Breaking News

Ανόρθωση – ΑΕΚ 0-1: Διά ποδός Τόνγκια στο «σβέρκο» του ΑΠΟΕΛ!

Διά ποδός του Φράνκο Τόνγκια η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και βρέθηκε στο… σβέρκο του ΑΠΟΕΛ. Το γκολ του Ιταλού στο 69ο λεπτό του ντέρμπι ήταν αρκετό, ώστε οι κιτρινοπράσινοι να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων.

Δεύτερη διαδοχική νίκη και τέταρτο διαδοχικό «διπλό» για την ομάδα της Λάρνακας, που ανέβηκε στους 62 βαθμούς και μείωσε στο -1 από την κορυφή. Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος μάλιστα, μετά τη διακοπή λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής, η ΑΕΚ θα υποδεχτεί στην «Αρένα» τον ΑΠΟΕΛ σε ντέρμπι κορυφής.

Στο ντεμπούτο του Γιαννάκη Οκκά, η προσφυγική ομάδα δέχτηκε τρίτη διαδοχική ήττα στη β’ φάση, η οποία εξανέμισε ουσιαστικά και τις λιγοστές ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το -12 και -10 από 3η και 4η θέση αντίστοιχα, απαιτεί ένα «θαύμα» για να ανατραπεί.

Επέστρεψε μετά από 10 μήνες και καταχειροκροτήθηκε ο Αρτυματάς

Το ματς

Ισορροπημένο ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια το πρώτο ημίχρονο. Ανόρθωση και ΑΕΚ προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία. Στα τελευταία περίπου δέκα λεπτά οι κιτρινοπράσινοι ανέβασαν ρυθμό, έβαλαν πίεση στους γηπεδούχους και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 35ο με τον Λόπες.

Στην ανάπαυλα άναψαν τα αίματα. Τιουνέ και Τιουνγκού λογομάχησαν, ο Σολ πήγε να ζητήσει τα… ρέστα από τον μέσο της «Κυρίας», ο οποίος έχασε την ψυχραιμία του και έσπρωξε με δύναμη τον Σολ στο έδαφος. Ο τέταρτος διαιτητής Ανδρέας Αργυρού ενημέρωσε τον Ιταλό διαιτητή Αλεσάντρο Προντέρα για το συμβάν και αυτός αμέσως απέβαλε τον Τιουνέ. Κίτρινη κάρτα είδε ο Ισπανός φορ.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στην επανάληψη. Ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά και οι κυανόλευκοι, αν και με δέκα παίκτες, ήταν αυτοί που «άγγιξαν» πρώτοι το γκολ. Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με τον Καστέλ σε δύο περιπτώσεις (51’, 59’). Ο Ερερίν που αντικατέστησε τον τραυματία Πίριτς, απέκρουσε σωτήρια τη δεύτερη προσπάθεια του Ισπανού.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, θέλοντας να γίνουν πιο επιθετικοί. Στο 66’ προειδοποίησαν, με τον Αρμπολέδα να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ του Λόπες, τρία λεπτά πριν πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα. Στο 69’ ο Τόνγκια κατέβασε όμορφα την μπάλα στην περιοχή και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Aρμπολέδα, Αντωνίου (73′ Ουαγκέ), Μακούν, Μαρμούκ, Κάργας (78′ Γκασαμά), Κορέια, Τιουνέ, Χρυσοστόμου (78′ Περέα), Φερέιρα (55′ Παρούτης), Γκερέρο (46′ Αρτυματάς), Καστέλ.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς (46′ Ερερίν), Ντιουνγκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ (61′ Ντίμερς), Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Γκάμα (46′ Σολ), Φαράζ (61′ Σάντος), Τόνγκια, Λόπες (85′ Τόμοβιτς).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Πρώτη τελική στο ματς, είναι για την ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, ο Ρομπέρζ πήρε την κεφαλιά. Δεν ανησύχησε ο Αρμπολέδα.

11′ Κίτρινη στον Χρυσοστόμου για φάουλ στον Μιλίτσεβιτς.

