Αθλητικά Νέα

«Ερυθρόλευκοι» φουλ για εξάδα!

Είναι ακόμα νωρίς, όμως αυτής της Νέας Σαλαμίνας δεν φαίνεται να της λείπει τίποτα για να διεκδικήσει ως το τέλος την είσοδό της στην εξάδα! Αφού ξαπόστασε για μια αγωνιστική, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εμφαντικό τρόπο σε βάρος της πρωτοπόρου του πρωταθλήματος, κερδίζοντας με 4-1 την ΑΕΛ στο «Αμμόχωστος» για τη 10η αγωνιστική.

Ελουντού, Φουστάρ, Μιντίκκης και Τιάγκο με πέναλτι σημείωσαν τα γκολ των νικητών που έφτασαν στους 19 βαθμούς και εκμεταλλευόμενοι και το αποτέλεσμα του αγώνα του ΓΣΠ που είχε ολοκληρωθεί λίγο νωρίτερα, εδραίωσαν την παρουσία τους στην εξάδα πιάνοντας την ΑΕΚ στην τέταρτη θέση. Δεύτερη διαδοχική ήττα για τους γαλαζοκίτρινους (για τους οποίους μείωσε προσωρινά σε 3-1 ο Νιλς Τεϊξέιρα, ενώ είχαν και δύο δοκάρια), που παραμένουν μεν στο ρετιρέ της βαθμολογίας αλλά πλέον έχοντας συγκάτοικο τον Απόλλωνα.

Υποτονικό μισάωρο, τέταρτο «φωτιά»
Σε χαμηλό τέμπο κύλησε το πρώτο ημίωρο του αγώνα. Η ΑΕΛ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της όμως δεν βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους προς την εστία του Βεσελόφσκι και κατέγραψε την πρώτη της αξιόλογη φάση στο 27’ με τον Χουράδο. Η καλύτερη στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 10’ με τον Ελουντού.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, ωστόσο, η εικόνα άλλαξε άρδην, αφού ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα και οι δύο αντίπαλοι δημιουργούσαν καταστάσεις στο επιθετικό τους τρίτο με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα. Ο Ελουντού στο 30’ ακριβώς άνοιξε το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα με υπέροχο τρόπο, ενώ στο 36’ ο Φουστάρ εδραίωσε το προβάδισμα των ερυθρολεύκων κι ενώ ενδιάμεσα οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία (με Τιάγκο και Χουράδο αντίστοιχα). Στο 43’ ο Βοζίνια έσωσε την εστία του από παρ’ ολίγον αυτογκόλ του Τζούνιορ, ενώ ο Βεσελόφσκι μπλόκαρε εκ νέου άλλο ένα σουτ του Χουράδο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Με το τέλος του ημιχρόνου (και πιο συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις) καταγράφηκε και η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ στο ματς, όταν το πολύ καλό εκτός περιοχής σουτ του Άλεξ Ντα Σίλβα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τρίτο γκολ με το ξεκίνημα
Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα έφτασε σε ένα ακόμα γκολ, με τον Μιντίκκη να εκμεταλλεύεται το μοιραίο λάθος του Αβραάμ και να πλασάρει σωστά τον Βοζίνια για το 3-0.

Μείωσε στην πρώτη της φάση, ξανάναψε το ματς
Η πρώτη φορά στην οποία η ΑΕΛ κατάφερε να γίνει απειλητική στο δεύτερο μέρος έφερε και γκολ, με τον Νιλς Τεϊξέιρα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας λες και έπαιζε σε θέση σέντερ φορ και να εκτελεί τον Βεσελόφσκι μειώνοντας σε 3-1.

Ο ρυθμός ανέβηκε ξανά μετά το γκολ της ΑΕΛ, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σε δύο διαδοχικά λεπτά από μία σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρουν, με τον Ελουντού αρχικά να σουτάρει λίγο άουτ στο 77’ και τον Τόρρες να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι αμέσως μετά.

Κερασάκι με Τιάγκο
Ο επίλογος του θριάμβου της Νέας Σαλαμίνας γράφτηκε τελικά στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τιάγκο, παράβαση που είχε κερδίσει δύο λεπτά νωρίτερα ο Κίνγκσλεϊ σε ανατροπή του από τον Ζντραβκόβσκι.

Συνθέσεις

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρ, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Μιντίκκης, Κορέια, Μαργκάσα (67’ Κωστή), Νουρ (90’ Λεμέσιος), Τιάγκο (90’ Σικόρσκι), Ελουντού, Κίνγκσλεϊ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ν. Τεϊξέιρα, Α. Τεϊσέιρα, Τζούνιορ, Γουίλερ (46’ Aβραάμ), Ζντραβκόβσκι, Γκαστανιάγα (46’ Αντάμοβιτς), Ντα Σίλβα, Τόρρες, Μακρής (73’ Μυτίδης), Χουράδο.