ΑΕΛ – Ανόρθωση 0-1: Εν τούτο ΝΙ(ΝΓ)ΚΑ σε ντέρμπι!

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε στη Λεμεσό η Ανόρθωση. Η «Κυρία» επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο ντέρμπι του Τσιρείου για τη 12η αγωνιστική, χάρις σε γκολ του Νινγκά (44’) και απέδρασε με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης, παρά τις σημαντικές απουσίες. Πρώτη νίκη σε ντέρμπι για την ομάδα της Αμμοχώστου, μετά τις ήττες από ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ, Απόλλων, Ομόνοια και Πάφος FC. Δοκάρι για τους γαλαζοκίτρινους με τον Μιραλάς (65’).

Πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα για την «Κυρία» και τρίτη εκτός έδρας, που την ανεβάζει στους 17 βαθμούς και την 6η θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας ΑΕΛ και Ομόνοια. Στα αξιοσημείωτα, το γεγονός ότι οι κυανόλευκοι κράτησαν το μηδέν παθητικό για πρώτη φορά μετά από ένα μήνα και τις 21 Οκτωβρίου κόντρα στη Δόξα.

Από την άλλη, έκτη ήττα και τρίτη διαδοχική για την ομάδα της Λεμεσού, που έμεινε στους 14 βαθμούς και έπεσε στην 9η θέση, ενώ κινδυνεύει να πέσει κι άλλο, αν η Νέα Σαλαμίνα νικήσει αύριο τον Ολυμπιακό. Δεύτερο σερί ματς χωρίς γκολ για την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι, που δεν ήταν στον πάγκο λόγω τιμωρίας. Ο συνεργάτης του Μπόγιαν Μαρκόφσκι είχε την ευθύνη.

Για τη 13η αγωνιστική, η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα ως τυπικά φιλοξενούμενη (Κυριακή, 4/12), ενώ η Ανόρθωση θα υποδεχτεί τον Άρη, την ίδια ημέρα.

Το ματς

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της κρατώντας την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά. Σταδιακά η Ανόρθωση πήρε μέτρα στο γήπεδο, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και με τους γαλαζοκίτρινους να δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα.

Στο 44ο λεπτό η «Κυρία» ευτύχησε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, σε μια γρήγορη μετάβαση από θέση άμυνας στην επίθεση. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ της λεμεσιανής ομάδας, ο Κεραυνός μάζεψε και έδωσε γρήγορα στον Κίκο. Με μακρινή πάσα αυτός βρήκε τον Γουαρίς που πέρασε όμορφα, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την κατάλληλη στιγμή εκεί που ήταν ο Νινγκά, ο οποίος με τη σειρά του πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η προσφυγική ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν ο Αντωνίου από κοντά, μετά από σέντρα του Κορέια ήταν άστοχος.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά. Οι γαλαζοκίτρινοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης και σε αντίθεση με το πρώτο μέρος δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες, με κορυφαίες το δοκάρι του Μιραλάς (65’) και το σουτ του Τσιμπόλα (66’). Η Ανόρθωση από την πλευρά της είχε παθητικό ρόλο, οπισθοχώρησε αρκετά και ήταν ακίνδυνη, μέχρι το 79ο λεπτό. Τότε ήταν που απείλησε δις σε ένα δίλεπτο, αρχικά με τον Χρυσοστόμου και στη συνέχεια με τον Νινγκά να αστοχούν από πολύ πλεονεκτική θέση. Στον χρόνο που απέμεινε η Ανόρθωση προφύλαξε το υπέρ της σκορ και κατάφερε να πανηγυρίσει σπουδαία νίκη.

ΑΕΛ (Μπόγιαν Μαρκόφσκι): Μούριελ, Φραντζής (87′ Παντελή), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Νεοφύτου (63′ Ντζάλμα), Μεντόγεβιτς (63′ Μιλιντσεάνου), Τσιμπόλα, Κατσανίκλιτς, Μακρής (46′ Σις), Κάσα (63′ Μιραλάς), Μπεραχίνο.

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Κεραυνός, Αντωνίου (78′ Αμπαρτζουμιάν), Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Κίκο (60′ Χρυσοστόμου), Σαμπό, Αρτυματάς (70′ Χριστοφή), Κορέια (70′ Φερέιρα), Γουαρίς (60′ Ουάρντα), Νινγκά.

Σκόρερ: – / Νινγκά 44′

Κίτρινες: Μιραλάς / Αντωνίου, Χαρογιάν (3η)

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Τσίρειο.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.