ΑΕΚ – Γουέστ Χαμ 0-2-Την κοίταξε στα μάτια και την αποθέωσε ο κόσμος της

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια τη φανταχτερή και γεμάτη αστέρια Γουέστ Χαμ, στην πιο μεγάλη αναμέτρηση της ιστορίας της, για τη φάση των «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Η ποιότητα της αγγλικής ομάδας όμως τη «λύγισε» και με δύο γκολ του Αντόνιο (36’, 45’+1) στις μοναδικές αδράνειας της άμυνας των κιτρινοπράσινων, τα «σφυριά» επικράτησαν με 2-0 στην «Αρένα».

Σκορ που στέλνει εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου τη Γουέστ Χαμ στην επόμενη φάση, αφού φαντάζει σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί στον επαναληπτικό του Ολυμπιακού Σταδίου του Λονδίνου, την ερχόμενη Πέμπτη (16/3).

Άξιζε καλύτερης τύχης στην αναμέτρηση η ΑΕΚ και το σε βάρος της 0-2 μάλλον την αδικεί, αφού σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Όλτρα στάθηκαν αξιοπρεπώς απέναντι στη φημισμένη τους αντίπαλο και δικαιούνταν τουλάχιστον ένα γκολ, ενώ ενδεικτικό είναι ότι είχαν 14 κερδισμένα κόρνερ, έναντι μηδέν των φιλοξενουμένων.

Συνεχίστηκε έτσι, η παράδοση που θέλει τις κυπριακές ομάδες να τα βρίσκουν σκούρα κόντρα στις αγγλικές, αφού η αποψινή ήταν η 16η νίκη των Άγγλων σε συνολικά 19 αναμετρήσεις. Τρία ματς έμειναν στην ισοπαλία.

Το τρομερό ΑΕΚ – Γουέστ Χαμ 14-0!

Το ματς

Κάθε άλλο παρά «ψαρωμένη» μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕΚ. Οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Όλτρα κοίταξαν στα μάτια αυτούς της Γουέστ Χαμ στο πρώτο μισάωρο, κρατώντας την κατοχή, βάζοντας κατά διαστήματα και έχοντας τις μοναδικές ευκαιρίες μέχρι εκείνο το σημείο. Στην πρώτη αδράνεια της άμυνας των κιτρινοπράσινων όμως, στο 36ο λεπτό ήταν αρκετό, ώστε ο Αντόνιο να «τιμωρήσει» τους Λαρνακείς και να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, τα «σφυριά» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το υπέρ τους μομέντουμ και τα κατάφεραν, όταν στο 45’+1 ο Τζαμαϊκανός με υπέροχο φαλτσαριστό εκτός περιοχής σουτ άφησε «άγαλμα» τον Πίριτς και έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τη Γουέστ Χαμ να «αγγίζει» το 3-0 στο 48’, όταν ο Αντόνιο «σημάδεψε» το δοκάρι. Οι δύο ομάδες απείλησαν ελάχιστα τους δύο τερματοφύλακες στη συνέχεια, με την ΑΕΚ να ανεβάζει την πίεση και να ψάχνει ένα γκολ στα τελευταία λεπτά. Από μια μεγάλη ευκαιρία για κάθε ομάδα επιφύλασσε το τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Αρχικά στο 88’ ο Πακετά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίριτς, ενώ στο 89’ ο Αρεολά είπε «όχι» στον Τρισκόφσκι.

Εγγλέζου: «Έιχαμε ευκαιρίες, καλύτερα να τις χάσω και να τις βάλω τη Δευτέρα»

Μάμας: «Δεν μας άξιζε αυτό το αποτέλεσμα»

Μόγιες: «Ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, απόλαυσα την εμφάνιση μας»

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (58′ Φαράζ), Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Μάμας (58′ Άλτμαν), Λέντες, Σανχούρχο, Ροσάλες, Γιάκολις (77′ Τρισκόφσκι), Λόπες (58′ Νίκολιτς).

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Αρεολά, Κέρερ, Ζουμά, Αγκέρντ, Κρέσγουελ, Ντάουνς, Ράις (60′ Σούτσεκ), Φορνάλς (83′ Κορνέ), Λανζίνι (77′ Πακετά), Μπενραχμά (60′ Μπόουεν), Αντόνιο (60′ Σκαμάνγκα).

Σκόρερ: – / Αντόνιο 36′, 45’+1

Κίτρινες: – / Ντάουνς, Κέρερ

Διαιτητής: Έσπεν Έσκας (Νορβηγός).