Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς Μίντιλαντ και ΑΕΚ και για πρόκριση στην ΑΡΕΝΑ

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας στην «MCH Arena» μεταξύ της Μίντιλαντ και της ΑΕΚ, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτους λογαρισμούς ενόψει του επαναληπιτκού της 26ης Ιουλίου στο ΑΕΚ Αρένα.

Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου η Μίντιλαντ η οποία δημιούργησε φάσεις στην εστία του Πίριτς χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με το καλημέρα αλλά ο κίπερ της ΑΕΚ απόκρουσε το πλασέ του Τσιλιφούγια. Στο 10ο λεπτό ο Ντράιερ σημάδεψε το δοκάρι από κοντινή απόσταση ενώ στο 33ο λεπτό ο Τσιλιφούγια απείλησε εκ νέου την εστία της ΑΕΚ. Στο 41′ η ομάδα από την Δανία είχε άλλο ένα δοκάρι μετά από πλασέ του Εβάντερ.

Η ΑΕΚ είχε τα δικά της καλά διαστήματα και δημιούργησε προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή. Δεν μπόρεσε όμως να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 8ο και 9ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας απείλησε δύο φορές με τους Γκιούρσκο και Ολατούντζι αντίστοιχα. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Ολατούντζι είχε άλλο ένα καλό σουτ εντός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε εκτός.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, το 0-0 να συνοδεύσει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έφτιαξε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ολατούντζι έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Μάλιστα, στο 66ο λεπτό η ΑΕΚ είχε πολύ καλή προϋπόθεση για να γίνει απειλητική όμως δεν απείλησε ουσιαστικά. Ο Φαράζ δεν έδωσε σωστή πάσα στον Τρισκόφσκι και χάθηκε η ευκαιρία για να δημιουργήσει η ΑΕΚ κίνδυνο στην αντίπαλη περιοχή.

Η ΑΕΚ που είχε καλή παρουσία στον αγώνα, κατάφερε στο 81ο λεπτό να ανοίξει το σκορ. Ο Γκιούρσκο έκανε την σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.

Η χαρά της ομάδα του Όλτρα δεν κράτησε καθώς η ισοφάριση ήρθε πολύ νωρίς. Ο Πίριτς κάνει λανθασμένη έξοδο και ο Σβιατσένκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.