«Άλωσε» το «Παπαδόπουλος» και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Ομόνοια (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

«Άλωσε» το «Αντώνης Παπαδόπουλος» και έκανε το πρώτο… βήμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου η Ομόνοια! Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0 της Ανόρθωσης στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της διοργάνωσης. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Παπαουλής (11’) και ο Λοΐζου (36’).

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος, όπως αναμενόταν, με τους «πράσινους» να μπαίνουν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ σε μια ανύποπτη φάση. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρά το νωθρό τους ξεκίνημα προσπάθησαν να αντιδράσουν στο γρήγορο γκολ που δέχθηκαν, χωρίς όμως επιτυχία, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Το «τριφύλλι» δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα βρήκε και δεύτερο γκολ, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση όπως αναμενόταν, ανέβηκε και έψαξε το γκολ για να μπει ξανά στο… κόλπο της πρόκρισης. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Πέραν τούτου, άφησε ανοικτούς χώρους στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στην Ομόνοια να απειλεί με αντεπιθέσεις.

Το επόμενο «ραντεβού» των δύο ομάδων για τη ρεβάνς των ημιτελικών είναι προγραμματισμένο στις 4 Μαΐου, στις 19:00 στο ΓΣΠ. Το Σαββατοκύριακο, για την έβδομη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta η Ανόρθωση φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Απόλλων (30/04 – 19:00), ενώ η Ομόνοια πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη Δόξα (01/05 – 19:00).