Breaking News

Καρμιώτισσα – Νέα Σαλαμίνα 0-1: «Χρυσοκέφαλος» Μιγκελίτο με φόρα από τον πάγκο! (vid)

Από τον πάγκο ήρθε το τρίποντο για τη Νέα Σαλαμίνα. Στο «Στέλιος Κυριακίδης» νίκησε την Καρμιώτισσα με 1-0 με χρυσό σκόρερ τον Μιγκελίτο στο 68’. Ο Πορτογάλος μέσος μετρούσε μόλις μερικά δευτερόλεπτα στην αναμέτρηση, εκμεταλλεύτηκε υποδειγματικά τη σέντρα του Νάρσινγκ και με κεφαλιά χάρισε στην ομάδα του τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Είναι ακόμη ζωντανή στον στόχο της εξάδας και περιμένει τα σημερινά αποτελέσματα για να μάθει αν θα σμικρυνθεί η διαφορά. Ο Μιγκελίτο πέτυχε το τρίτο του τέρμα στην τρέχουσα σεζόν. Και τα τρία βοήθησαν τους ερυθρόλευκους να εξασφαλίσουν χρυσούς βαθμούς. Η αρχή έγινε την 1η Σεπτεμβρίου με εκείνο το γκολ στο 90’+13 εις βάρος της Ανόρθωσης (2-2), άνοιξε το χορό των γκολ στον νικηφόρο αγώνα κόντρα στον Οθέλλο (3-2) πριν δύο εβδομάδες και απόψε έβαλε την υπογραφή του στο σπουδαίο «διπλό».

Χριστοδούλου: «Πιστεύω στα παιδιά, είμαι περήφανος γι’ αυτούς»

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε δίκαια στη νίκη, πρωτίστως επειδή δεν επέτρεψε στην Καρμιώτισσα να έχει διάρκεια στο παιχνίδι της και να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Είναι ενδεικτικό ότι οι γηπεδούχοι είχαν μόνο τέσσερις τελικές προσπάθειες, καμία όμως στον στόχο. Σε αντίθεση με την ομάδα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου, η οποία χωρίς να κυριαρχήσει, ήταν πιο ουσιαστική και πιο απαιτητική, με πολύ καλύτερες ευκαιρίες με κορυφαία αυτή του Γιάνγκα στο 13’.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Αντός, Χριστοφόρου, Αγγελή, Γκραντινάρου, Κοβάσεβιτς (82′ Μπεν Σαλάμ), Νεοφύτου (82′ Ματθαίου), Τσουκαλάς  (65′ Χαραλάμπους), Ψύχας (46′ Μαλόνε), Κατσαντώνης Θεοδώρου, Ρόσι (65′ Σουκ).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντιακιτέ, Βίκτωρος, Κονατέ (89′ Κατσικάς), Νάρσινγκ (81′ Κορομά), Μπεχαράνο, Κουσμάνοβιτς (67′ Μιγκελίτο), Κονέ (89′ Χριστοδούλου), Φράγκος (81′ Κατσιάρης), Γιάνγκα

Έναρξη αγώνα.

8′ Σουτ του Κονέ η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

13′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Νάρσινγκ από δεξιά, κεφαλιά του Γιάνγκα από το ύψος της μικρής περιοχής δεν βρήκε στόχο!

20′ Διαγώνιο σουτ του Γιάνγκα η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας.

30′ Μισάωρο στο παιχνίδι, κόπασε η ορμή της Νέας Σαλαμίνας και η Καρμιώτισσα προσπαθεί να βγει από το καβούκι της.

34′ Πρώτη τελική προσπάθεια για την Καρμιώτισσα, το σουτ του Τσουκαλά δεν προκάλεσε ανησυχία στον Μελίσσα.

45′ Δύο λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

53′ Ο Χρυσοστόμου κλώτσησε την ευκαιρία στα… περιστέρια. Βρέθηκε σε θέση βολής μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, όμως το σουτ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

59′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Κουσμάνοβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ, ήταν αδύναμο, απέκρουσε εύκολα ο Αντός.

60’ Τρομερή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Παράλληλη πάσα του Νάρσινγκ έδωσε γκολ στο πιάτο στον Κονέ, ο οποίος αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα έξω.

68′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Μιγκελίτο. Δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο, στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα σκόραρε με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Νάρσινγκ.

80′ Η Νέα Σαλαμίνα διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.