Breaking News

Ανόρθωση – ΑΕΛ 1-0: Ο Γκασαμά την έστειλε ξανά στο «σβέρκο» του ΑΠΟΕΛ (vid)

Με «χρυσό» σκόρερ τον Σεκού Γκασαμά η Ανόρθωση επικράτησε δύσκολα της ΑΕΛ με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και βρέθηκε ξανά στο «σβέρκο» του ΑΠΟΕΛ.

Χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης οι κυανόλευκοι επέστρεψαν στις επιτυχίες, μετά την ήττα (0-1) από τον ΑΠΟΕΛ, πανηγυρίζοντας τη 12η φετινή νίκη τους και 8η στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις πρωταθλήματος. Έφτασαν έτσι τους 40 βαθμούς και το -2 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Γκαγιέγο: «Θα υπέγραφα εδώ και τώρα να νικάμε κάθε αγώνα με 1-0»

Μετά από ένα χαμηλής ποιότητας πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες ευκαιρίες, οι παίκτες του Νταβίδ Γκαγιέγο μπήκα με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην επανάληψη. Προειδοποίησαν στο 49’ με τον Ολιβέιρα να νικά τον Γκασαμά, τέσσερα λεπτά πριν ο Σενεγαλέζος ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν το καλό τους διάστημα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πήραν το ζητούμενο, το οποίο διαφύλαξαν μέχρι τέλους στη συνέχεια χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Κατηφόρας συνέχεια από την άλλη για την ΑΕΛ, που γνώρισε τέταρτη διαδοχική ήττα και 12η συνολικά στο πρωτάθλημα. Οι γαλαζοκίτρινοι παρέμειναν στους 19 βαθμούς και μόλις στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κορέια: «Θα πάμε στην Λεμεσό με τον Άρη για να κερδίσουμε»

Για την 20η αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται από τον Άρη, ενώ η ΑΕΛ υποδέχεται τον Εθνικό Άχνας.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια, Κίκο (74′ Ιωάννου), Χρυσοστόμου, Φερέιρα (90’+1 Αντωνίου), Γκερέρο (90’+1 Μακούν), Καστέλ, Γκασαμά (74′ Γουαρίς).

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Μόρσεϊ (54′ Μορέιρα), Μεντόγεβιτς (69′ Μπεραχίνο), Μαρς, Παπαφώτης, Μεντόζα (54′ Γερολέμου), Σέρνιτς, Μακρής (90′ Τσούκα).

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

5′ Κίτρινη κάρτα στον Κίκο, για φάουλ στον Παπαφώτη.

11′ Πρώτη τελική στο ντέρμπι, είναι για την ΑΕΛ. Ο Μεντόζα απείλησε με σουτ από το ύψος της περιοχής. Έδιωξε με ευκολία ο Αρμπολέδα.

– Έχει τον έλεγχο η Ανόρθωση και ψάχνει για διαδρόμους προς την περιοχή της ΑΕΛ.

17′ Κίτρινη και στον Παπαφώτη, για φάουλ στον Χρυσοστόμου. Χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς της ΑΕΛ (Εθνικό ή Οθέλλο).

– Χωρίς την καλή ευκαιρία ακόμα το ντέρμπι.

27′ Νέα κίτρινη, αυτή τη φορά στον Φερέιρα για φάουλ στον Μαρς.

29′ Πρώτη πολύ καλη στιγμή στο ντέρμπι, για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο.

– Πιο γρήγορο παιχνίδι και περισσότερη ενέργεια ζητάει ο Γκαγιέγο από τους παίκτες του.

32′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μακρής από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

39′ Εκτός περιοχής σουτ του Φερέιρα. Και πάνω από τα δοκάρια.

– Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

749aa8c9 16d6 4701 94ba 4d9c0d8c6727

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση, η πιο μεγάλη στο ματς. Ο Καστέλ γύρισε στον Γκασαμά, ο οποίος όμως από κοντά νικήθηκε από τον Ολιβέιρα.

53′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση, με τον Γκασαμά. Σε κενή εστία ο Σενεγαλέζος αυτή τη φορά δεν λάθεψε, μετά από γύρισμα του Κορέια.

65′ Πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Κορέια στην περιοχή μετά από σέντρα του Φραντζή.

– Ελέγχεται από το VAR (Σολωμού) η φάση.

– Καλεί τον Ομπρένοβιτς στο on field review ο Σολωμού.

– Το παίρνει πίσω σωστά. Καμία παράβαση. Η μπάλα χτυπάει στον ώμο του Κορέια και όχι στο χέρι.

78′ Αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης μετά από εκτέλεση φάουλ. Το πλασέ του Φιλίποβιτς από το ύψος της περιοχής έφυγε ελάχιστα έξω.

89′ Εκτός περιοχής σουτ του Γερολέμου, κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Αρμπολέδα.