Αγχωτική νίκη για την “Κυρία”

Με το “χρυσό” γκολ, όπως αποδείχθηκε, του Νίκου Καλτσά στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης η “Κυρία” πήρε το εντός έδρας τρίποντο απέναντι στην Πάφο FC.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε τους 12 βαθμούς ενώ η Παφιακή ομάδα έμεινε στους 10 βαθμούς.
Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη δύο καλές ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού με τον Σεμέδο αρχικά και στην αμέσως επόμενη φάση με τον Πάνιτς. Η Ανόρθωση απείλησε την εστία του Ρούτκο με τον Ουάρντα στο 34ο λεπτό ενώ δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ.
Ο Ουάρντα πάτησε στον Κορέια και αυτός έκανε την σέντρα στην περιοχής της Πάφου. Εκεί βρέθηκε ο Καλτσάς ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Ρούτκο για το 1-0. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη η Πάφος διασαλευόταν αρκετά στην δημιουργία φάσεων με αποτέλεσμα η εστία του Τζουρ να μην απειληθεί σε μεγάλο βαθμό. Μόνο στα τελευταία λεπτά ήρθε αρκετή πίεση ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει τέρμα.
Από την άλλη η Ανόρθωση διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα και στο τέλος πανηγύρισε μια σημαντική νίκη κόντρα σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Τιμούρ: “Ήταν πολύ δύσκολη εβδομάδα, συγχαρητήρια στους παίκτες μου”

Διαβάστε τις δηλώσεις του προπονητή της Ανόρθωσης, Τιμούρ Κετσπάγια, μετά τη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Πάφου.
Αναλυτικά:
“Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Πιστεύω ήταν πολύ δύσκολη εβδομάδα με αγώνα κίντρα στην Ομόνοια αλλά και Ευρώπη. Σήμερα ήταν η Πάφος που είναι μια πολύ καλή ομάδα, πετύχαμε τον στόχο μας. Όταν δεν δεχόμαστε τέρμα κερδίζουμε. Σήμερα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και οι παίκτες μου τα έδωσαν όλα για το τρίποντο που μας ανεβάζει στην βαθμολογία.
Είμαι ικανοποιημένος αγωνιστικά και τώρα στην διακοπή θα ξεκουραστούμε. Είναι δύσκολο για Κυπριακές ομάδες να παίζουν σε Ευρώπη και πρωτάθλημα. Εμείς όμως το θέλουμε αυτό. Να αγωνιζόμαστε και στην Ευρώπη αλλά πρέπει να πρωταγωνιστούμε στο πρωτάθλημα. Ήταν δεύτερη συνεχόμενη νίκη και θέλουμε να δώσουμε συνέχεια.
Θα είναι καλό για τους παίκτες να ξεκουραστούν και πλέον βλέπουμε τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.
Ο Λόρια δεν ήταν στις προπονήσεις το προηγούμενο διάστημα και αποφασίσαμε να βάλουμε σήμερα τον Τζούρ ο οποίος τα πηγαίνει πολύ καλά.