Δόξα – Ανόρθωση 0-2: Τσίκο… κέρασε κι ήπιε, Γκασάμα… ζωγράφισε (vid)

Η Ανόρθωση επανήλθε στις νίκες μετά την ήττα από τον Άρη, επικρατώντας άνετα με 2-0 της Δόξας στην Περιστερώνα και συνεχίζοντας το εκτός έδρας αλάνθαστο σερί.

Με το τρίποντο ανέβηκε στους 17 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα. Βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ισοβαθμώντας με τον δεύτερο Άρη και τον τρίτο ΑΠΟΕΛ, που υπερέχουν στα μεταξύ τους αποτελέσματα.

Γκαγιέγο: «Έμαθα να είμαι πιο έξυπνος για να μην τιμωρηθώ ξανά»

Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο 20λεπτο και είχε εύκολο έργο στη συνέχεια.

Πρωταγωνιστής στη νίκη της ο Τσίκο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 10’ με τη βοήθεια του VAR, αφού το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ αρχικά. Ο ίδιος δημιούργησε με σέντρα το δεύτερο τέρμα, που πέτυχε με όμορφο γυριστό ο Γκασάμα, ο οποίος… άνοιξε λογαριασμό με τα δίχτυα φορώντας την κυανόλευκη φανέλα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να έπαιρνε πολύ μεγαλύτερο προβάδισμα με λίγη προσοχή.

Στο δεύτερο, όμως, έριξε τον ρυθμό της και η Δόξα προσπάθησε να μπει ξανά στο διεκδίκηση βαθμολογικού οφέλους. Παραλίγο να τα καταφέρει στο 61’ όταν ο Ναμπί με εκτός περιοχής σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η ΤΑΥΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (Κύπρος Μούζουρος): Σισκόφσκι, Στυλιανού (84′ Μοχάμεντ), Γιαμπερέ, Αντωνιάδης, Βελκόφσκι, Ασάντε, Ντζεντζέ (46′ Ναμπί), Τραϊτσέφσκι, Σκόγκλουντ (68′ Τρούγιτς), Αλσέους (76′ Αντουί), Κλεόφιλο (76′ Σαντίκ).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκιαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Τεχέρα, Τιουνέ (82′ Μ. Ιωάννου), Παρούτης, Φερέιρα (70′ Μουσόντα), Τσίκο (70′ Τζούλιου), Γκασάμα.

Σκόρερ: – / Τσίκο 10′, Γκασάμα 19′

Κίτρινες: Τραϊτσέφσκι, Αλσέους / –

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Κατωκοπιά-Επιστροφή».

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος.

4ος Διαιτητής: Tεχράνυ Ανδρέας.

VAR: Πετσούτο Ιβάνο.

AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

• ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

10′ ΓΚΟΛ 0-1! Ακυρώνεται αρχικά γκολ του Τσίκο για οφσάιντ, ωστόσο ελέγχθηκε η φάση και η απόφαση από το VAR είναι ότι κάλυπτε ο Αντωνιάδης.

19′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Γκασάμα με γυριστό κάνει δύο τα γκολ της “Κυρίας”, μετά από σέντρα του Τσίκο.

24′ Φτάνει πολύ κοντά σε τρίτο γκολ η Ανόρθωση. Ο Παρούτης αρχικά απείλησε με πλάγιο σουτ, έσωσε ο Σισκόφσκι η μπάλα κατέληξε στον Τσίκο που από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

29′ Πρώτη απειλή για την Δόξα, σουτ του Κλεόφιλο η μπάλα στα χέρια του Αρμπολέδα.

33′ Μετά από μπαλιά απειλεί ο Τσίκο, ο Σισκόφσκι σώζει. Βγαίνει νέα σέντρα, ο Γκασάμα πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά έξω.

39′ Σουτ του Φερέιρα, πολύ πάνω από την εστία.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Ο Τραϊστέφσκι με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία και έχασε την ευκαιρία να βάλει τη Δόξα ξανά στη διεκδίκηση βαθμολογικού οφέλους.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

56′ Διπλή φάση στην περιοχή της Δόξας

61′ Δοκάρι με εκτός περιοχής σουτ του Ναμπί και στη συνέχεια έπεσε ο Αρμπολέδα και μάζεψε.

68′ O Φερέιρα έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά αστόχησε.

78′ O Σαντίκ σούταρε και ο Αρμπολέδα έπεσε και μπλόκαρε.

90′ Έξι λεπτά καθυστέρηση.