Αθλητικά Νέα

Bαριά ήττα με 4-1 από τη Δόξα η Νέα Σαλαμίνα

Η Δόξα ήταν εξαιρετική κόντρα στη Σαλαμίνα και κέρδισε εύκολα με 4-1. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, πέτυχε εντυπωσιακά γκολ και δίκαια πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Από την άλλη η Σαλαμίνα ήταν απογοητευτική στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει σε κανένα χρονικό σημείο της Δόξας. Το σκορ άνοιξε ο Σαντίκ στο 11’ και στο 36’ ο Ασαμόα πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ μετά από μακρινό σουτ. Στο 62’ ο Κάρλος έκανε το 3-0, ενώ ο Μακρίεφ μείωσε στο 71’ σε 3-1. Στο 94’ ο Κένιντι με ωραία πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.
Η Δόξα ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, αφού έφτιαξε πολλές ευκαιρίες για γκολ μπροστά στην εστία του Βεσελόφσκι. Το σκορ άνοιξε το Σαντίκ στο 11’, ενώ στο 36’ ο Ασαμόα πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κάνοντας το 2-0 για τη Δόξα.
Η Δόξα συνέχισε να είναι καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Νέα Σαλαμίνα ήθελε να αντιδράσει, αλλά δεν μπορούσε. Στο 62’ ο Λουίς Κάρλος έκανε το 3-0 μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Σισοκό, κλειδώνοντας τη νίκη για τη Δόξα. Η Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει με τον Μακρίεφ στο 71’, ενώ ο Κένιντι στο 94’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Δόξα: Γκρέμσλ, Σισσοκό (89’ Παπαφώτης), Μπα, Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Λίμα, Ασαμόα, Ιωάννου (46′ Πίκολι), Ζαίλ, Ενιφούλ, Σάντικ

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Καρώ, Μιντίκκης, Κορέια, Νταμάχου, Μανογιάν (46′ Κούσουλος), Πόλιανετς, Μπριζίτο (46′ Κυπριανού), Κάκκο (63’ Ρόκε), Μακριέφ

Νιώθουμε ντροπιασμένοι”

Ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας, Λιάσος Λουκά μίλησε για το κακό παιχνίδι της ομάδας του και την ήττα με 4-1 από τη Δόξα.