Ανόρθωση: Αδίκησε τον εαυτό της, μα βρήκε λόγο να χαμογελά

Τη χαρά της νίκης σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από 35 ολόκληρες μέρες έζησε ο Άρης. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» τρεις μέρες μετά την ιστορική επιτυχία επί της Ρέιντζερς επικράτησε με 3-2 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 7η αγωνιστική, και επανήλθε στις νίκες μετά από τρία διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Οι περσινοί πρωταθλητές υποχρέωσαν την «Κυρία» στην πρώτη ήττα της στη σεζόν και διεύρυναν στις τέσσερις νίκες το νικηφόρο σερί σε αγώνες με την ομάδα της Αμμοχώστου. Στους 14 βαθμούς οι δύο ομάδες, ισοβαθμούν με ΑΠΟΕΛ και Πάφος FC στη 2η θέση.

«Πάγωσε» από νωρίς το «Αντώνης Παπαδόπουλος» ο Άρης. Στην πρώτη τελική προσπάθεια οι πρωταθλητές πήραν προβάδισμα στο 8’ του αγώνα. Ο Μπένγκστον έδωσε κάθετη πάσα στον Μπαμπίκα, αυτός σούταρε ο Μιχαήλ απέκρουσε με τα πόδια και ο Γκομίς πήρε το… ριμπάουντ.

Πριν καλά – καλά συνέλθει η Ανόρθωση, δέχθηκε δεύτερη «μαχαιριά» από τους πράσινους. Στο 11’ ο Καστέλ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 1-1 και στο 12’ ο Μαγιαμπέλα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Άρη. Ο Κάργας δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα με κεφαλιά, ο Γκομίς έδωσε κάθετη πάσα στον ταχύτατο Μαγιαμπέλα, ο οποίος κέρδισε στο σπριντ τον Φερέρ και πλάσαρε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μιχαήλ για το 2-0.

Όσκαρ Σουάρεθ: «Αν κρατούσαμε το μομέντουμ της ισοφάρισης – Δεν κάναμε χάρη στον Τζούλιου»

Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά στην Ανόρθωση έχασε και τον Σέρχιο Καστέλ, ο οποίος φάνηκε πως ήταν ανέτοιμος για το σημερινό παιχνίδι. Χωρίς Γκερέρο και Καστέλ, με το σκορ στο 0-2 και με αντίπαλο τον Άρη, θα περίμενε κανείς πως η «Κυρία» θα ύψωνε λευκή σημαία. Κι όμως! Οι κυανόλευκοι πάλεψαν με νύχια και με δόντια για να γυρίσουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Στο 41’ ο Τσίκο μείωσε σε 2-1, με κοντινό πλασέ, μετά από εξαιρετική προσπάθεια και πάσα του Στέφανου Χαραλάμπους.

Στο 64’ ο Δημητριανός Τζούλιου ισοφάρισε σε 2-2 και έβαλε «φωτιά» στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Κάθετη πάσα του Τσίκο ο 17χρονος μεσοεπιθετικός επιβεβαίωσε όσους στάζουν μέλι για το ταλέντο του. Απέφυγε με άνεση και στιλ τον Βανά Άλβες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά με παρέμβαση του VAR μέτρησε.

Εκεί που η… ζυγαριά έδειχνε να γέρνει προς τη μεριά της Ανόρθωσης, ο Άρης πήρε εκ νέου προβάδισμα τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 68’ ο Ουρόσεβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Κοκόριν έκανε το γύρισμα και η μπάλα κτύπησε με δύναμη στον Φερέρ προτού καταλήξει στα δίχτυα του Μιχαήλ.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Oυαγκέ, Σάλβα, Κάργας, Γκαρσία, Τεχέρα, Ιωάννου, Χαραλάμπους (46′ Τζουλίου), Φερέιρα, Τσίκο (79′ Παρούτης), Καστέλ (27′ Γκασαμά).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποάκι, Μουσούντα (53′ Μπρόρσον), Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Στρούσκι (62′ Νίκολιτς), Σόκε, Μπαμπίκα (74′ Στεπίνσκι), Μπένγκτσον (46′ Μοντνόρ), Μαγιαμπέλα, Γκομίς (46′ Κοκόριν).

Σκόρερ: Τσίκο 41′, Τζούλιου 64′ / Γκομίς 8′, Μαγιαμπέλα 12′, Φερέρ (αυτογκόλ) 68′

Κίτρινες: Kάργας, Τσίκο, Τεχέρα / Μαγιαμπέλα, Σπιλεφσκι, Γκομίς, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σόκε

Έναρξη αγώνα.

