Καρμιώτισσα – Ανόρθωση 1-3: «Διπλό» με ισπανική υπογραφή (vid)

Πηγή: ΚΥΠΕ

Έσπασε «κατάρα» τριών χρόνων στην Πάφο η Ανόρθωση. Με ισπανική υπογραφή χάρη στα γκολ των Φερέρ (21′), Γκερέρο (53′) και Καστέλ (90’+5) η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 3-1 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και πέτυχε «διπλό» στην Πάφο μετά τον Αύγουστο του 2018!

Η ομάδα του Νταβίδ Γκαγιέγο αγχώθηκε στο τέλος, αφού οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με κεφαλιά του Ανδρέα Κατσαντώνη στο 77’, αλλά το τελικό σφύριγμα του Μάριου Χριστοφόρου βρήκε τους κυανόλευκους να πανηγυρίζουν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στους 10 βαθμούς η «Κυρίας» αντέδρασε ιδανικά μετά την απώλεια βαθμών στο ντέρμπι της Αμμοχώστου και παίρνει ώθηση για τα μαζεμένα ντέρμπι που ακολουθούν με ΑΠΟΕΛ (εντός), ΑΕΛ (εκτός) και Άρη (εντός). Παρέμεινε στον ένα βαθμό και την προτελευταία θέση η Καρμιώτισσα που ήταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο, άστοχη σε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες στην επανάληψη και ευάλωτη ανασταλτικά.

Γκαγιέγο: Τα κενά διαστήματα, η έλλειψη σεβασμού με Τσίκο και ο φανταστικός κόσμος

Το ματς

Επιθετικός μονόλογος της Ανόρθωσης ήταν το πρώτο ημίχρονο. Η «Κυρία» από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξε τις προθέσεις της. Ανέλαβε πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης, έκλεισε την Καρμιώτισσα στο μισό γήπεδο και έψαχνε με μανία το γκολ. Τεχέρα (2’), Γκερέρο (8’) και Γουαρίς (9’) απείλησαν την εστία του Άντος που είχε μπόλικη δουλειά.

Η πολιορκία της Ανόρθωσης στην Καρμιώτισσα είχε ως αποτέλεσμα αρκετά κερδισμένα κόρνερ. Στο 21’ της αναμέτρησης οι κυανόλευκοι κέρδισαν το πέμπτο τους στο ματς και σε αντίθεση με τα προηγούμενα τέσσερα το εκμεταλλεύθηκαν με δράστη τον Σάλβα Φερέρ, ο οποίος έκανε ονειρικό ντεμπούτο.

Στο 21’, μετά από κόρνερ του Τεχέρα ο Άντος δίστασε να κάνει έξοδο, ο Ισπανός στόπερ σκόραρε με κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στους κυανόλευκους. Ήταν το πρώτο γκολ του δανεικού από την Σπέτσια ποδοσφαιριστή μετά την 1 Σεπτεμβρίου 2018! Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Άντος είπε δύο φορές «όχι» στην Ανόρθωση, αρχικά σε προσπάθεια του Τεχέρα και ακολούθως σε σουτ του Γουαρίς.

Με τρομερή χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο και προφανώς τα πράγματα ίσως να εξελίσσονταν διαφορετικά εάν ο Ρόσι σε τριπλή προσπάθεια κατάφερνε να σκοράρει. Μετά από του Θεοδώρου, ο φορ της Καρμιώτισσας επιχείρησε τρεις φορές να σκοράρει, αλλά ισάριθμες φορές κόντραρε στα σώματα Κάργα και Μιχαήλ, οι οποίοι με αυτοθυσία κράτησαν απαραβίαστη την εστία της Ανόρθωσης.

Σε υποδειγματική αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 53′ με τον ασταμάτητο Άνχελ Γκερέρο. Ο Ισπανός επιθετικός της Ανόρθωσης βρήκε δίχτυα για τέταρτη αγωνιστική με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ. O Φερέιρα κουβάλησε τη μπάλα για αρκετά μέτρα, πάσαρε στον Γκερέρο, ο οποίος έδειξε την κλάση του και έφθασε τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 73′ η Καρμιώτισσα είχε δοκάρι με τον Τσουκαλά και στο 77′ ο Κατσαντώνης με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 και έβαλε ξανά τους γηπεδούχους σε διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Η Ανόρθωση δεν πανικοβλήθηκε, διαχειρίστηκε πολύ καλά τα νέα δεδομένα στο ματς και κατάφερε με γκολ του Καστέλ στο 90’+5 να «κλειδώσει» το «τρίποντο».

Καρμιώτισσα (Φλοριάν Μπράτου): Άντος, Παντελή (46΄Χριστοφόρου), Μαλόνε, Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου (46; Mπενεζέ), Τσουκαλάς, Φουρ (74′ Γκραντινάρου), Λουκίλι (90’+6 Ντούμπια), Θεοδώρου (67′ Κατσαντώνης), Ρόσι.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Oυαγκέ, Φερέρ, Κάργας, Γκαρθία (67′ Κορέια), Τιουνέ (78′ Ιωάννου), Τεχέρα (90’+3 Χαραλάμπους), Φερέιρα, Γουαρίς (67′ Παρούτης), Γκερέρο, Καστέλ.

Έναρξη αγώνα.

2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με το “καλημέρα” στο ματς. Ο Γκερέρο από αριστερά πάσαρε στον Τεχέρα που προωθήθηκε, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άντος.

4′ Διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για πέναλτι σε χέρι του Ρόσι. Ήταν σε φυσική θέση το χέρι του παίκτη της Καρμιώτισσας.

8′ Εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο από αριστερά, με δύναμη το σουτ ο Άντος έδιωξε σε κόρνερ.

9′ Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση, σέντρα του Φερέιρα από δεξιά ο Γουαρίς έκανε την κεφαλιά, όμως δεν βρήκε στόχο.

13′ Aρκετά επιθετική η Ανόρθωση στην αρχή του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή και τις ευκαιρίες της σε γκολ.

17′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Λουκίλι βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Φερέρ! Κόρνερ του Τεχέρα (πέμπτο στο ματς) ο Άντος δίστασε να κάνει έξοδο και ο Ισπανός στόπερ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της «Κυρίας» σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στους κυανόλευκους.

27′ H Aνόρθωση συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα, όμως χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητική μετά το προβάδισμα.

38′ Σέντρα του Κοβάσεβιτς από αριστερά η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας του Μιχαήλ.

41′ Προϋπόθεση ευκαιρίας για την Ανόρθωση σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Άντος, ο Κάργας βρέθηκε σε θέση βολής ο Μαλόνε έβαλε την κόντρα.

42′ Σουτ του Φουρ από πλάγια θέση, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μιχαήλ που φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας.

45’+2 Πανέξυπνη κάθετη πάσα του Γκερέρο στον Τεχέρα, ο αρχηγός (σήμερα) της Ανόρθωσης έκανε το σουτ ο Άντος απέκρουσε με τα πόδια.

45’+3 Ο Άντος κρατάει ξανά ζωντανή την Καρμιώτισσα, σε προσπάθεια του Γουαρίς. Ο φορ της Ανόρθωσης άδειασε τον Παντελή, σούταρε με το δεξί, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Επιθετικός μονόλογος για την Ανόρθωση το πρώτο ημίχρονο. Η “Κυρία” προηγείται 1-0 με γκολ του Σάλβα Φερέρ στο 21′. Πέντε τελικές προσπάθειες για την ομάδα της Αμμοχώστου, εκ των οποίων οι τέσσερις στον στόχο, έναντι μόλις μίας ευκαιρίας (εκτός στόχου) των γηπεδούχων.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Τρομερή χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Τριπλή προσπάθεια του Ρόσι να σκοράρει μετά από σέντρα του Θεοδώρου η μπάλα κόντραρε στα σώματα Κάργα και Μιχαήλ, οι οποίοι με αυτοθυσία κράτησαν απαραβίαστη την εστία της Ανόρθωσης.

51′ Ο πολύ κινητικός και σήμερα Ουαγκέ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άντος.

53′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Άνχελ Γκερέρο! Ο Ισπανός επιθετικός με ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 2-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

60′ Σουτ του Φερέιρα, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

73′ Δοκάρι για την Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Τσουκαλά.

77′ ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Κατσαντώνη! Μειώνει σε 1-2 η Καρμιώτισσα με γυριστή κεφαλιά του Κύπριου επιθετικού μετά από εκτέλεση φάουλ .

87′ Σουτ του Γκερέρο η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90′ Διαμαρτυρίες από πλευράς Ανόρθωσης, ζητούν πέναλτι σε ανατροπή του Φερέιρα οι φιλοξενούμενοι. Δεν πάει στο VAR ο Μάριος Χριστοφόρου, καμία αντίδραση από τον Ιβάνο Πετσούτο (VAR).

90′ Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+5 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Καστέλ. Όλη τη δουλειά έκανε ο Παρούτης, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από τον Μαλόνε, και σέρβιρε γκολ στο πιάτο στον Ισπανό φορ.