Νέα Σαλαμίνα – Καρμιώτισσα 2-0: Την «καθάρισε» σε 20′

Χάρις σε γκολ των Μπεχαράνο και Ντορεγκαράι στο δεύτερο ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα έκαμψε την αντίσταση της Καρμιώτισσας, επικρατώντας με 2-0 στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σε ένα ισορροπημένο και ανοιχτό παιχνίδι με αρκετές εκατέρωθεν ευκαιρίες, η Νέα Σαλαμίνα είχε την ουσία και κατάφερε στο 52’ να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Μπεχαράνο να ανοίγει λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα. Είκοσι λεπτά αργότερα (71’) ο Ντορεγκαράι πέτυχε το δεύτερο φετινό γκολ του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Δεύτερη φετινή νίκη για την προσφυγική ομάδα (πρώτη ως γηπεδούχος), που ανεβαίνει στους εννέα βαθμούς και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα (έχοντας ματς λιγότερο). Από την άλλη, η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών δέχτηκε την πέμπτη φετινή ήττα της, μένοντας χωρίς γκολ για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι. Παραμένει στην προτελευταία θέση με μόλις δύο βαθμούς.

Για την 8η αγωνιστική, η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται από τον ΑΠΟΕΛ (21/10), ενώ η Καρμιώτισσα πάει στην «Αρένα» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (21/10).

Χριστοδούλου: «Έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε»

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Λεούκο, Μιγκελίτο (87′ Κονατέ), Μπεχαράνο (87′ Κουσμάνοβιτς), Νάρσινγκ (78′ Παπαγεωργίου), Κατσιάρης (63′ Καρλίτος), Ντουρμισάι (65′ Κονέ), Ντορεγκαράι.

Καρμιώτισσα (Μαρίνος Σατσιάς):Ανέστη, Χριστοφόρου, Νιούπορτ (79′ Παντελή), Μαλόνε, Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς (61′ Μπεν Σαλάμ), Φουρ (61′ Σουκ), Λουκίλι, Θεοδώρου (61′ Γκραντινάρου), Λουκίλι, Ντούμπια (78′ Κατσαντώνης), Ρόσι.

Σκόρερ: Μπεχαράνο 52′, Ντορεγκαράι 71′ / –

Κίτρινες: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος.