Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ 0-4: Έστησε… πάρτι στο «Αμμόχωστος» και ξέφυγε στο +6 (vid)

Με φόρα από την «εξάρα» κόντρα στον Οθέλλο, ο ΑΠΟΕΛ έστησε… πάρτι στο «Αμμόχωστος» επικρατώντας με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους γαλαζοκίτρινους πέτυχαν οι Εντονγκαλά (33’), Κβιλιτάια (36’), Ντβάλι (51’) και Μαρκίνιος (74’).

Δεύτερη διαδοχική νίκη για πρώτη φορά στο 2024 για την ομάδα του Σα Πίντο που ανέβηκε στους 48 βαθμούς ξέφυγε στο +6 από τη δεύτερη θέση, στην οποία ανέβηκε η ΑΕΚ μετά τη νίκη επί της Καρμιώτισσας. Άρης, Ανόρθωση και Ομόνοια με παιχνίδι λιγότερο ακολουθούν με 41, 40 και 39 βαθμούς αντίστοιχα.

Ήττα «μαχαιριά» για τη Νέα Σαλαμίνα στην προσπάθεια της για εξασφάλιση μιας θέσης στην πρώτη εξάδα. Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν όγδοη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και έμειναν στους 31 βαθμούς.

Η αποψινή ήταν η 33η νίκη του ΑΠΟΕΛ σε βάρος της Νέας Σαλαμίνας στις τελευταίες 36 αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Τελευταία νίκη των ερυθρολεύκων ήταν το 2011. Έκτοτε η ομάδα της Λευκωσίας παραμένει αήττητη.

Για την 22η αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Καρμιώτισσα, ενώ η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται από την ΑΕΛ.

Το ματς

Πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και με χαμηλό ρυθμό. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του και χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ευτύχησε με δύο γκολ σε τρία λεπτά (33’-36’) να πάρει «αέρα» δύο τερμάτων. Ο Εντονγκαλά άνοιξε το σκορ, ενώ ο Κβιλιτάια διπλασίασε τα γκολ των γαλαζοκιτρίνων.

Χωρίς τελική προσπάθεια η Νέα Σαλαμίνα στα πρώτα 45’. Μέχρι και την επίτευξη του πρώτο γκολ, οι ερυθρόλευκοι είχαν θετική εικόνα, όμως μετά από αυτό επηρεάστηκαν αισθητά. Δεν μπόρεσαν να συνέλθουν ούτε και στο δεύτερο ημίχρονο, με το… καλημέρα του οποίου (51’) δέχτηκαν και τρίτο γκολ με τον Ντβάλι. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν χωρίς άγχος την αναμέτρηση, ενώ στο 74’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με τον Μαρκίνιος. Στον χρόνο που απέμεινε δεν άλλαξε το παραμικρό…

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κονατέ (78′ Λέουκο), Καρλίτος (9′ Κατσιάρης), Φράγκος (56′ Μιγκελίτο), Κουσμάνοβιτς (56′ Έντσον), Νάρσινγκ (78′ Κορομά), Κονέ, Γιάνγκα.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Ντβάλι (65′ Ντάλσιο), Πέτροβιτς, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς, Εντονγκαλά (75′ Γουίλσον), Μαρκίνιος (81′ Εφραίμ), Βιγιαφάνιες (75′ Δώνης), Κβιλιτάια (81′ Τομανέ).

Σκόρερ: – / Εντονγκαλά 33′, Κβιλιτάια 36′, Ντβάλι 51′, Μαρκίνιος 74′

Κίτρινες: – / –

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος».

Διαιτητής: Ραπουάνο Αντόνιο (Ιταλία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

VAR: Γιοβάνοβιτς Σρνταν (Σερβία).

AVAR: Βασιλείου Αδάμος.

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

5′ Στο έδαφος ο Καρλίτος. Δεν μπορεί να συνεχίσει και αποχωρεί. Ετοιμάζεται ο Κατσιάρης να περάσει στο παιχνίδι.

9′ Τώρα η αλλαγή. Στη θέση του Καρλίτος ο Κατσιάρης.

10′ Φάουλ σε καλό σημείο κέρδισε η Νέα Σαλαμίνα. Στο τείχος η εκτέλεση του Κουσμάνοβιτς.

12′ Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ στο ματς. Μετά από γύρισμα του Κβιλιτάια, ο Σατσιάς προσπάθησε με γυριστό σουτ να απειλήσει. Μπλόκαρε εύκολα ο Μελίσσας.

18′ Άστοχη κεφαλιά του Κοσταντίνοφ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες.

– Χωρίς φάσεις εδώ και δέκα περίπου λεπτά στο ματς.

– Στο 57% η κατοχή για τον ΑΠΟΕΛ, έναντι 43% της Νέας Σαλαμίνας.

33′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ με τον Εντονγκαλά. Μετά από σέντρα του Βιγιαφάνιες, ο Κονγκολέζος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και στον Κονατέ πριν καταλήξει στα δίχτυα του Μελίσσα.

36′ ΓΚΟΛ 0-2 Ο ΑΠΟΕΛ διπλασιάζει τα τέρματα του με τον Κβιλιτάια. Με σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Μελίσσα.

– Σαφώς επηρεασμένη η Νέα Σαλαμίνα μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

– Σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι Σατσιά και Κατσιάρη.

– Όλα καλά με τους δύο ποδοσφαιριστές.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Χωρίς τελική προσπάθεια ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα, έχοντας κατοχή 37%. Από την άλλη, τέσσερις τελικές (όλες στον στόχο) για τον ΑΠΟΕΛ και 63%.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από μακρινή μπαλιά του Μπέλετς, ο Κβιλιτάια κατέβασε και σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

51′ ΓΚΟΛ 0-3 Ο Ντβάλι με κοντινή προβολή στο πίσω δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ, σκοράρει και… τελειώνει την υπόθεση «τρίποντο».

54′ Μακρινή άστοχη εκτέλεση φάουλ του Φράγκου. Πρώτη τελική προσπάθεια για τη Νέα Σαλαμίνα στο ματς.

56′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μιγκελίτο και Έντσον αντί των Φράγκου και Κουσμάνοβιτς.

65′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ντάλσιο στη θέση του Ντβάλι.

74′ ΓΚΟΛ 0-4 Με τον Μαρκίνιος ο ΑΠΟΕΛ στήνει… πάρτι στο «Αμμόχωστος». Με σουτ λίγο μέσα από την περιοχή ο Βραζιλιάνος πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ.