Ηλίας Γεωργίου: 4η θέση στο μονόζυγο στο Παγκόσμιο Κύπελο του Μπακού

Με μια μεγάλη επιτυχία από τον Ηλία Γεωργίου επιστρέφει η εθνική ομάδα της Ενόργανης Γυμναστικής από το Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξήχθη στο Μπακού.

Στον τελικό του μονόζυγου ο Ηλίας Γεωργίου έφτασε κοντά στο βάθρο, τερματίζοντας τελικά στην 4η θέση. Αυτό ήταν το τρίτο από τα τέσσερα Παγκόσμια Κύπελλα που -μαζί με το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που ακολουθεί- δίνουν Ολυμπιακές κάρτες για το Παρίσι 2024. Συγχαρητήρια στον πρωταθλητή μας!

Ο Μάριος Γεωργίου κατέλαβε την 9η θέση και είναι 1ος αναπληρωματικός επίσης για τον τελικό του Mονόζυγου. Ο Σωκράτης Πηλακούρης με ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση ήταν 2ος αναπληρωματικός για τον τελικό των Κρίκων. Στον αγώνα συμμετείχαν και οι αθλητές μας Μιχάλης Χαρή, Κυριάκου Νεόφυτος και Μαρκίδης Κυριάκος που επίσης είχαν μια πολύ καλή παρουσία.
Τους αθλητές μας συνόδευσαν οι προπονητές Παναγιώτης Πετρίδης, Παναγιώτης Σιήππης, Ηρόδοτος Γιωργαλλάς και Τζιάσερ Αχμάτ. Φυσιοθεραπευτής είναι ο Γιώργος Κουτσούδης,
Κριτής της αποστολής ο Δημήτρης Άγγονας και Αρχηγός Αποστολής η Σκεύη Ανδρέου.