Ανόρθωση – Απόλλων 2-0: Ψυχωμένη «Κυρία», κλείδωσε εξάδα και βλέπει Ευρώπη (vid)

Φρένο στον αγωνιστικό κατήφορο έβαλε η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», κλείδωσε και μαθηματικά θέση στην πρώτη εξάδα και βλέπει με αισιοδοξία τον στόχο της εξόδου στην Ευρώπη. Μία ψυχωμένη «Κυρία» βρήκε τις δυνάμεις να πετύχει μία σπουδαίας σημασίας νίκη με τέρματα των Σέρχιο Καστέλ (45’+1) και Τσίκο (90’+2) με πέναλτι, αν και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περισσότερα από 40’, λόγω αποβολής του Γιάννη Κάργα με απευθείας κόκκινη.

Πρώτη νίκη για την Ανόρθωση μετά από τέσσερα ματς και τις 13 Ιανουαρίου, με την οποία έφθασε στους 44 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 5η Ομόνοια που σκόνταψε στο Δασάκι (2-2 με τον Εθνικό), με τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Ο Απόλλων είδε τις λιγοστές ελπίδες του για είσοδο στο πρώτο γκρουπ να εξανεμίζονται μετά την ήττα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα της Λεμεσού εναποθέτει ολοκληρωτικά τις ελπίδες της για διάκριση και έξοδο στην Ευρώπη μέσω του κυπέλλου. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα και ο Απόλλων, λόγω «δολοφονικού» φάουλ του Μπρούνο Σάντος στον Δανιήλ Παρούτη στο 90’+5, σε μία φάση που Ελβετός διαιτητής Αλεσάντρο Ντούντιτς  δεν καταλόγισε καν φάουλ και αντιλήφθηκε το λάθος του μόλις είδε την πρώτη επαναληπτική προβολή της φάσης στο on field review όταν καλέστηκε από τον Ιταλό VARίστα Ντανιέλε Πατέρνα.

Το ματς

Γρήγορος ρυθμός με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν το σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο. Η Ανόρθωση προηγήθηκε με τον Τσίκο Μπάνζα στο 34’, όμως όχι μόνο δεν μέτρησε το γκολ, αλλά το κακό ήταν διπλό για την ομάδα της Αμμοχώστου, καθώς αποβλήθηκε ο Γιάννης Κάργας.

Ο Ελβετός διαιτητής Αλεσάντρο Ντούντιτς κλήθηκε στο on field review από τον Ιταλό VARίστα Ντανιέλε Πατέρνα για να εξετάσει πιθανό φάουλ του Κάργα στον Σαγκάλ στην αρχή της φάσης. Αφού είδε τις επαναληπτικές προβολές απέβαλε τον Ελλαδίτη ο οποίος κτύπησε με το πόδι τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα στα γεννητικά όργανα.

Η παράβαση έγινε σε εκτέλεση κόρνερ της Ανόρθωσης, στη συνέχεια έγινε κάτοχος της μπάλας ο Βαλμπουενά, την έχασε στη μεσαία γραμμή και η ομάδα της Αμμοχώστου σκόραρε στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι άλλαξε η φάση από την στιγμή που η κατοχή της μπάλας πήγε σε άλλα πόδια.

Η αποβολή του Κάργα αντί να λειτουργήσει υπέρ του Απόλλωνα εμψύχωσε τους παίκτες της Ανόρθωσης που απείλησαν με τον Τσικο στο 42’ και στο 46’ σκόραρε με τον Σέρχιο Καστέλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φερέιρα έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μακούν έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καστέλ σκόραρα το ένατο γκολ του στο πρωτάθλημα, δίνοντας προβάδισμα στην «Κυρία».

Ο Απόλλων δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα απέναντι στην Ανόρθωση που οπισθοχώρησε και προσπάθησε να διαφυλάξει τα νώτα της και στο 90’+1 ο κορυφαίος των γηπεδούχων Τσίκο Μπάνζα εξέθεσε την άμυνα του Απόλλωνα προτού ανατραπεί μέσα στην περιοχή από τον Εκπολό. Ο Αγκολέζος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και στο 90’+2 διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τιουνέ (87′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (60′ Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ (87′ Αντωνίου), Γκασαμά (41′ Μακούν).

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν):Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Νταρίκουα, Πέρετζ (68′ Κολ), Μαλεκκίδης, Χ. Κυριάκου (75′ Σπόλιαριτς), Αρτεάν, Βαλμπουενά (68′ Σάντος), Σαγκάλ (68′ Κοστάκε), Μάρκες, Μπακένγκα (80′ Φιλιώτης).

Σκόρερ: Καστέλ 45’+1, Τσίκο (πεν.) 90’+2 / –

Κίτρινες: Τσίκο / Μαλεκκίδης, Νταρίκουα, Εκπολό, Σπόλιαριτς

Αποβολές: Κάργας 39′ / Σάντος 90’+5

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Διαιτητής: Αλεσάντρο Ντούντιτς (Ελβετία)

Έναρξη αγώνα.

