ΑΕΚ – Ανόρθωση 4-0: Έκανε… σκόνη και θρύψαλα την «Κυρία»

Επιβλητική ΑΕΚ, έκανε… σκόνη και θρύψαλα την Ανόρθωση! Οι κιτρινοπράσινοι μετέτρεψαν το ντέρμπι με αντίπαλο την «Κυρία», για την 5η αγωνιστική σε… πάρτι, επικρατώντας άνετα 4-0 χάρις σε γκολ των Γκιούρτσο (14’), Τρισκόφσκι (45’, πεν.) και αυτογκόλ των Αμπαρτζουμιάν (82’) και Χριστοφή (90+3’).

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε προβάδισμα στο σκορ σε ένα χρονικό σημείο που η προσφυγική ομάδα πατούσε καλύτερα, με φοβερό γκολ του Ούγγρου, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι (το κέρδισε ο Φαράζ από τον Σαμπό).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ, κλείνοντας πολύ καλά τους χώρους και παρά το γεγονός ότι οι κυανόλευκοι κράτησαν μπάλα, ήταν ακίνδυνοι. Τα δύο αυτογκόλ των Αμπαρτζουμιάν και Χριστοφή έδωσαν στη νίκη της ΑΕΚ διαστάσεις θριάμβου.

Με τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, οι Λαρνακείς έπιασαν στους 7 βαθμούς την αποψινή τους αντίπαλο, και συγκατοικούν πλέον μαζί της, αλλά και με ΑΠΟΕΛ, Νέα Σαλαμίνα και Δόξα στην 5η θέση. Δεύτερη ήττα για την Ανόρθωση, από την άλλη, που μένει χωρίς νίκη για τρίτο σερί ματς.

Για την 6η αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Κυριακή 9 Οκτωβρίου, ενώ η Ανόρθωση υποδέχεται τον Απόλλωνα τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου.

Μίλανιτς: «Τα πάντα είναι δική μου ευθύνη, δεν πάμε καλά»

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (46′ Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (75′ Γκαρσία), Σανχούρχο, Λέντες, Άλτμαν (67′ Λόπες), Γκιούρτσο (67′ Ασάντε), Φαράζ (84′ Ναούμ), Τρισκόφσκι.

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Παϊσίνιο (46′ Κορρέα), Χαρογιάν, Κορέια, Νινγκά (60′ Ράντονιτς), Πάντσεον, Σαμπό (80′ Εμπραλίτζε), Ουάρντα, Ιωάννου (46′ Χριστοδουλόπουλος), Γουαρίς (80′ Χριστοφή).

Σκόρερ: Γκιούρτσο 14′, Τρισκόφσκι 45′ (πεν.), Αμπαρτζουμιάν 82′ (αυτ.), Χριστοφή 90+3′ (αυτ.) / –

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Πρώτη τελική στο ντέρμπι. Ο Ουάρντα έδωσε στον Γουάρις που έκανε το σουτ από το ύψος της περιχής. Μπλόκαρε ο Πίριτς.

– Με πιο επιθετικές διαθέσεις η Ανόρθωση στο ματς.

5′ Όμορφη ενέργεια του Κορέια, που πάσαρε στον Νινγκά. Δυνατό εκτός περιοχής σουτ του επιθετικού από το Τσαντ, μπλόκαρε ξανά ο Πίριτς.

9′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέντες από πλάγια θέση. Στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

11′ Τρίτη τελική για την Ανόρθωση, από το ύψος της περιοχής σούταρε ο Γουαρίς. Κόντραρε στον Μιλίτσεβιτς και έφυγε σε κόρνερ η μπάλα.

14′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με φοβερό σουτ του Γκιούρτσο. Άγαλμα ο Λόρια, κοίταζε απλά την μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι της εστίας του.

17′ Νέο εκτός περιοχής σουτ του Γουαρίς, έξω αυτή τη φορά.

– Πολύ γρήγορος ο ρυθμός, με καλές ευκαιρίες. Πάνω-κάτω η μπάλα.

25′ Σουτ του Γκιούρτσο ξανά εκτός περιοχής, άστοχο.

29′ Επικίνδυνο γύρισμα του Γκιούρτσο, ο Κορέια έδιωξε προ του Τρισκόφσκι.

33′ Πλασέ του Τρισκόφσκι, πάνω στον Λόρια.

33′ Ο Νινγκά μετά από μακρινή μπαλιά βρέθηκε απέναντι από τον Πίριτς, από πλάγια θέση. Το σουτ του έφυγε παράλληλα.

37′ Σκοράρει ο Νινγκά, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ στον Πάντσεον, που ήταν ο παίκτης που πάσαρε στον σκόρερ.

– Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση, που συμφωνεί με τον βοηθό.

43′ Πέναλτι για την ΑΕΚ. Σε μαρκάρισμα του Σαμπό πάνω στον Φαράζ.

– Επιβεβαίωσε την απόφαση και το VAR. Ο Τρισκόφσκι στην εκτέλεση.

45′ ΓΚΟΛ 2-0 Εύστοχος ο Τρισκόφσκι. Πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στη σεζόν ο Σκοπιανός.

– Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση με το ξεκίνημα. Χριστοδουλόπουλος και Κορρέα αντί των Ιωάννου και Παϊσίνιο.

46′ Αλλαγή και για την ΑΕΚ, αναγκαστική. Χριστοφόρου στη θέση του Κάσας.

55′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Όμορφη κίνηση του Γουάρις, που γύρισε, ο Πίριτς απομάκρυνε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Χριστοδουλόπουλου που προσπάθησε με τακουνάκι στέλνοντας την μπάλα άουτ.

60′ Ράντονιτς στη θέση του Νινγκά.

– Προσπαθεί η Ανόρθωση, φτάνει μέχρι την περιοχή του Πίριτς, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει.

72′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από πάσα του Ράντονιτς, ο Αμπαρτζουμιάν μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ. Απομάκρυνε με προβολή ο Μιλίτσεβιτς. Είχε επιλογές ο Αρμένιος, θα μπορούσε να είχε πασάρει.

73′ Κίτρινη στον Εγγλέζου, πρώτη στο ματς.

75′ Γκαρσία στη θέση του Εγγλέζου.

75′ Πολύ δυνατή μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, με δυσκολία απομάκρυνε σε κόρνερ ο Πίριτς.

78′ Από πλάγια θέση προσπάθησε να νικήσει τον Πίριτς ο Ράντονιτς. Μπλόκαρε ο Βόσνιος τερματοφύλακας.

78′ Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν.

80′ Εμπραλίτζε στη θέση του Σάμπο και Χριστοφή σε αυτή του Γουαρίς.

82′ ΓΚΟΛ 3-0 Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέντες, η μπάλα χτυπά στην πλάτη του Αμπαρτζουμιάν και καταλήγει στα δίκτυα της ομάδας του. Αυτογκόλ.

84′ Ναούμ αντί του Φαράζ.

85′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει και τέταρτο γκολ. Μετά από γύρισμα του Ναούμ, ο Ασάντε από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια.

86′ Κίτρινη και στον Ουάρντα.

90+3′ ΓΚΟΛ 4-0 Και τέταρτο γκολ για την ΑΕΚ, με νέο αυτογκόλ, αυτή τη φορά του Χριστοφή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέντες, ο Λόρια απομάκρυνε με τις γροθιές στέλνοντας την μπάλα στην πλάτη του Κύπριου διεθνή, και καταλήγοντας στα δίκτυα.