Breaking News

ΑΕΚ – Κεραυνός 85-55: «Αγγίζουν» τον τίτλο οι «κιτρινοπράσινοι»!

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, ολοκληρώθηκε η δεύτερη αναμέτρηση της ομάδας της Λάρνακας με τον Κεραυνό, για την τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Στο παιχνίδι που έγινε στο «Κίτιον», η ΑΕΚ επικράτησε με 85-55.

Έτσι, η ομάδα της Λάρνακας, προηγείται πλέον με 2-0 στο σκορ νικών και χρειάζεται μιαν ακόμη νίκη για να φθάσει στην κατάκτηση του φετινού τίτλου, την ίδια στιγμή που ο Κεραυνός θα πρέπει πλέον, να κερδίσει τρία παιχνίδια στη σειρά, για να στεφθεί αυτός πρωταθλητής.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Brown (21 πόντοι, 5/5 βολές, 5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 33-26, 60-37, 85-55.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 19 (1), Brown 21 (2), Hunt 4, Kορωνίδης 3 (1), Μαντοβάνης 12 (2), Σιζόπουλος 9 (3), Μανωλόπουλος, Γεωργίου, Στυλιανού 2, Παντελή 9 (3), Gresham 6, Τσουλούπας.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 6 (1), Μιχαήλ 5, Στυλιανού 4 (1), Thomas 13 (1), Krubally 6, Mishula 8 (1), Πασιαλής 6, Γονατάς, Μαραγκός 2, Μάρκου, Τίγκας 5 (1), Σάββα.

Το φιλμ  του αγώνα από την ιστοσελίδα μας:

TEΛΟΣ 85-55. Η ΑΕΚ κάνει το 2-0 στην σειρά

37′ 78-51

Τέλος γ’ δεκαλέπτου: 60-37

28′ 48-34

25′ 47-32

Ημίχρονο 33-26 μπροστά η ΑΕΚ

17′ 30-23

13′ 21-16

Τέλος α’ δεκαλέπτου: 19-11

9′ 19-7 υπέρ της ΑΕΚ

4′ 10-3 υπέρ της ΑΕΚ

Έναρξη του αγώνα.

Το ματς:

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που με όπλο τη δυνατή άμυνα που παρουσίασε γενικά στην 1η περίοδο, κατάφερε από τα αρχικά χρονικά στάδια, να οικοδομήσει μιαν υπέρ της διαφορά, βρίσκοντας λύσεις, με διάφορους τρόπους. Το προβάδισμα για τη γηπεδούχο, έφθασε μέχρι και στο +14, όταν στο 8`, το σκορ πήγε στο 19-5, αλλά στα τελικά χρονικά σημεία της 1ης περιόδου, ο Κεραυνός αντέδρασε και με 6-0 σερί, μείωσε σε 19-11, στο κλείσιμο του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης.

Το σερί του Κεραυνού, συνεχίστηκε και στην αρχή της 2ης περιόδου, καθώς αυξήθηκε στο 13-2 και έτσι στο 13`, μείωσε σε 21-18. Κάτι που σήμαινε ότι το ενδιαφέρον ανέβαινε εκ νέου. Λίγο μετά, η διαφορά έπεσε και στην ελάχιστη τιμή (συνολικό σερί 18-5 με το σκορ στο 24-23), καθώς οι φιλοξενούμενοι, εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στο ανασταλτικό κομμάτι.

Αντίδραση στη συνέχεια από πλευράς ΑΕΚ, που με 6-0 σερί, προηγήθηκε με 30-23 (17`). Ακολούθησαν εκατέρωθεν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, με το σκορ να παραμένει αναλλοίωτο και με τη λήξη του ημιχρόνου, η γηπεδούχος προηγήθηκε με 33-26.

Δυνατά ξεκίνησε και στην 3η περίοδο η ΑΕΚ, που κατάφερε να αυξήσει και πάλι τη διαφορά, της οποίας η τιμή, ανέβηκε και στο +16, όταν στο 23`, το σκορ πήγε στο 44-28. Ενώ όμως ο Κεραυνός έψαχνε τρόπο για να αντιδράσει, το 4ο φάουλ του Krubally, ήταν πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους. Στο 28`, η διαφορά για την ΑΕΚ, ανέβηκε στο +20, όταν το σκορ πήγε στο 56-36, με τον Κεραυνό να αντιμετωπίζει έντονο πρόβλημα στην επίθεση, ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 60-37.

Πολύ δύσκολα θα ανατρέπονταν τα δεδομένα κατά την 4η περίοδο. Η ΑΕΚ κράτησε το μεγάλο προβάδισμα, παρά την απόπειρα του Κεραυνού να επανέλθει, καθώς στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε και στο +25 (73-48) κάτι που έγινε στο 35` και επί της ουσίας, όλα είχαν κριθεί κάπου σε εκείνο το σημείο.

Το τελικό σκορ, ήταν 85-55.