1΄Στο αριστερό άκρο της επίθεσης αγωνίζεται ο Φερέιρα και στο δεξί ο Τσίκο. Άλλαξε πλευρές στους εξτρέμ του ο Νταβίδ Γκαγιέγο.

5′ Πρώτη τελική για την Ανόρθωση μετά από κυκλοφορία της μπάλας ο Γκασαμά έδωσε στον Τιουνέ, ο οποίος σούταρε από μακριά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέιρα να πλασάρει από αριστερά μετά από προσπάθεια του Τσίκο και πάσα του Γκασαμά, η μπάλα λίγο έξω.

18′ Εξαιρετική κομπίνα των παικτών του Απόλλωνα σε κόρνερ. Ο Βαλμπουενά έστειλε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Μάρκες κινήθηκε έξυπνα και έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ανόρθωσης, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

19′ Πανέξυπνο πλασέ του Βαλμουενά εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Αρμπολέδα σε δύσκολη απόκρουση.

20′ Απειλεί ξανά ο Απόλλων, σουτ του Σαγκάλ από το ύψος της περιοχής η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αρμπολέδα.

22′ Αγγίζει το γκολ η Ανόρθωση, αλλά ο Λέουβενμπεργκ άναψε κόκκινο στον Τσίκο που βρέθηκε σε θέση βολής μετά την πάσα του Φερέιρα στον κενό χώρο.

28′ Σπουδαία ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γκασαμά. Υπέροχη σέντρα του Τεχέρα ο Σενεγαλέζος επιθετικός αμαρκάριστος έκανε κεφαλιά και έστειλε έξω τη μπάλα. Είχε τον χρόνο για κοντρόλ, όμως δεν έκανε σωστή εκτίμηση της φάσης ο φορ της Ανόρθωσης.

30′ Δυνατό σουτ του Τιουνέ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

34′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 1-0 με τον Τσίκο! Πάει στο VAR ο διαιτητής για να εξετάσει πιθανό φάουλ στην αρχή της φάσης.

38′ Ακυρώνει το γκολ ο Ελβετός διαιτητής Αλεσάντρο Ντούντιτς για φάουλ του Κάργα στον Σαγκάλ και αποβάλει τον Γιάννη Κάργα, ο οποίος κτύπησε με το πόδι τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα στα γεννητικά όργανα στην αρχή της φάσης. Η παράβαση έγινε σε εκτέλεση κόρνερ της Ανόρθωσης, στη συνέχεια έγινε κάτοχος της μπάλας ο Βαλμπουενά, την έχασε στη μεσαία γραμμή και η ομάδα της Αμμοχώστου σκόραρε στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι άλλαξε η φάση από την στιγμή που η κατοχή της μπάλας πήγε σε άλλα πόδια.

42′ Συρτό σουτ του Τσίκο η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λέουβενμπεργκ.

43′ Μακρινό σουτ του Χάμπου Κυριάκου με μπόλικα φάλτσα, ο Αρμπολέδα έδιωξε σε κόρνερ.

45’+1 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Καστέλ! Σέντρα του Φερέιρα, κεφαλιά του Μακούν στο δοκάρι, ο Καστέλ πήρε το “ριμπάουντ” με κεφαλιά και έβαλε την “Κυρία” σε θέση οδηγού, αν και παίζει με δέκα παίκτες.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Σέντρα του Σαγκάλ από δεξιά, η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Κορέιρα και πέρασε παράλληλα της εστίας του Αρμπολέδα.

51′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Αρμπολέδα έκανε λάθος με τα πόδια, έδωσε τη δυνατότητα στον Απόλλωνα να φύγει στην αντεπίθεση. Ο Μπακένγκα έκανε σέντρα από δεξιά ο Μάρκες πήρε την κεφαλιά αλλά ο Αρμπολέδα απέκρουσε και διόρθωσε το λάθος του.

58′ Απειλεί ξανά ο Απόλλων με τον Μπακένγκα να κάνει την κεφαλιά, ο Αρμπολέδα διάβασε σωστά τη φάση και απέκρουσε.

66′ Σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Παρούτη η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

73′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Μαλεκκίδης έκανε το σουτ η μπάλα κτύπησε σε σώματα.

90′ Έξι λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+1 Πέναλτι για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Τσίκο από τον Εκπολό. Ο Αγκολέζος είναι ασταμάτητος στο σημερινό παιχνίδι, απέφυγε δύο ποδοσφαιριστές και ανατράπηκε ενώ ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Λέουβενμπεργκ.

90’+2 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 2-0 με πέναλτι του Τσίκο!

90’+5 Πάει στο VAR ο διαιτητής για να εξετάσει ενδεχόμενο κόκκινης στον Μπρούνο Σάντος. “Δολοφονικό” μαρκάρισμα στον Παρούτη, ο διαιτητής χρειάστηκε μόλις ένα ριπλέι για να επιστρέψει και να τιμωρήσει με κόκκινη κάρτα τον Μπρούνο Σάντος.