Ανόρθωση – Καρμιώτισσα 1-0: Με… Άγιο Βασίλη τον Γκασαμά βλέπει κορυφή! (vid)

Εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών του ΑΠΟΕΛ και πλησίασε στο -2 από την κορυφή η Ανόρθωση, λίγες ημέρες πριν το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ΓΣΠ. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 1-0 της Καρμιώτισσας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», φτάνοντας στην τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Το γκολ του Γκασαμά στο 15ο λεπτό ήταν αρκετό για την προσφυγική ομάδα, η οποία παρότι έχασε αρκετές ευκαιρίες δεν «καθάρισε» το ματς δίνοντας δικαιώματα στους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά, δεν το πλήρωσε και έφτασε σε ένα σημαντικό τρίποντο που την ανεβάζει στους 37 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα για την «Κυρία» η επιστροφή του Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο στην αγωνιστική δράση μετά από τρίμηνη απουσία. Ο Ισπανός πέρασε στο ματς στο 66’ και φώναξε «παρών» ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί. Ανησυχία από την άλλη, προκύπτει για τον Σέρχιο Τεχέρα που αποχώρησε τραυματίας στο 76ο λεπτό.

Γκαγιέγο: «Δεν είναι αυτό που ψάχνουμε στο σπίτι μας»

Το πάλεψε η Καρμιώτισσα, είχε μεγάλη φάση να ισοφαρίσει με τον Ρόσι στο 56’, όμως τελικά γνώρισε ακόμη μία ήττα, την ενδέκατη της στο πρωτάθλημα. Με δέκα βαθμούς παραμένει στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας και το -3 από την «ασφαλή ζώνη».

Για τη 18η αγωνιστική, το προσεχές Σάββατο (6/1) η Ανόρθωση πάει στο ΓΣΠ για το ντέρμπι κορυφής με τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η Καρμιώτισσα υποδέχεται τον Εθνικό μια ημέρα αργότερα (7/1).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Αντωνίου (46′ Ουαγκέ), Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια, Τεχέρα (76′ Κίκο), Χρυσοστόμου (66′ Τιουνέ), Φερέιρα (66′ Μουσοντά), Γουαρίς (66′ Γκερέρο), Γκασαμά, Καστέλ.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Ματθαίου (46′ Θεοδώρου), Χριστοφόρου, Παντελή (46′ Ντούμπια), Κοβάσεβιτς, Γκραντινάρου, Νεοφύτου, Φουρ (70′ Μπεν Σαλάμ), Κατσαντώνης, Ρόσι (85′ Αριστείδου), Σουκ (46′ Αγγελή).

Σκόρερ: Γκασαμά 14′ / –

Κίτρινες: – / Νεοφύτου, Φουρ, Σουκ, Ρόσι, Ντούμπια.

Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης

Γκερέρο: «Έτοιμος με ΑΠΟΕΛ – Έδειξε πόσο μεγάλος σύλλογος είναι η Ανόρθωση»

Καθησυχαστικός για Τεχέρα ο Γκαγιέγο

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα.

7′ Σέντρα του Ματθαίου η μπάλα στα χέρια του Μιχάηλ.

10′ Kεφαλιά του Γκασαμά, ο Άντος απέκρουσε χωρίς δυσκολία.

11′ Συρτό σουτ του Καστέλ ο Άντος απέκρουσε.

12′ Απειλεί ξανά η Ανόρθωση, μακρινό σουτ του Γουαρίς, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άντος.

14′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 1-0 με τον Γκασαμά. Εξαιρετική πάσα του Κορέια στον Γουαρίς, αυτός έκανε γύρισμα προς τον Καστέλ, ο οποίος σούταρε ο Άντος απέκρουσε ασταθώς και ο Γκασαμά από κοντά έδωσε προβάσισμα στους γηπεδούχους. Πέμπτο γκολ του Γκασαμά, πρώτο στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Εξαιρετική πάσα του Γκασαμά στον Καστέλ, ο Άντος βγήκε με ρίσκο εκτός περιοχής και έδιωξε τη μπάλα. Συγκρούστηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές, ζήτησαν φάουλ οι παίκτες της Ανόρθωσης, ο διαιτητής όμως είχε αντίθετη άποψη καθώς ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας έδιωξε πρώτα τη μπάλα.

31′ Κεφαλιά του Μαρμούκ σε εκτέλεση φάουλ η μπάλα έξω.

36′ Πολύ δυνατό φάουλ του Ρόσι στον Τεχέρα, στα όρια της κόκκινης κάρτας, έμεινε ατιμώρητο από τον διαιτητή και γι’ αυτό διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι.

45′ Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

49′ Δοκάρι για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Καστέλ, μετά τη σέντρα του Φερέιρα. Άτυχη η “Κυρία”.

53′ Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Γουαρίς βρέθηκε σε θέση βολής μετά το γύρισμα του Κορέια, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

56′ Φοβερή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, σε αντεπίθεση ο Θεοδώρου βγήκε ένας με έναν απέναντι στον Ουαγκέ, έκανε το σουτ, όμως ο Μιχαήλ άναψε “κόκκινο”.

60′ Δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος ο Νταβίδ Γκαγιέγο στον πάγκο της Ανόρθωσης.

64′ Αντεπίθεση της Καρμιώτισσας, ο Ντούμπια έδωσε στον Ρόσι, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

66′ Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση και επανεμφάνιση Γκερέρο μετά από καιρό. Οι Τιουνέ, Μουσοντά και Γκερέρο αντί των Χρυσοστόμου, Φερέιρα και Γουαρίς.

69′ Ο Κατσαντώνης πήρε μπάλα με πλάτη, σούταρε γυρίζοντας άουτ.

74′ Σουτ του Καστέλ από καλή θέση, μπλόκαρε ο Άντος.

76′ Κίκο στη θέση του Τεχέρα. Αναγκαστική η αλλαγή, αποχώρησε τραυματίας ο Ισπανός.

– Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.