Ανόρθωση – Ολυμπιακός 1-1: Μαυροπράσινος… αέρας Πεχλιβάνης, αμάν αμάν για την «Κυρία» (vid)

Μάγκας Ολυμπιακός! Η ομάδα του Τακτακαλά στάθηκε όρθια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», απέσπασε την ισοπαλία (1-1) από την Ανόρθωση, στον επαναληπτικό αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca-Cola και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για τους «4».

Κάζο μεγατόνων για τους κυανόλευκους που έμειναν εκτός στόχων στη σεζόν. Ιστορική, παλληκαρίσια πρόκριση από την άλλη, για τους μαυροπράσινους στα ημιτελικά του κυπέλλου, παίρνοντας το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο μετά τις ΑΕΛ, Ομόνοια και Πάφος FC. Η φετινή πρόκειται να είναι η 18η συμμετοχή του Ολυμπιακού στην ιστορία του στην ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Ο Πεχλιβάνης ήταν ο «χρυσός» σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος μόλις στο 6ο λεπτό «πάγωσε» το «Αντώνης Παπαδόπουλος», ενώ για την ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε στο 89′ ο Αντονίν.

Το ματς

Με γκολ του Μάριου Πεχλιβάνη μόλις στο 6ο λεπτό ο Ολυμπιακός «πάγωσε» το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Καλίλι εκτέλεσε με μακρινή μπαλιά το φάουλ και έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ανόρθωσης. Με σουτ στην κίνηση ο Κύπριος μεσοεπιθετικός νίκησε τον Λόρια και φόρτωσε με μπόλικο άγχος τους γηπεδούχους, όπως φάνηκε στη συνέχεια.

Οι κυανόλευκοι παρά το γεγονός ότι είχαν την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου απείλησαν ελάχιστα τον Μολ, με μεγαλύτερη ευκαιρία την κοντινή κεφαλιά του Γκερέρο (32’). Σε κανένα σημείο των πρώτων 45 λεπτών δεν μπόρεσαν να ανεβάσουν ρυθμό και να βάλουν πίεση στους φιλοξενούμενους. Αντιθέτως, υπέπεσαν σε αρκετά εύκολα και αβίαστα λάθη. Από ένα τέτοιο λίγο έλειψε ο Ολυμπιακός να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν στο 45’ ο Κορομά έκλεψε από τον Χαρογιάν και έφυγε απέναντι από τον Λόρια, όμως ο Γεωργιανός κίπερ τον νίκησε.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Αμμοχώστου να έχει την κατοχή αλλά να μην έχει τον τρόπο να φανεί απειλητική προς την εστία του Μολ. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες, βγαίνοντας γρήγορα στην αντεπίθεση και έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 71′ με τον Σλόγκαρ. Από μια στατική φάση οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, με το κοντινό σουτ του Αντονίν μετά από κεφαλιά του Αντωνιάδη. Στη συνέχεια όμως, παρά το ότι πίεσαν, με εξαίρεση το γυριστό σουτ του Μραζ στο 90’+2 δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Μιχαΐλοβιτς: «Ένα μεγάλο συγγνώμη στον κόσμο, δίκαια χάσαμε την πρόκριση»

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς):Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Χάρογιαν (46′ Αρτυματάς), Μπαϊσίνιο (70′ Χριστοφή), Αντωνιάδης, Σάμπο (70′ Νινγκά), Ιωάννου (27′ Τεχέρα), Γκερέρο, Φερέιρα (57′ Παρούτης), Αντονίν, Μραζ.

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Γκόρουπετς, Μουχτάρης, Έσελινγκ, Κυριάκου, Νάνι (72′ Δόσης), Καλίλι (82′ Χέντρικς), Αλσέους, Ψύχας (65′ Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (65′ Γιακουμάκης), Κορομά (82′ Μπάρντι).

Σκόρερ: Αντονίν 89′ / Πεχλιβάνης 6′

Κίτρινες: Σάμπο, Νινγκά / Μουκτάρης, Καλίλι, Αλσέους

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Φάμπιο Βερίσιμο (Πορτογαλία).

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.