17′ Σύγκρουση Μαρμούκ-Πίριτς μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο γήπεδο τα ιατρικά επιτελεία Ανόρθωσης και ΑΕΚ.

– Συνεχίζουν κανονικά και οι δύο, με δεμένα πλέον κεφάλια.

22′ Εκτός περιοχής σουτ του Φερέιρα, πολύ άστοχο.

29′ Οι παίκτες της Ανόρθωσης κυκλοφόρησαν την μπάλα, που έφτασε στον Καστέλ. Ο Ισπανός σούταρε γυρίζοντας, όμως αστόχησε.

31′ Κίτρινη στον Γκάμα για φάουλ στον Τιουνέ.

34′ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Τόνγκια έδωσε στον Λόπες. Αυτός σούταρε, με τον Αρμπολέδα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

35′ Άγγιξε το γκολ η ΑΕΚ. Το σουτ του Λόπες από το ύψος της περιοχής, έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Αρμπολέδα. Ίσως να βρήκε και λίγο σε αυτό.

41′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ που ανέβασε ρυθμό στα τελευταία λεπτά. Ο Μαρμούκ απομάκρυνε την τελευταία στιγμή το γύρισμα του Τόνγκια, πριν η μπάλα φτάσει στον Λόπες.

42′ Ασταθής απόκρουση του Αρμπολέδα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έχασε την μπάλα, όμως πρόλαβε και τη μάζεψε ξανά.

43′ Γύρισμα του Φαράζ, ο Κάργας αυτή τη φορά απομάκρυνε.

– Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Άναψαν τα αίματα μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τιουνέ και Τιουνγκού λογομάχησαν, ο Σολ πήγε να ζητήσει τα… ρέστα από τον μέσο της «Κυρίας», ο οποίος έχασε την ψυχραιμία του και έσπρωξε με δύναμη τον Σολ στο έδαφος. Ο τέταρτος διαιτητής Ανδρέας Αργυρού ενημέρωσε τον Ιταλό διαιτητή Αλεσάντρο Προντέρα για το συμβάν και αυτός αμέσως απέβαλε τον Τιουνέ. Κίτρινη κάρτα είδε ο Ισπανός φορ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ερερίν και Σολ αντί των Πίριτς και Γκάμα αντίστοιχα. Αναγκαστική η αλλαγή του Βόσνιου τερματοφύλακα.

46′ Αλλαγή και για την Ανόρθωση. Ο Αρτυματάς επιστρέφει στην αγωνιστική δράση, πέρασε στη θέση του Γκερέρο.

51′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ρομπέρζ πρόλαβε και έκοψε το σουτ του Καστέλ.

55′ Παρούτης στη θέση του Φερέιρα.

57′ Κίτρινη στον Τόνγκια, για φάουλ στον Παρούτη.

59′ Τραγικό λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, από τον Ρομπέρζ. Ο Καστέλ έφυγε απέναντι από τον Ερερίν, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων τον νίκησε. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση.

61′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ντίμερς και Σάντος εντός, Φαράζ και Ρομπέρζ εκτός.

64′ Κίτρινη στον Κάργα.

66′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λέντες έδωσε στον Λόπες, με σουτ στην κίνηση ο Πορτογάλος απείλησε. Φοβερή απόκρουση του Αρμπολέδα, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι πριν απομακρυνθεί. Ο Σολ προσπάθησε για το ριμπάουντ, όμως δεν τα κατάφερε.

69′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με τον Τόνγκια. Ο Ιταλός κατέβασε όμορφα την μπάλα και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Αρμπολέδα.

73′ Ο Ουαγκέ στη θέση του Αντωνίου.

78′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Περέα αντί του Χρυσοστόμου και Γκασαμά αντί του Κάργα.

79′ Κίτρινη στον Λόπες, για φάουλ στον Παρούτη.

85′ Τόμοβιτς στη θέση του Λόπες.

– Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90’+3 Ο Ντίμερς βρέθηκε σε θέση βολής, όμως δεν τελείωσε τη φάση.