Αθλητικά Νέα

Πάφος FC – Ανόρθωση 1-0: Τάνκοβιτς ο… τιμωρός, μοιραίος ο Αρμπολέδα (vid)

Δεύτερη σερί νίκη, μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ, σε ντέρμπι πέτυχε η Πάφος FC, που ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Καρσέδο με «χρυσό» σκόρερ τον Τάνκοβιτς, που είδε δίχτυα μόλις στα πρώτα 40’’ σ’ ένα τραγικό λάθος του Αρμπολέδα, επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης και πρόσθεσε στο ενεργητικό της άλλο ένα σημαντικό τρίποντο, το έκτο στη σεζόν.

Σ’ ένα παιχνίδι μοιρασμένο σε γενικές γραμμές, τόσο σε κατοχή όσο και σε ευκαιρίες, τη διαφορά έκανε το γρήγορο γκολ του Τάνκοβιτς. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης, που ένα λάθος του στο ξεκίνημα ήταν αρκετό να φέρει τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε νέο έδαφος, μένοντας στους 18 βαθμούς και οπισθοχωρώντας στην έκτη θέση.

Γκαγιέγο: «Ήττα που σε δένει σαν ομάδα – Τα αποτελέσματα θα έρθουν»

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης», με την Πάφος FC να παίρνει την ουσία. Η Ανόρθωση, παρόλο που προσπάθησε και έψαξε το γκολ και είχε ελαφρώς με το μέρος της την κατοχή, δεν ήταν αποτελεσματική, έχοντας ως κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Ουαρίς (76’). Η γηπεδούχος ομάδα είχε 10 τελικές προσπάθειες οι πέντε στο στόχο, ενώ η φιλοξενούμενη εννιά με τις έξι στο στόχο.

Η Πάφος FC την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας εκτός έδρας, ενώ η Ανόρθωση θα κληθεί να δώσει και πάλι ντέρμπι, αφού την προσεχή Παρασκευή θα υποδεχθεί την Ομόνοια.

Τεχέρα: «Ένα λάθος μόνο και δυστυχώς το πληρώσαμε»

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα (59′ Ρους), Γκολντάρ, Μποτσκάι, Ντράγκομιρ, Ναμ, Πέπε (59′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (78′ Νταλίνια), Μπρούνο (78′ Ταβάρες), Ζάιρο (88′ Νταβό).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Ιωάννου (59′ Τιουνέ), Τεχέρα (89′ Γκασαμά), Ουαρίς (77′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Τσίκο, Καστέλ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

1′ ΓΚΟΛ 1-0 Σουτ του Τάνκοβιτς, λάθος του Αρμπολέδα που του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια και κάτω από τα πόδια και κατέληξσε στα δίχτυα.

11′ Ο Φερέρ από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ ψηλά πάνω από την εστία.

13′ Σουτ του Καστέλ και ο Κβίντα με αυτοθυσία έβαλε την κόντρα. Ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση για χέρι, διαιτητής και VARίστας είχαν αντίθετη άποψη κρίνοντας ότι το χέρι του αμυντικού της Πάφος FC ήταν κολλημένο στο σώμα του.

16′ Κεφαλιά του Ντράγκομιρ, μάζεψε ο Αρμπολέδα.

19′ Σουτ του Πέπε πάνω από την εστία.

25′ Σουτ του Τεχέρα, σε ετοιμότητα ο Ίβουσιτς μάζεψε την μπάλα.

29′ Μόνος ο Τάνκοβιτς από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ πάνω από την εστία.

40′ Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κόντραρε στον Γκαρσία και ο Αρμπολέδα με υπερένταση απομάκρυνε.

45′ Ο Ουαρίς έδωσε στον Τσίκο, ενώ ο Ίβουσιτς έχασε την ισορροπία του και έπεσε στο έδαφος, το σουτ όμως απομάκρυνε ο Ικόκο λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Μπαλιά του Πέπε, κεφαλιά του Ζάιρο έξω.

53′ Σουτ του Μπρούνο, απομάκρυνε ο Αρμπολέδα.

57′ Σουτ του Ντράγκομιρ από πλάγια θέση, μάζεψε ο Αρμπολέδα.

59′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα οι Ρους και Βαλακάρι αντί των Κβίντα και Πέπε αντιστοίχως.

59′ Αλλαγή και για την Ανόρθωση. Μέσα ο Τιουνέ, έξω ο Ιωάννου.

70′ Μετά από ωραίο συνδυασμό του Βαλακάρι με τον Τάνκοβιτς, ο τελευταίος έκανε δυνατό σουτ και ο Τεχέρα με το κεφάλι απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στην εστία.

71′ Σουτ του Ντράγκομιρ ήταν άστοχο.

76′ Σουτ του Ουαρίς στο δεξί δοκάρι.

77′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χρυσοστόμου στη θέση του Ουαρίς.

78′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Οι Ταβάρες και Νταλίνια πήραν τη θέση των Μπρούνο και Τάνκοβιτς αντιστοίχως.

87′ Μπαλιά του Γκαρσία, κεφαλιά του Καστέλ μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια ο Ίβουσιτς.

88′ Σουτ του Βαλακάρι, απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

88′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Καρσέδο για την Πάφος FC. Ο Νταβό αντό του Ζάιρο.

89′ Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του και ο Γκαγιέγο. Μέσα ο Γκασαμά αντί του Τεχέρα.

90’+1 Ο Νταβό από πλάγια θέση έκανε δυνατό σουτ έξω.