Ανόρθωση – ΑΕΚ 0-0: Ύψωσε ανάστημα και της έκοψε τη φόρα

Στο βουβό λόγω τιμωρίας «Αντώνης Παπαδόπουλος» η Ανόρθωση «φώναξε» ότι έχει ακόμα σφυγμό και έβαλε τέλος στο σερί εννέα συνεχόμενων νικών της ΑΕΚ, που αποτελεί την καλύτερη επίδοση στην ιστορία των κιτρινοπράσινων. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

To ματς

Με την ΑΕΚ να έχει την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας και την Ανόρθωση να αμύνεται πολυπρόσωπα και πολύ οργανωμένα «κύλησε» το πρώτο τέταρτο του αγώνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Οι Λαρνακείς δυσκολεύτηκαν αφάνταστα και δεν βρήκαν, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις, διαδρόμους προς την περιοχή του Γκιόργκι Λόρια, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις όταν το επιδίωξαν. Στο 5’ ο Φαράζ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Γεωργιανός τερματοφύλακας της «Κυρίας» ήταν σε ετοιμότητα. Η πιο σημαντική φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο λίγο μετά τη συμπλήρωση 15’ αγώνα. Ο Εγγλέζου έκανε σέντρα από αριστερά, ο Λόπες έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Αντωνιάδη και ο Λόρια την έδιωξε σε κόρνερ.

Ο διαιτητής του αγώνα, Κωνσταντίνος Φωτίου δεν αντιλήφθηκε την παράβαση, όμως ο Ιταλός VARίστας Γκερσίνι Ντάβιντε, ενημέρωσε τον διαιτητή να εξετάσει τη φάση στο on field review και αφού το έπραξε καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Άνταμ Γκιούρτσο στον οποίο άναψε «κόκκινο» ο Γκιόργκι Λόρια. Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε την μπάλα, με τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν πολύ έντονα. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, αφού δεν καταγράφηκε καμία τελική προσπάθεια. Τέσσερις τελικές για την ΑΕΚ (τρεις στον στόχο), μία για την Ανόρθωση (καμία στον στόχο) ήταν η στατιστική εικόνα του πρώτου σαρανταπενταλέπτου.