Αθλητικά Νέα

Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων 1-1: Μετωπική σύγκρουση χωρίς νικητή (vid)

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες, μπόλικο σασπένς, χαμένο πέναλτι και δύο γκολ, η μπίλια έκατσε στο «Χ». Νέα Σαλαμίνα και Απόλλων αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Αμμόχωστος», για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με τέρμα του Μάριο Γιούρτσεβιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με διαγώνιο σουτ του Γιώργου Παπαγεωργίου στο 68’. Το αποτέλεσμα αφήνει γλυκόπικρη γεύση και στις δύο ομάδες, καθώς οι ερυθρόλευκοι έχασαν πέναλτι στο 45’+1 με τον Λέουφενμπερφ να αποκρούει την εκτέλεση του Ντορεγκαράι, ενώ η ομάδα του Μπογκντάν Αντόνε ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Πρώτος βαθμός για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα που ήταν εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας και τη βαριά ήττα από την Ομόνοια στο ΓΣΠ με 0-4. Στους δύο βαθμούς ο Απόλλων, αγνοεί τη νίκη στις πρώτες δύο αγωνιστικές. Κοινός παρονομαστής και των δύο αγώνων της λεμεσιανής ομάδας το γεγονός πως προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει.

Άναψαν τα αίματα στο «Αμμόχωστος» λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα στο παιχνίδι. Ο διαιτητής Ιωάννης Χριστοδούλου καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Γιούρτσεβιτς μετά από σέντρα του Νάρσινγκ. Ο VARίστας (Κωνσταντίνος Φωτίου) έστειλε τον διαιτητή στο on field review καθώς είχε διαφορετική άποψη. Αφού είδε τις επαναληπτικές προβολές έκρινε ότι η μπάλα κτύπησε στα πλευρά του αριστεροπόδαρου μπακ του Απόλλωνα και άλλαξε την απόφασή του. Κάτι που προκάλεσε ένταση στους πάγκους των δύο ομάδων, η οποία ευτυχώς δεν κράτησε για πολύ.

Μέσω VAR καταλογίστηκε το πέναλτι υπέρ της Νέας Σαλαμίνας, καθώς ο διαιτητής δεν αντιλήφθηκε την παράβαση του Νταρίκουα στον Ντορεγκαράι, όμως έγινε αντιληπτή από το VAR και ορθά ο Ιωάννης Χριστοδούλου έδειξε την άσπρη βούλα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Λέουκο, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Σεργίου, Καρλίτος (73′ Koυσμάνοβιτς), Κονέ (57′ Φερνάντες), Κατσιάρης (63′ Μπεραχάνο), Νάρσινγκ (63′ Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (63′ Μιγκελίτο), Ντορεγκαράι.

Απόλλων (Μπογκντάν Αντόνε): Λέουφενμπερφ, Νταρίκουα (81′ Φιλιώτης), Εκπολό, Πεϊμπερνς, Γιούρτσεβιτς, Σαγάλ, Χ. Κυριάκου (90′ Ψύχας), Κολ, Αμπντουραχίμι (81′ Κοστάκε), Πέρετζ (56′ Βαλμπουενά), Κρμέντσικ (81′ Ντιγκινί).

Σκόρερ: Παπαγεωργίου 68′ / Γιούρτσεβιτς 45’+4

Κίτρινες: Μπεραχάνο, Μιγκελίτο / Πέρετζ, Νταρίκουα, Ντιγκινί, Ψύχας

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Vitex Αμμόχωστος Επιστροφή

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α’ Βοηθός: Πέτρου Πέτρος