Ανόρθωση – ΑΕΖ 1-1: Ο Ντελμίρο την πότισε «φαρμάκι» (vid)

Πικρό φαρμάκι κέρασε την Ανόρθωση ο Ντελμίρο. Με κεφαλιά στο 87’ ισοφάρισε σε 1-1 και χάρισε στην ΑΕΖ έναν πολύτιμο βαθμό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με πέναλτι του Έλντερ Φερέιρα στο 50’ είχε δύο δοκάρια με τον Πορτογάλο εξτρέμ (73’, 80’) και άλλες καλές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» το «τρίποντο», όμως πλήρωσε την αναποτελεσματικότητά της και δέχθηκε την ψυχρολουσία.

Η κακοδαιμονία που κυνηγά την Ανόρθωση στα εντός έδρας παιχνίδια συνεχίζεται. Για τέταρτο σερί ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» η «Κυρία» πετάει βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή της βαθμολόγίας.

Τρίτη η Ανόρθωση με 18 βαθμούς, όσους έχει και ο δεύτερος Απόλλων. H AEZ μετά τη βαριά ήττα από τον Απόλλωνα έβγαλε αντίδραση και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά έφθασε τους 8 και παρέμεινε στην 11η θέση.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Iωάννου, Τιουνέ, Παρούτης (46′ Μουσοντά), Φερέιρα, Τσίκο (75′ Κορέια), Γουαρίς (75′ Καστέλ).

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Κ. Αντωνίου (62′ Ματόνγκο), Ντελμίρο, Ε. Αντωνίου, Σαρφό (76′ Φράγκος), Σλόγκαρ, Κάστρο, Ρέινολντς (62′ Χρίστου), Χατζηβασίλης (62′ Ρόκα), Ρουίζ, Ντιγκινί.

Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης

Συγκίνηση και αντίο στον Κίκη Κωνσταντίνου (vid & pics)

Γκαγιέγο: «Δύσκολο με τόσες απουσίες – Να είμαστε ρεαλιστές, 5η ή η 6η ομάδα σε μπάτζετ»

Ανόρθωση: Ατυχία, αδυναμία και… αγιάτρευτη παθογένεια

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα.

3′ Ο Τσίκο συνεργάστηκε με τον Γουαρίς, μπήκε από αριστερά στην περιοχή, αλλά του έφυγε το κοντρόλ και η ευκαιρία χάθηκε.

11′ Σουτ του Σλόγκαρ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρμπολέδα.

15′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Ανόρθωσης μετά από σουτ του Τιουνέ για χέρι του Ντελμίρο. Δεν υπάρχει παράβαση συμφώνησαν διαιτητής και VAR.

19′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με το σουτ του Γουαρίς, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέκερ.

22′ Δοκάρι για την Ανόρθωση. Σέντρα του Παρούτη, κεφαλιά του Τσίκο η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

28′ Άστοχο σουτ του Τιουνέ.

39′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με σουτ του Τσίκο εκτός περιοχής, αδύναμο η μπάλα στην αγκαλιά του Μπέκερ.

41′ Σκοράρει η ΑΕΖ με τον Nτιγκινί αλλά το τέρμα ακυρώνεται ως οφσάιντ, επιβεβαιώνεται μέσω VAR η απόφαση.

45’+2 Σπουδαία απόκρουση του Αρμπολέδα σε κεφαλιά του Κάστρο μετά τη σέντρα του Σλόγκαρ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ Πέναλτι για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Φερέιρα από τον Ρουίζ. Εξετάστηκε η φάση από το VAR και επιβεβαιώθηκε η απόφαση του διαιτητή.

50′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 1-0 με πέναλτι του Φερέιρα.

58′ Σουτ του Κάστρο απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

68′ Ο Αρμπολέδα αποκρούει εξ επαφής σουτ του Κάστρο και κρατάει απαραβίαστη την εστία του.

71′ Ωραία ενέργεια του Τσίκο, πάσαρε στον Μουσοντά, αυτός σούταρε η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

73′ Δοκάρι για την Ανόρθωση σε φοβερή τριπλή ευκαιρία! Σουτ του Φερέιρα η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Γουαρίς επιχείρησε το σουτ που σταμάτησε σε πόδι αμυντικού, ενώ την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Τσίκο!

78′ Πισινή κεφαλιά του Αντωνιού, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αρμπολέδα.

80′ Νέο δοκάρι για την Ανόρθωση και πάλι με τον Φερέιρα, με σουτ εντός περιοχής τραντάζει το δοκάρι ο Πορτογάλος.

87′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με τον Ντελμίρο, ισοφαρίζει σε 1-1! Σε κόρνερ του Φράγκου ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΖ νίκησε στον αέρα τον Φερέρ, έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

90′ Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.