Αθλητικά Νέα

Ανόρθωση – Δόξα 0-2: Χαστούκι στο «Παπ» από την ουραγό! (vid)

Η Ανόρθωση χτύπησε στον ύφαλο που λέγεται Δόξα και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τον τίτλο. Οι ουραγοί της βαθμολογίας νίκησαν 2-0 την ομάδα της Αμμοχώστου, υποχρεώνοντάς την σε άλλο ένα στραβοπάτημα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Δράστες οι Τρούγιτς και Ασάντε με γκολ στο 19’ και το 90’+5 αντιστοίχως, ενώ μοιραίος για την ηττηθείσα ο Γκασαμά, ο οποίος εκτέλεσε πέναλτι στο 90’+1 και είδε τον Αγριμάκη να αποκρούει την μπάλα.

Η «Μεγάλη Κυρία» έμεινε στους 40 βαθμούς, υποχώρησε στην πέμπτη θέση και απέχει οκτώ βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Γκαγιέγο: «Αναλαμβάνω την ευθύνη, πιστεύω όσο ποτέ στους παίκτες μας»

Όσο για την ομάδα της Κατωκοπιάς, βρίσκεται πλέον σε θέση βολής από τη 14η θέση που δίνει την παραμονή. Έχει 11 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον Οθέλλο και την ΑΕΖ (αγωνίζεται απόψε με τον Απόλλωνα και το ημίχρονο ήταν), τρεις από την Καρμιώτισσα.

Πρόκειται την πρώτη εκτός έδρας νίκη των πρασίνων, ενώ για πρώτη φορά οι Αμμοχωστιανοί δέχτηκαν δύο σερί ήττες (προέρχονταν από το 1-2 από τον Άρη).

Το ματς

Η Ανόρθωση είχε την κατοχή με το μέρος της συντριπτικά στον πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς να καταφέρει ποτέ να γίνει πιεστική σε αυτό το διάστημα.

Αν και έγραψε ευκαιρία στο 11’ με τον Γουαρίς, ο οποίος με εντός περιοχής σουτ υποχρέωσε τον Αγριμάκη να διώξει σε κόρνερ, χρειάστηκε να έρθει το 41’ για να καταγράψει δεύτερη ευκαιρία. Και να σκεφτεί κανείς ότι μεσολάβησε το γκολ της Δόξας στο 19’ από τον Τρούγιτς, ο οποίος πήρε μακρινή μπαλιά από τον Αντωνιάδη, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σκόραρε με πλασέ.

Οι κυανόλευκοι έδειξαν κάποια αντίδραση στα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λέπτου, δίχως όμως να βρουν στόχο (άστοχα σουτ των Φερέιρα 41’, 45’+1, Κορέια 45’+4).

Η ανούσια υπεροχή της «Μεγάλης Κυρίας» συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα. Πάλι άρχισαν με ευκαιρία, στο 51’ με τον Φερέιρα, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις για να γίνουν επικίνδυνοι και οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονταν σωστά το προβάδισμά τους.

Η Ανόρθωση είχε ωστόσο τη μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν στο 1ο λεπτό της καθυστέρησης η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα (ανατροπή Τσίκο από Αγριμάκη). Ο Γκασαμά, όμως, δεν την αξιοποίησε, αφού ο Αγριμάκης απέκρουσε με το πόδι.

Στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης μπήκαν οι τίτλοι τέλους, όταν ο Ασάντε σε αντεπίθεση σούταρε και νίκησε τον Μιχαήλ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τιουνέ, Κίκο (68′ Χρυσοστόμου), Γουαρίς (75′ Τζούλιους), Φερέιρα (68′ Παρούτης), Μουσοντά (46′ Τσίκο), Γκασαμά.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου (75′ Άλσεους), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Τάντι, Τρούγιτς (76′ Τραϊτσέφσκι), Βελκόφσκι, Πούριτς, Χάνι (83′ Σκόλαντ), Ασάντε.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

1′ Αντεπίθεση της Δόξας, ο Τρούγιτς μπήκε στην περιοχή και σούταρε, έπεσε και μπλόκαρε ο Μιχαήλ.

10′ Εκτός περιοχής σουτ του Γκασαμά, η μπάλα πάνω από την εστία.

11′ Ωραία ομαδική προσπάθεια της Ανόρθωσης και σουτ του Γουαρίς, σε κόρνερ ο Αγριμάκης.

19′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Τρούγιτς πήρε μακρινή μπαλιά από τον Αντωνιάδη, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, άδειασε τον Κάργας και πλάσαρε στα δίχτυα.

20′ Σουτ του Γκασαμά, η μπάλα στα χέρια του Αγριμακάκη.

30′ Δεν υπάρχει αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων μετά το γκολ που δέχτηκαν, καθώς δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις.

41′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση μετά από ώρα. Η μπάλα στρώθηκε στον Φερέιρα, ο οποίος αστόχησε από το ύψος της περιοχής.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

45’+1 Σουτ του Φερέιρα από πλάγια θέση δίχως τύχη.

45’+4 Χαμένη ευκαιρία με τον Κορέια, ο οποίος σούταρε από κοντά και έστειλε την μπάλα άουτ.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Image0

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΙΝΟΥ

51′ Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Τσίκο έκλεψε, έδωσε στον Φερέιρα, αυτός έκανε το σουτ, κάπου χτύπησε η μπάλα και έφυγε κόρνερ.

65′ Σέντρα του Τσίκο, κεφαλιά του Φερέιρα, δεν ανησυχεί ο Αγριμάκης.

85′ Άστοχη κεφαλιά του Γκασαμά.

90′ Πέναλτι για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Τσίκο από τον Αγριμάκη.

90′ Εφτά λεπτά καθυστέρηση.

90+1 Ο Αγριμάκης αποκρούει το πέναλτι του Γκασαμά.

90’+5 ΓΚΟΛ 0-2! Ο Ασάντε σφραγίζει τη νίκη της Δόξας, νικώντας στο τετ α τετ τον Μιχαήλ.