Άρης-Ανόρθωση: Είχαν τις απαντήσεις οι πράσινοι και… σκαρφάλωσαν στην 2η θέση! (Φώτος)

Οι πρωταθλητές είναι εδώ! Ο Άρηςεπικράτησε 2-1 της Ανόρθωσης στο «Άλφαμεγα», για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έκανε άλμα τριών θέσεων στη βαθμολογία και φώναξε δυνατά ότι και θέλει και μπορεί να παλέψει για διατήρηση των κεκτημένων. Με γκολ των Μπένγκτσον (41′) και Σαβό (75′), η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι υποχρέωσε την «Κυρία» σε τέταρτη φετινή ήττα και δεύτερη συνεχόμενη μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Οι πράσινοι της Λεμεσού πήραν τον αέρα της Ανόρθωσης, αφού η σημερινή ήταν η πέμπτη διαδοχική επιτυχία σε βάρος των κυανόλευκων. Ο Άρης έκανε άλμα τριών θέσεων, αφού έφτασε τους 41 βαθμούς (-4 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, εκμεταλλευόμενος τις απώλειες που είχαν Ομόνοια και Πάφος FC.

Γκαγιέγο: «Δεν θα τρελαθούμε επειδή χάσαμε, τώρα είναι η ώρα…»

Η Ανόρθωση αν και ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Σεκού Γκασαμά στο 69′ δεν κατάφερε να φύγει από τη Λεμεσό με βαθμολογικό κέρδος, σ’ ένα παιχνίδι ισορροπημένο που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και την ποιότητα ορισμένων ποδοσφαιριστών. Ο Άρης ολοκλήρωσε το ματς με εφτά τελικές (τέσσερις στον στόχο), ενώ για την Ανόρθωση και οι έξι τελικές προσπάθειες ήταν στον στόχο, αλλά μόνο μία κατέληξε στα δίχτυα. Οι κυανόλευκοι υποχώρησαν στην 3η θέση με 40 βαθμούς και είδαν τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας να αυξάνεται στους πέντε βαθμούς.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού (7′ Μάτισικ), Σόκε, Νίκολιτς (46΄Μπράουν), Μοντνόρ (65′ Σαβό), Μπένγκτσον, Κοκόριν (90’+4 Στεπίνσκι), Γκομίς (46′ Σεμέδο).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κορρέα, Μαρμούκ, Κορέια, Κίκο (90′ Μακούν), Τεχέρα, Γουαρίς (63′ Παρούτης), Φερέιρα (63′ Μουσοντά), Καστέλ (85′ Αντωνίου), Γκασαμά.

Σκόρερ: Μπένγκτσον 41′, Σαβό 75′ / Γκασαμά 69′

Κίτρινες: Σόκε, Kοκόριν, Μπράουν, Μουσούντα, Μπρόρσον / Mαρμούκ

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Ντούτιτς Αλεσάντρο (Ελβετία).

Έναρξη αγώνα.

3′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Καζού. Δεξί μπακ παίζει ο Μπρόρσον και στόπερ δίπλα στον Ουρόσεβιτς ο Μουσούντα.

7′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη, στη θέση του Καζού ο Μάτισικ, ο οποίος παίζει δίπλα στον Μουσούντα και ο Ουρόσεβιτς πάει αριστερό μπακ.

10′ Ο Μοντνόρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης, έκανε το σουτ αδύναμο η μπάλα στην αγκαλιά του Αρμπολέδα. Ακολούθησε τη φάση ο Γκομίς και ήταν έτοιμος να “πυροβολήσει”, αλλά ο συμπαίκτης του προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση.

15′ Πατάει καλύτερα ο Άρης και προσπαθεί να βάλει πίεση στην Ανόρθωση. Η έντονη βροχόπτωση επηρεάζει τις προσπάθειες των παικτών. Η μπάλα κυλάει πιο γρήγορα και υπάρχουν δυσκολίες στις μεταβιβάσεις.

21′ Μακρινό συρτό σουτ του Κίκο, καμία ανησυχία για τον Βανά Άλβες, ο οποίος απέκρουσε σταθερά τη μπάλα.

25′ Ισορροπημένο το παιχνίδι με την Ανόρθωση να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο τα τελευταία λεπτά.

34′ Κάθετη πάσα του Κοκόριν, ο Αρμπολέδα “διάβασε” τη φάση, έκανε έξοδο και μάζεψε τη μπάλα.

35′ Σέντρα του Ουρόσεβιτς, ο Μαρμούκ απομάκρυνε τη μπάλα με κεφαλιά προ του Γκομίς που παραμόνευε στην καρδιά της περιοχής.

41′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γκασαμά να κάνει αδύνατο σουτ μετά την πάσα του Ουαγκέ, αμαρκάριστος εντός περιοχής.

41′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Μπένγκτσον! Στην αντεπίθεση η ομάδα της Λεμεσού σκοράρει με τον Σουηδό να αποφεύγει και τον Αρμπολέδα και να σκοράρει. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Μοντνόρ στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης.

45′ Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45’+1 Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπένγκτσον με το στήθος του ποδιού, ο Αρμπολέδα έδιωξε σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημίχρονου.

ΣΧΟΛΙΟ: Το γκολ του Μπένγκτσον στο 41′ χωρίζει τις δύο ομάδες σε ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες είχαν από τρεις τελικές, όλες στον στόχο, ενώ η κατοχή μπάλας ήταν στο 51%-49%.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Τρομερή ευκαιρία για τον Άρη με τον Ουαγκέ να βάζει σωτήρια το πόδι προ της γραμμής τέρματος στο σουτ του Κοκόριν. Προηγήθηκε σέντρα του Σεμέδο και διώξιμο της μπάλας από τον Κορρέα.

49′ Έπαιξε με τη φωτιά ο Μαρμούκ, λίγο έλειψε να του κλέψει τη μπάλα ο Σεμέδο, αλλά πρόλαβε την υστάτη να απομακρύνει.

58′ Προσπάθησε να σκοράρει από το κέντρο ο Κίκο, αφού είδε τον Βανά εκτός εστίας, όμως δεν βρήκε στόχο.

65′ Σπουδαία ευκαιρία για την Ανόρθωση να ισοφαρίσει με τον Βανά Άλβες να αποκρούει το εξ επαφής σουτ του Μαρμούκ, μετά από φάουλ του Κίκο και κεφαλιά πάσα του Κορρέα.

69′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Γκασαμά! Σέντρα του Ουαγκέ από δεξιά ο Μουσούντα έκανε πισινή κεφαλιά και ο Γκασαμά με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

72′ Φωνές των γηπεδούχων για πέναλτι σε χέρι του Παρούτη. Γίνεται έλεγχος από το VAR. Ο Ιταλός Ματζιόνι Λορέντζο κάλεσε τον διαιτητή να πάει στο on field review αλλά ο Ελβετός, Αλεσάντρο Ντούτιτς δεν άλλαξε την απόφασή του.

75′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Σαβό! Πάσα του Μπρόρσον, ο Σαβό ξεγέλασε τον Κορρέα και με ωραία πλασέ πέτυχε το 2-1.

76′ Σωτήρια απόκρουση του Αρμπολέδα με τα πόδια σε τετ α τετ με τον Μπράουν.

81′ Σουτ του Καστέλ, η μπάλα στην αγκαλιά του Βανά.

90′ Σουτ του Κοκόριν η μπάλα έξω.