ΑΕΚ

ΑΕΚ – Απόλλων 1-0: Εκτόξευση με… κανονιά τύπου Πονς

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι στην «Αρένα», επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα χάρις στο πρώτο γκολ του Πονς (46’) με τη φανέλα της και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς την πρωτοπόρο Πάφος FC. Έτσι πέτυχε τέταρτη διαδοχική νίκη, ανέβηκε στους 25 βαθμούς και τη δεύτερη θέση, έχοντας όμως παιχνίδι παραπάνω από Άρη και ΑΠΟΕΛ (24). Με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ισοβαθμεί, εντούτοις υπερέχει επειδή νίκησε στο μεταξύ τους παιχνίδι (2-1).

Αντίθετα, η ομάδα της Λεμεσού έχασε άλλο ένα ντέρμπι και παραμένει στην πέμπτη θέση, δέκα βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Το ματς
Ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να μπαίνει πιο δυνατά και την ΑΕΚ να ανεβαίνει στη συνέχεια. Οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές στιγμές σε αυτό το διάστημα.

Οι γηπεδούχοι με κεφαλιά του Λέντες (39’) και κόντρα στον Β. Γιοβάνοβιτς έπειτα από σέντρα του Ροσάλες (41’), αλλά ο Α. Γιοβάνοβιτς έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις και τις δύο φορές. Στην τελευταία φάση μάλιστα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του αμυντικού των πρωταθλητών, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και αποφασίστηκε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το ματς με ευκαιρία προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό όταν ο Νταμπό έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η δεύτερη καλή στιγμή τους ήρθε με τον Πίττα στο 34’, ο οποίος με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ υποχρέωσε τον Πίριτς σε δύσκολη απόκρουση.

Με γκολ, όμως, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Πονς με εντός περιοχής δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα στους κιτρινοπράσινους στο 46’. Ο Ισπανός είδε την μπάλα να σκάει στην περιοχή, μετά από σέντρα του Ροσάλες και κεφαλιά του Λόπες, δεν το πολυσκέφτηκε και δικαιώθηκε βλέποντας την μπάλα να τραντάζει τα δίχτυα.

Οι κιτρινοπράσινοι κυριάρχησαν το επόμενο δεκαπεντάλεπτο και είχαν πέντε ευκαιρίες (Ροσάλες 53’, Γκαρσία 56’, Γκιούρτσο 56’, Λόπες 67’).

Ακολούθως, οι κυανόλευκοι ανέβηκαν και άρχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση. Είχαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τον Νταμπό να βλέπει το πρώτο σουτ του να μη βρίσκει στόχο (74’) και στο δεύτερο να εξουδετερώνεται από τρομερή απόκρουση του Πίριτς (75’).

Στο τέλος οι δύο ομάδες έχασαν από μία ευκαιρία, πρώτη η ΑΕΚ με τον Ροσάλες (89’) και έπειτα ο Απόλλων με τον Ντιγκινί (90’+1). Αμφότεροι αστόχησαν και έτσι δεν άλλαξε το σκορ έως το τελικό σφύριγμα.