Κύπρος – Σκωτία 0-3: «Κατα-κατα-καταρρέω κι άλλο πλέον δεν μπορώ»

Ήττα από ήττα διαφέρει. Η αποψινή της Εθνικής Κύπρου με 0-3 από τη Σκωτία στο ΑΕΚ Αρένα είναι από τις αχώνευτες. Πώς να γίνει αλλιώς όταν το ματς «καθάρισε» από το 30’, ενώ περιμέναμε τουλάχιστον να αποδειχτούμε σκληρά καρύδια απέναντι στην αντίπαλό μας;

Κετσπάγια: «Σε άλλο επίπεδο, δεν μπορείς με τέσσερις – πέντε παίκτες»

Αντιθέτως καταρρεύσαμε στο πρώτο ημίχρονο σε ένα ματς που… τέλειωσε προτού καν αρχίσει και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην πιο εύκολη από τις πέντε σερί νίκες που μετρούν στον όμιλο.

Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια με απολογισμό τερμάτων υπέρ-κατά να είναι 2-11. Αριθμοί που επιβεβαιώνουν αυτό που όλοι κατάλαβαν από καιρό. Ότι δηλαδή είμαστε ο πιο αδύναμος κρίκος του ομίλου και το έργο μας ακόμα και για να πάρουμε βαθμό στο όμιλο, μοιάζει πάρα πολύ δύσκολο.

Το ματς
Η Εθνική Κύπρου με τραγική αμυντική συμπεριφορά βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο πρώτο ημίχρονο από τη Σκωτία στο ΑΕΚ Αρένα. Στις πρώτες τρεις τελικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων μαζέψαμε ισάριθμες φορές την μπάλα από τα δίχτυα και έπειτα, κάθε επίθεση των φιλοξενούμενων… μύριζε γκολ.

Όλα αυτά και ενώ ο Τιμούρ Κετσπάγια ήταν φανερό από το σχήμα που παρέταξε, με πολλούς αμυντικογενής ποδοσφαιριστές, πόνταρε ακριβώς στην ασφάλεια των μετόπισθεν. Φανταστείτε να ήθελε να παίξει και με επιθετικογενείς παίκτες τι θα συνέβαινε…

Τα τέρματα πέτυχαν με κεφαλιά ο ΜακΤόμινεϊ (6′), με κοντινό σουτ ο Πόρτεους (16′) και με εκτός περιοχής σουτ ο ΜακΓκιν (30′).

Κρίμα γιατί τουλάχιστον μετά το πρώτο γκολ, η ομάδα μας φάνηκε να αντιδρά, έχοντας δύο καλά σουτ με τον Κάστανο (10’, 14’). Από το δεύτερο γκολ και μετά, όμως, κατέρρευσε…

Τι να περίμενε κανείς στο δεύτερο ημίχρονο; Λίγα πράματα από την Εθνική μας. Όντως. Παρά το ότι ο Κετσπάγια έριξε τους Μ. Ιωάννου και Πίττα αντί των Κούσουλου και Σωτηρίου, θέλοντας να δώσει άλλον αέρα στην επίθεση, δεν υπήρχε πίστη για ανατροπή.

Αντιθέτως, ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους Σκωτσέζους να ψάχνουν τον τέταρτο γκολ και να χάνουν ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του ΜακΤόμινεϊ στο 75’.

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Αντωνίου (80′ Ανδρέου), Καρώ, Λαΐφης, Ρομπέρζ, Κορέια, Κούσουλος (46′ Μ. Ιωάννου), Χ. Κυριάκου (80′ Γκόγκιτς), Χ. Χαραλάμπους (84′ Κακουλλής), Κάστανος, Σωτηρίου (46′ Πίττας)

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Χίκεϊ (84′ Πέταρσον), Πόρτεους, Χέντρι, Τίρνεϊ, Ρόμπερτσον, ΜακΤόμινεϊ (90′ Κρίστι), Γκιλμούρ (67′ ΜακΛίν), ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκίν (84′ Άρμρστογκ), Άνταμς (67′ Ντάικς).

Σκόρερ: – / ΜακΤόμινεϊ 6′, Πόρτεους 16′, ΜακΓκιν 30′

Κίτρινες: Κορέια, Πίττας, Ιωάννου / –

Στάδιο: «ΑΕΚ Αρένα».

Διαιτητής: Μπάλας Μπέρκε (Ουγγαρία).

Α’ βοηθός διαιτητής: Μπάλας Μπούζας (Ουγγαρία).

B’ βοηθός διαιτητής: Μπάλας Σερτ (Ουγγαρία).