ΑΕΚ – Ακρίτας 1-1: Ο «πυροτεχνουργός» Τρισκόφσκι απενεργοποίησε τη βόμβα! (vid)

.Με γκολ στο 89’ ο Τρισκόφσκι γλίτωσε την πρωτοπόρο ΑΕΚ από τα χειρότερα, διαμορφώνοντας το 1-1 στην «Αρένα» κόντρα στον ουραγό Ακρίτα. Έτσι απενεργοποίησε τη βόμβα μεγατόνων της αγωνιστικής, δίχως όμως να αποφύγει η ομάδα του το στραβοπάτημα, που είναι το δεύτερο εντός έδρας στο πρωτάθλημα μετά την πρεμιέρα με τη Δόξα.

Με την ισοπαλία, οι κιτρινοπράσινοι απομακρύνθηκαν μεν στους πέντε βαθμούς από τον ΑΠΟΕΛ, που έχει όμως την ευκαιρία αύριο να μειώσει στους δύο εάν νικήσει εκτός έδρας το Παραλίμνι.

Από την πλευρά τους, οι πράσινοι της Χλώρακας έχασαν μέσα από τα χέρια τους δύο βαθμούς, που θα τους ξεκολλούσαν από τον βυθό και θα τους έδιναν ώθηση για τη συνέχεια. Ωστόσο, εάν τους έλεγε κανείς πριν από το ματς ότι θα έφευγαν από τη Λάρνακα με πόντο θα ήταν υπερευχαριστημένοι.

Στο παιχνίδι είχε πολλή δουλειά το VAR. Ακυρώθηκαν τρία γκολ για οφσάιντ, δύο για την ΑΕΚ (Λόπες 54’, Νίκολιτς 85’) και ένα για τον Ακριτά (Τόρες 66’).

Το ματς

Το πλάνο του Μπρούνο Ακράποβιτς βγήκε σχεδόν σε απόλυτο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο. Σε 45+2 λεπτά με την καθυστέρηση, η ομάδα του κράτησε την πρωτοπόρο μακριά από την εστία της, δημιούργησε φάσεις και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Δράστης ο Τόρες στο 21’, ο οποίος αξιοποιώντας την πολύ καλή πάσα του Σέχιτς σκόραρε με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι είχαν μόνο την ευκαιρία του Λόπες στο 15’ με κεφαλιά. Ο Περντρέου απέκρουσε, οι κιτρινοπράσινοι ζήτησαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, εντούτοις οι Φωτίου και Χριστοφόρου (VAR) είχαν αντίθετη άποψη (από τις επαναληπτικές προβολές μάλλον ήταν σωστό η απόφασή τους).

Πολύ πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, όπως αναμενόταν άλλωστε, και σε αντίθεση με το πρώτο έχασε αρκετές ευκαιρίες με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Λόπες στο δοκάρι (81’). Βρήκε μπροστά της τον εξαιρετικό Περντρέου, ο οποίος είπε «όχι» σε δύσκολες περιπτώσεις (Εγγλέζου 51’, Μιλίτσεβιτς 51’, Λόπες 54, Λέντες 76’), ενώ σε άλλες φάσεις ήταν άστοχη (Εγγλέζου 52’, Νίκολιτς 61’, Λόπες 70’).

Τελικά, βρήκε τη λύση με τον Τρισκόφσκι στο 89’, ο οποίος με κοντινό σουτ έπειτα από σέντρα του Φαράζ έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του.

Όλτρα: «Είμαι θυμωμένος, αναλαμβάνω την ευθύνη»

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Τούμπας, Ροσάλες (74′ Ναούμ), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (62′ Γκαρσία), Φαράζ, Λέντες, Πονς (74′ Σανχούρχο), Γκρόμοφ (62′ Τρισκόφσκι), Λόπες, Νίκολιτς.

Ακρίτας (Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Σέχιτς,  Σαραβάνια, Ντραμέ, Φοφανά, Γαβριήλ, Εράσο, Κλεμέντε, Λόπες, Ελ Τζεμιλί (77′ Αραούζο), Τόρες.

Σκόρερ: Τρισκόφσκι 89′ / Τόρες 21′

Κίτρινες: Τόμοβιτς, Πονς / Περντρέου, Γαβριήλ, Σέχιτς

Στάδιο: «AEK ARENA».

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός: Γεωργίου Παύλος.