6/6 η Πετρολίνα ΑΕΚ!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από την Πάφο, επικρατώντας με 91-57 επί της ΑΠΟΠ και διατηρώντας έτσι το αήττητο σερί.Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής ο Έουινγκ με 21 πόντους, 1 τρίποντο και 11 ριμπάουντ.
Η ΑΠΟΠ ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα με 6-5 στο 3’. Ο Σνάιντερ με τρίποντο στο 4’ έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 8-6. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 21-17, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι «κιτρινοπράσινοι» πέτυχαν 13 σερί πόντους, διαμορφώνοντας το 34-17 στο 14’. Στο τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ έφτασε στο +15’ κάνοντας το 23-48.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά, με τον Σιζόπουλο να πετυχαίνει τρίποντο κάνοντας το 65-31. Επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου ο Παναγιώτου ήταν εύστοχος σε τρίποντο, κάνοντας το 71-35. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΠΟΠ προσπάθησε να μειώσει και με τρίποντο των ΜακΚι και Μάρτιν στο 39’ μείωσε σε 91-64, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 91-67.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 23-48, 35-71, 91-67