ΑΕΚ

ΑΕΚ – Ντνίπρο 3-0: Πάρτι επιστροφής στους ομίλους

Ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για τρίτη φορά στην ιστορία της πανηγυρίζει η ΑΕΚ. Οι Λαρνακείς έστησαν πάρτι στην «Αρένα» με καλεσμένους 5000 οπαδούς της. Επικράτησαν με 3-0 της Ντνίπρο στη ρεβάνς των πλέι οφ και με συνολικό σκορ 5-1 σφράγισε με εμφαντικό τρόπο το εισιτήριο της πρόκρισης για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ.

Στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων πέρασε ο Κέναν Πίριτς. Ο Βόσνιος τερματοφύλακας της ΑΕΚ πραγματοποίησε σωτήριες αποκρούσεις με το σκορ στο 0-0 και στο 1-0, και συνέλαβε τα μέγιστα στην έκβαση του αποτελέσματος. Οι δευτεραθλητές Κύπρου χωρίς να φτάσουν σε ψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφεραν να πετύχουν δεύτερη νίκη επί των Ουκρανών και μάλιστα με ευρύ σκορ.

Στον λογαριασμό της ΑΕΚ θα πιστωθεί το ποσό των €3.630.000, που είναι το μπόνους συμμετοχής στους ομίλους της διοργάνωσης. Επιπλέον, θα εισπράξουν €300.000 που πληρώνει η ΟΥΕΦΑ για τη συμμετοχή σε κάθε προκριματικό γύρο. Σύνολο δηλαδή €3.930.000. Από εκεί και πέρα, κάθε νίκη στους ομίλους δίνει €630.000, ενώ κάθε ισοπαλία €210.000. Σε όλα αυτά θα προστεθεί και το ποσό των εισιτηρίων, των χορηγών, αλλά και τα χρήματα από το market pool.

Με 7.500 βαθμούς συγκομιδή οι κιτρινοπράσινοι θα τοποθετηθούν στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας στην αυριανή (26/8) κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στην Κωνσταντινούπολη και θα αρχίσει στις 14:00.

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μ. Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (87′ Γκάμα), Σανχούρχο, Λέντες, Άλτμαν (74΄Γκαρσία), Φαράζ (74′ Μάμας), Γκιούρσκο (83′ Ναούμ), Λόπες (73′ Ολατούντζι).

Νντίπρο (Ολεξάντερ Κούτσερ): Nτα Σίλβα, Γκρόμοφ (70′ Κοχούτ), Σβάτοκ, Λογκίνοφ (73′ Bαλεντίν), Μπουσανέλο, Μπλάνκο, Παπένκο, Κουτσούλιακ (58′ Ναζαρένκο), Πιχαλόνοκ, Τονχούκ, Ντόπβικ.

Σκόρερ: Γκιούρσκο 20′, Λόπες 45′, Εγγλέζου 78′ / –

Κίτρινες: Λέντες, Λόπες, Γκαρσία / Λογκίνοφ, Παπένκο.

Έναρξη αγώνα.

3′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, σουτ του Γκρόμοφ, ο Πίριτς δεν ανησύχησε.

5′ Ατομική ενέργεια του Άλτμαν, έκανε το σουτ εκτός περιοχής η μπάλα έξω.

9′ Λίγο έλειψε να σκοράρει η ΑΕΚ σε ασυνεννοησία του Λογκίνοφ με τον Ντα Σίλβα, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έχασε το κοντρόλ της μπάλας, αλλά για καλή του τύχη έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των Ουκρανών.

15′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, “αγγίζει” το 1-0, κόρνερ του Λέντες ο Άλτμαν δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά και ακολούθως ο ο Μιλίτσεβιτς με υπερένταση έκανε την προσπάθεια αλλά δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι.

18′ Καλή στιγμή για την Ντνίπρο, ο Ντόπβικ με ατομική προσπάθεια βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς.

20′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Γκιούρσκο! Ο Ούγγρος επιθετικός σούταρε εκτός περιοχής η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Σβάτοκ και κατέληξε στα δίχτυα.

23′ Η Ντνίπρο απείλησε με μακρινό σουτ του Μπλάνκο, αλλά ο Πίριτς απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

23′ Ο Τονχούκ με κεφαλιά από τα δύο μέτρα, μετά από κακό διώξιμο της μπάλας από τον Πίριτς, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Μεγάλη ευκαιρία για το 1-1.

26′ Νέα προσπάθεια από τον Μπλάνκο, έξω το σουτ.

29′ Δοκιμάζουν συνεχώς μακρινά σουτ οι Ουκρανοί, αυτή τη φορά ο Ντόπβικ προσπάθησε χωρίς επιτυχία να σκοράρει.

31′ Ο Πίριτς είπε “όχι” σε σουτ του Πιχαλόνοκ.

33′ H Nτνίπρο πιέζει στο μισό γήπεδο την ΑΕΚ, που οπισθοχώρησε πάρα πολύ, χωρίς μάλιστα να έχει υπό τον έλεγχο της το παιχνίδι.

36′ Ευκαιρία μετά από ώρα για την ΑΕΚ, με τον Ροσάλες να προωθείται, να κάνει το σουτ αλλά να βρίσκει αντίσταση από τον Ντα Σίλβα.

37′ Σωτήρια απόκρουση του Πίριτς σε προσπάθεια του Μπουσανέλο. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κρατάει το μηδέν παθητικό.

40′ Γκολ για την ΑΕΚ, αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ στον Άλτμαν.

45′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Λόπες, 2-0! Ο Πορτογάλος με λόμπα, μετά την απόκρουση του Ντα Σίλβα στο σουτ του Σανχούρχο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45+2′ Ο Πίριτς απέκρουσε σουτ του Πιχαλόνοκ. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και συνέλαβε τα μέγιστα στο σκορ του αγώνα. Κατέγραψε εννέα τελικές η Ντνίπρο και ο Πίριτς είχε τέσσερις αποκρούσεις.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, ο Κουτσούλιακ έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

57′ Ο Πίριτς φώναξε ξανά “παρών” σε προσπάθεια του Κόνχουτ.

62′ Ευκαιρία για τους Ουκρανούς με τον Γκρόμοφ.

70′ Η ΑΕΚ είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Καλείται να υπερασπιστεί το τεράστιο προβάδισμα που διατηρεί. Συνολικά το σκορ είναι 4-1 υπέρ τους Λαρνακείς.

78′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Εγγλέζου, 3-0. Τρομερό γκολ από τον αρχηγό της ΑΕΚ με απευθείας σουτ μετά από σέντρα του Γκιούρσκο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

85′ Η ΑΕΚ ελέγχει τον αγώνα και ροκανίζει τον χρόνο.

90′ Στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας θα είναι η ΑΕΚ στην αυριανή κλήρωση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Τέλος αγώνα. Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για τρίτη φορά η ΑΕΚ.