκαρε.

45’+1 Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Αλιούμ με τακουνάκι θέλησε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ, όμως ο Μαρμούκ στη γραμμή τέρματος απομάκρυνε σωτήρια.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Ο Αρμπολέδα βγήκε και πρόλαβε τον Στεπίνσκι που προσπάθησε να πλασάρει και να σκοράρει.

59′ Σουτ του Αντωνίου πάνω από την εστία του Ουζόχο.

60′ ΓΚΟΛ 0-1 Μπαλιά του Χαμάς, ο Αλιούμ με κεφαλιά νίκησε τον Αρμπολέδα και άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια.

69′ Δυνατό σουτ του Κίκο πολύ άστοχο.

76′ Ο Μπάκιτς σέρβιρε τον Σεμέδο, δυνατό διαγώνιο σουτ ήταν άστοχο.

85′ Κόρνερ του Κίκο, ο Ουζόχο άγγιξε την μπάλα και παραχώρησε κόρνερ, εντούτοις ο διαιτητής έδειξε άουτ, απόφαση που έφερε έντονες αντιδράσεις από τους παίκτες της Ανόρθωσης.

87′ ΓΚΟΛ 0-2 Ο Μπάκιτς έδωσε στον Σεμέδο, που με εξαιρετική ενέργεια ξεπέρασε τον Μαρμούκ και με δυνατό σουτ διπλασίασε τα γκολ της Ομόνοιας.

88′ Ο Σεμέδο δέχθηκε κίτρινη κάρτα για τον τρόπο που πανηγύρισε μπροστά στην εξέδρα των οπαδών της Ανόρθωσης, προκαλώντας ένταση.