4′ Μακρινή πάσα του Τεχέρα στην πλάτη της άμυνας του Άρη προς τον Τσίκο ο Γιαγκό πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

8′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Γκομίς, 1-0! Στην πρώτη τελική προσπάθεια των πρωταθλητών παίρνουν προβάδισμα. Ο Μπένγκστον έδωσε κάθετη πάσα στον Μπαμπίκα, αυτόυς σούταρε ο Μιχαήλ απέκρουσε με τα πόδια και ο Γκομίς πήρε το… ριμπάουντ.

11′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση να ισοφαρίσει. Ουαγκέ και Φερέιρα συνεργάστηκαν ωραία, ο δεύτερος έκανε εξαιρετική σέντρα στον Καστέλ, ο οποίος από πολύ καλή θέση πλάσαρε άστοχα.

12′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 2-0 με τον Μαγιαμπέλα! Ο Κάργας δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας και έχασε την κεφαλιά, ο Γκομίς έδωσε κάθετη πάσα στον ταχύτατο Μαγιαμπέλα, ο οποίος κέρδισε στο σπριντ τον Φερέρ και πλάσαρε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μιχαήλ.

20′ Ο Άρης με δύο γρήγορες επιθέσεις πλήγωσε δύο φορές την Ανόρθωση και έγινε αφεντικό στο παιχνίδι. Η “Κυρία” προσπαθεί να παίξει παιχνίδι πρωτοβουλίας, όμως η ομάδα του Σπιλέφσκι είναι “φωτιά” σε κάθε αντεπίθεση.

24′ Παράλληλη πάσα του Καστέλ, ο Βανά απέκρουσε σταθερά.

25′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Καστέλ και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Ο Ισπανός φορ αγωνίστηκε με μόλις μία προπόνηση και φάνηκε πως δεν ήταν απόλυτα έτοιμος. Δένει κορδόνια ο Γκασαμά για να τον αντικαταστήσει.

32′ Ο Άρης διατηρεί με σχετική ευκολία το υπέρ του προβάδισμα. Η Ανόρθωση προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις προς την περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά δυσκολεύεται.

40′ Σουτ του Φερέιρα από το ύψος της περιοχής ήταν πολύ άστοχο.

41′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, μειώνει σε 2-1 με τον Τσίκο! Εξαιρετική ενέργεια του Χαραλάμπους από δεξιά, συνεργάστηκε με τον Φερέιρα και έδωσε γκολ στο πιάτο στον Αγκολέζο. Game on στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

45′ Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45+3′ Δοκάρι για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα να δέχεται πάσα από τον Γκομίς και από τη μικρή περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ.

45+7′ Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για φάουλ του Σόκε στον Χαραλάμπους σε εξαιρετικά καλή θέση. Η επαναληπτική προβολή της φάσης δικαιώνουν τους παίκτες της Ανόρθωσης, καθώς έγινε παράβαση που δεν καταλογίστηκε.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Από τέσσερις τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Μία στο στόχο για την Ανόρθωση, τρεις για τον Άρη εκ των οποίων οι δύο έγιναν γκολ. Η “Κυρία” είχε συντριπτικό ποσοστό κατοχής μπάλας 67%, όμως οι φιλοξενουμένοι κτυπούσαν στην κόντρα με ταχύτατες αντεπιθέσεις και τιμώρησαν δύο λάθη της Ανόρθωσης σε διάστημα πέντε λεπτών με δύο γκολ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Μοντνόρ και Κοκόριν στις θέσεις των Μπένγκτσον και Γκομίς. Αλλαγή και για την Ανόρθωση, ο Δημητριανός Τζουλίου στη θέση του Στέφανου Χαραλάμπους.

56′ Ευκαιρία για τον Άρη, πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο, γυριστή κεφαλιά του Κοκόριν η μπάλα έξω.

60′ Ένταση με πρωταγωνιστή τον (κιτρινισμένο) Σπιλέφσκι, ο οποίος άρχισε διάλογο με την κερκίδα. Έπεσαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Οι πιο ψύχραιμοι επανέφεραν την τάξη.

63′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 2-2 με τον Δημητριανό Τζουλιού! Κάθετη πάσα του Τσίκο ο 17χρονος μεσοεπιθετικός επιβαβαιώσε όσους στάζουν μέλι για το ταλέντο του. Απέφυγε με άνεση και στιλ τον Βανά Άλβες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά με παρέμβαση του VAR μέτρησε.

68′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 3-2 μπροστά οι πράσινοι με αυτογκόλ του Φερέρ. Φάουλ του Ουρόσεβιτς, ο Κοκόριν έκανε παράλληλη σέντρα, η μπάλα κτύπησε με δύναμη στο πόδι του Φερέρ και κατέληξε στα δίχτυα.

80′ Η Ανόρθωση ψάχνει να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν βρίσκει τους διαδρόμους προς την περιοχή του Βανά.

90′ Εννιά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+10 Φάουλ του Τεχέρα ο Κάργας σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.