Breaking News

Ανόρθωση – ΑΕΛ 1-1: Από «σπόντα» την τράβηξε προς το δεύτερο γκρουπ

Έπαιξαν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά για να προλάβουν το τρένο της εξάδας, αλλά κάηκαν. Ανόρθωσηκαι ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος αποτέλεσμα που δεν άφησε ικανοποιημένη καμία εκ των δύο ομάδων.

Η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Χριστοφή στο 88’, όμως και μαθηματικά θα συμμετάσχει στο δεύτερο γκρουπ, αφού έμεινε στην 9η θέση με 33 βαθμούς, μία στροφή πριν το τέλος της πρώτης φάσης. Η Κυρία ήταν κατά πολύ ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως ήταν άτυχη και άστοχη.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Κατσανίκλιτς στο 58’, όμως φάνηκε άτυχη στη φάση της ισοφάρισης και ψάχνει ένα ποδοσφαιρικό θαύμα. Οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στην 8η θέση με 35 βαθμούς και χρειάζονται δύο ήττες του Απόλλωνα, της Ομόνοιας και της Νέας Σαλαμίνας για να βρεθούν στην πρώτη εξάδα. Οι δύο ομάδες γύρισαν σελίδα και βλέπουν τους επαναληπτικούς αγώνες κυπέλλου που ακολουθούν με Ολυμπιακό και Νέα Σαλαμίνα, αντίστοιχα.

Το ματς

Χωρίς σκορ, αλλά με καλό ρυθμό «κύλησε» το πρώτο ημίχρονο. Η Ανόρθωση αδικείται από το γεγονός πως δεν σκόραρε, αφού ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι. Κατέγραψε οκτώ τελικές προσπάθειες (μία στο στόχο) εκ των οποίων οι δύο στα δοκάρια του Ολιβέιρα. Μία τελική προσπάθεια για την ΑΕΛ που άρχισε με διάθεση τον αγώνα, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο υποχώρησε και από τύχη δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Μιχαΐλοβιτς: «Σκέφτηκα… τι να σας πω μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι»

Στο 19’ η «Κυρία» κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία με τον Αντονίν να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά να μην βρίσκει στόχο. Από το 35’ μέχρι και το 41’ η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς «πυροβόλησε» κατά ρυπάς, όμως φάνηκε άτυχη και ήταν άστοχη. Ο Μραζ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, μετά από σέντρα ακριβείας του Σαμπό. Στη συνέχεια της φάσης ο Παρούτης προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά ψαράκι, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 36’ ο Ολιβέιρα απέκρουσε με υπερένταση το διαγώνιο σουτ του Σαμπό, ενώ στο 39’ ο Ιωάννου ήταν άστοχος με σουτ εκτός περιοχής. Δύο λεπτά αργότερα η «Κυρία» είχε δεύτερο δοκάρι. Μετά από κόρνερ του Γκερέρο, η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Μπιλοβάρ, σε διεκδίκηση με τον Μπαϊσίνιο και κτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Η ΑΕΛ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, ισορρόπησε τον αγώνα και ευτύχησε στην πρώτη τελική της προσπάθεια να σκοράρει! Δράστης ο Αλεξάντερ Κατσανίκλιτς, ο οποίος συνδέθηκε με τα αντίπαλα δίχτυα για δεύτερο σερί ματς. Στο 58’ ο Σουηδός με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας του Κεραυνού. Προηγήθηκε αδράνεια των αμυντικών της «Κυρίας» και ο Τσέρνιχ με άνεση έβγαλε τον σκόρερ σε θέση βολής.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, σημειώθηκαν αρκετές διακοπές και η ΑΕΛ έδειχνε να φλερτάρει με την πρώτη εκτός έδρας νίκη της μέσα στο 2023. Η «σπόντα» στο σουτ του Αντωνιάδη εκτός περιοχής αποδείχθηκε ικανή να καθορίσει το αποτέλεσμα και να χρήσει τον Δημήτρη Χριστοφή σκόρερ για πρώτη φορά στη σεζόν. Μάλιστα, στο 90’+1 η Ανόρθωση «άγγιξε» την ανατροπή, όμως το σουτ του Μραζ μετά το «άδειασμα» στον Ντζαλμά δεν βρήκε στόχο. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η επιστροφή του Κωστάκη Αρτυματά στην αγωνιστική δράση, μετά από 2,5 μήνες.

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς):Κεραυνός, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κορέια (74′ Αντωνιάδης) Ιωάννου (78′ Φερέιρα), Σαμπό (60′ Αρτυματάς), Παρούτης (60′ Χριστοφή), Γκερέρο (60′ Γουαρίς), Aντονίν, Μραζ.

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Μπιλοβάρ (46′ Ντεγοέστ), Τεϊσέιρα, Ντζάλμα, Ζντραφκόσκι, Παπαφώτης (90’+4 Συλβέστρος), Τσέρνιχ, Κάσα (77′ Κοντινέλα), Κατσανίκλιτς (77′ Μιλιντσεάνου), Ρόμο.

Σκόρερ: Χριστοφή 88′ / Kατσανίκλιτς 58′

Κίτρινες: Παρούτης / Παντελή, Τεϊσέιρα.

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος.

Β’ Βοηθός: Ηροδότου Ξένια.