Breaking News

ΑΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 1-0: Γαλαζοκίτρινο βήμα πρόκρισης από την άσπρη βούλα

Με πέναλτι του Xοσέ Ρόμο στο 80’ η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Άλφαμεγα», για τον πρώτο προημιτελικό αγώνα του κυπέλλου Coca – Cola και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και ξεκάθαρες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες η μπίλια έκατσε στο γαλαζοκίτρινο, όμως τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό που θα γίνει την Πέμπτη, 2 Μαρτίου (17:00) στο «Αμμόχωστος». Ελέγχεται η απόφαση του Κωνσταντίνου Φωτίου για τον καταλογισμό του πέναλτι, αφού η μπάλα κτύπησε μεν στο χέρι του Οφόρι, όμως το χέρι του αριστεροπόδαρου μπακ της Νέας Σαλαμίνας ήταν σε φυσική θέση.

Το ματς

Το ισόπαλο 0-0 δεν λέει την αλήθεια για την εικόνα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Οκτώ τελικές προσπάθειες (πέντε στον στόχο) κατέγραψε η ΑΕΛ που ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και ανάγκασε τον Μελίσσα σε πέντε αποκρούσεις. Καλές στιγμές είχε και η Νέα Σαλαμίνα, με τους ερυθρόλευκους να τελειώνουν το ημίχρονο με τέσσερις τελικές (μία στο στόχο). Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, με τον Σαλαλίχ να σημαδεύει το δοκάρι του Ολιβέιρα, σε φοβερή τριπλή ευκαιρία στο 33′. Οι γαλαζοκίτρινοι με πρωταγωνιστές τους Τσέρνιχ (12’), Κατσανίκλιτς (17’, 45’) και Ρόμο (27’, 43’) επιχείρησαν να παραβιάσουν την εστία των ερυθρόλευκων, όμως ο Μελίσσας ήταν σε εξαιρετική βραδιά.

«Αγριεμένη» άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Τσεντομίρ Γιανέφσκι και σε διάστημα πέντε λεπτών έχασαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 50’ ο Ντορεγκαράι κέρδισε την μπάλα από τον Ντεγουέστ, διένυσε αρκετά μέτρα απόσταση, έκανε το πλασέ με τον Ολιβέιρα να αποκρούει με τα πόδια και τον Τσίκο να στέλνει την μπάλα έξω με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ! Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καρλίτος έκανε αδύναμο σουτ και ο Ολιβέιρα δεν είχε πρόβλημα να αποκρούσει.

Η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και στο 56’ ο Ντζαλμά ανάγκασε τον Μελίσσα σε άλλη μία σπουδαία απόκρουση. Στο 77’ έγινε η φάση που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τον διαιτητή Κωνσταντίνο Φωτίου να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, για χέρι του Οφόρι. Ο παίκτης της Νέας Σαλαμίνας έδιωξε την μπάλα, ο Τσέρνιχ έβαλε την κόντρα και ακολούθως αυτή κτύπησε στο χέρι του αριστερού μπακ των ερυθρόλευκων. Το χέρι ήταν μπροστά από το σώμα του Οφόρι και δεν αύξησε τον όγκο του, αλλά ούτε το VAR (Δημήτρης Σολωμού) είχε διαφορετική άποψη από τον διαιτητή.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Χοσέ Ρόμο, ο οποίος νίκησε τον Μελίσσα και με το παρθενικό του γκολ ως ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του κυπέλλου. Στο 90’ ο Ντορεγκαράι φλέρταρε με την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του για μερικά εκατοστά δεν κατέληξε στην εστία του Ολιβέιρα.

Πουρσαϊτίδης: «Δεχθήκαμε το γκολ σε μια περίεργη φάση»

Νέα Σαλαμίνα: «Γίναμε μάρτυρες καθαρής αλλοίωσης αποτελέσματος»

Π. Αβραάμ: «Αν το πέναλτι δινόταν εναντίον μας θα είχα παράπονο»

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Μπιλοβάρ, Ντεγουέστ, Ντζαλμά, Ζτραφσκόσκι, Κοντινέλα (67′ Μπεραχίνο), Τσέρνιχ, Κατσανίκλιτς (67′ Χάσα), Μιραλάς (22′ Παπαφώτης), Ρόμο (88′ Μιλιντσεάνου).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντιακιτέ, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ (90’+2 Μιγκελίτο), Καρλίτος (90’+2 Μαργκάσα), Τσίκο (90’+2 Τιάγκο), Σαλαλίχ (71′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι.

Σκόρερ: Ρόμο (πεν.) 80′ / –

Κίτρινες: – / Σαλαλίχ, Κατσικάς.

Αποβολές: – / –