ΑΕΚ – Ομόνοια 2-0: Συνεχίζει το κυνήγι τίτλου! (vid)

Η ΑΕΚ κέρδισε και την Ομόνοια (2-0) και τρέχει με χίλια για τον τίτλο, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Οι κιτρινοπράσινοι του Μπεν Σιμόν με γκολ των Λόπες (49’) και Τόνγκια (65’) έφθασε στη νίκη, που είναι η 21η στη σεζόν και συνεχίζει να βρίσκεται στο σβέρκο του ΑΠΟΕΛ.

Από την άλλη, η Ομόνοια δέχθηκε την πρώτη ήττα μετά τις 9 Μαρτίου, που ήταν και πάλι από την ομάδα της Λάρνακας. Αποτέλεσμα που την έθεσε νοκ άουτ από τη διεκδίκηση του τίτλου πρωταθλήματος. Πλέον, επικεντρώνεται στην προσπάθεια να «κλειδώσει» θέση στην τριάδα, που θα της διασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά και στον τελικό κυπέλλου, στοχεύοντας στην κατάκτηση του τροπαίου για τρίτη διαδοχική σεζόν.

Μπεν Σιμόν: «Θα κάνουμε τα πάντα για να φέρουμε το ιστορικό πρωτάθλημα στη Λάρνακα»

Οι Λαρνακείς έδειξαν μεγάλη αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα που συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι, αλλά έφτιαξαν και ευκαιρίες. Ευτύχισαν να προηγηθούν νωρίς με τον Λόπες (49’) και συνέχισαν να ψάχνουν κι άλλο γκολ για να θέσουν γερές βάσεις για τη νίκη και το βρήκαν με τον Τόνγκια (65’). Μάλιστα, αν μια ομάδα βρέθηκε πιο κοντά σε γκολ ήταν η ΑΕΚ, με την Ομόνοια να θέλει αλλά να μην μπορεί.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι, οι πράσινοι σ’ όλο το παιχνίδι δεν είχαν τελική προσπάθεια. Πέρα από κάποιες προϋποθέσεις, δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στον Πίριτς. Για πρώτη φορά επί Αναστασίου η Ομόνοια είχε αυτή την εικόνα, σ’ ένα ματς που ήταν «τελικός» δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και τέθηκε εκτός διεκδίκησης του τίτλου.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς, Γκάμα (72′ Ναούμ), Τόνγκια (79′ Σάντος), Φαράζ (69′ Γκιούρτσο), Σολ (79′ Κάσας), Λόπες (69′ Μάμας).

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Ουζόχο, Μάθιους, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Χαμάς, Μπασιρού, Κούσουλος (69′ Αλιούμ), Χαραλάμπους (69′ Κασάμα), Σίμιτς (78′ Κακουλλής), Σεμέδο, Στεπίνσκι (46′ Μπάκιτς).

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

3′ Ωραία ενέργεια του Σεμέδο, που μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα όμως δεν ακολούθησε συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

15′ Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια, ο Σίμιτς δεν έδωσε καλά την μπάλα στον Σεμέδο που κλείστηκε και αμυντικός της ΑΕΚ απομάκρυνε.

27′ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μπαλιά του Γκαρσία από αριστερά, ο Σολ πιο ψηλά απ’ όλους κέρδισε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

33′ Ο Ντιουνκού μπήκε με δύναμη στην περιοχή από δεξιά, έκανε γύρισμα και ο Μίλετιτς απομάκρυνε τον κίνδυνο.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ ΓΚΟΛ 1-0 Μπαλιά του Ντιουνκού και με πλασέ ο Λόπες στην κίνηση, αφού τον έχασε ο Παναγιώτου, άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

53′ Βολέ του Τόνγκια πάνω από την εστία του Ουζόχο.

54′ Σουτ του Γκάμα μάζεψε ο Ουζόχο.

65′ ΓΚΟΛ 2-0 Σουτ του Λόπες, κόντρα στον Χαμάς και ο επερχόμενος Τόνγκια με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ.

77′ Δυνατό σουτ του Γκαρσία, απομάκρυνε ο Ουζόχο και ο Γκιούρτσο από ευνοϊκή θέση αστόχησε.

88′ Σουτ του Μάμα από το ύψος της περιοχής πάνω από την εστία.