ΑΕΛ – Ανόρθωση 1-3: Άλωσε το «Αλφαμέγα» και κοιτάζει από ψηλά

Η Ανόρθωση πήρε σπουδαία νίκη επικρατώντας 3-1 της ΑΕΛ στο Στάδιο «Αλφαμέγα», στην πιο δύσκολη εκτός έδρας επίσκεψή της έως τώρα. Έτσι αξιοποίησε την ήττα του Άρη από τον Απόλλωνα και είναι πλέον μόνη στην κορυφή με 14 βαθμούς. Ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι στη Λεμεσό, που τα είχε όλα!

Ένα πρώτο μισάωρο με τρία γκολ για την Ανόρθωση, εκ των οποίων μέτρησαν τα δύο και δύο αναγκαστικές αλλαγές για την ΑΕΛ. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε το προβάδισμα στο Στάδιο «Αλφαμέγα» με 2-0 και βάσει της εικόνας δίκαια.

Ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η ομάδα της Λεμεσού είχε την ατυχία από τη μια με τον τραυματισμό και την αντικατάσταση των Ντέγοεστ και Χέντι, από την άλλη με το δοκάρι του Μεντόγεβιτς στο 37’.

Δεν έφταναν αυτά, ήρθε η αψιμαχία στην καθυστέρηση ανάμεσα σε Φιλίποβιτς και Τσίκο. Ο τελευταίος έπεσε, το VAR κάλεσε τον Εμάνουελ Καρβάλιο, αυτός πήγε στο on field review και επέστρεψε με κόκκινη κάρτα στον παίκτη της ΑΕΛ και κίτρινη σε αυτόν της Ανόρθωσης.

Η ΑΕΛ μπήκε ξανά στο παιχνίδι με σουτ του Μάρσεϊ στο 52’ και το παιχνίδι πήρε νέα τροπή. Οι γαλαζοκίτρινοι πίστεψαν ότι μπορούσαν έστω και αριθμητικό μειονέκτημα και το ματς είχε αγωνία έως το τέλος. Μάλιστα, ακυρώθηκε γκολ του Μακρή για οφσάιντ και όλα οδηγούσαν σε αγωνιώδες τέλος.

Τελικά, ο Τιουνέ αξιοποίησε την προώθηση του Μούριελ και στο 90’+8 σκόραρε από μακριά σε κενή εστία, σφραγίζοντας τη νίκη της «Μεγάλης Κυρίας».

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους): Μούριελ, Τσούκα (46′ Φραντζής), Μεντόγεβιτς, Ντέγοεστ (13′ Σωτηρίου), Τζάλμα, Ανδρέου (46′ Μπαστό), Σρνιτς, Φιλίποβιτς, Μόρσεϊ, Μακρής (87′ Μπεραχίνο), Χέντι (25′ Τσέρνιχ).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Γουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Κορρέα, Τιουνέ, Τεχέρα, Γκερέρο (63′ Μ. Ιωάννου), Τσίκο, Παρούτης, Καστέλ (81′ Γκασάμα).

• ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

7′ Ακυρώνεται γκολ του Τσίκο για οφσάιντ. Συμφωνεί το VAR.

11′ Προσωρινή διακοπή. Ζητά αλλαγή ο Ντέγοεστ.

13′ Ο Σωτηρίου στη θέση του Ντέγοεστ.

14′ Συνεχίζεται το παιχνίδι.

19′ Πρόβλημα και με τον Χέντι, νέα διακοπή.

20′ Συνεχίζεται το ματς, με δέκα η ΑΕΛ ώσπου να διαπιστωθεί η κατάσταση του Χέντι.

22′ Πέναλτι για χέρι του Τσούκα

24′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Γκερέρο νικά τον Μούριελ από τα 11 βήματα.

25′ Ο Τσέρνιχ στη θέση του Χέντι.

28′ ΓΚΟΛ 0-2! Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό ο Καστέλ βγήκε απέναντι από τον Μούριελ και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

37′ Δοκάρι μετά από σουτ του Μεντόγεβιτς.

40′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Τσέρνιχ να σουτάρει και η μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.

45′ Εννιά λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Ο Τσίκο μπαίνει στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ.

45’+3 Ο Τσίκο έδωσε στον Καστέλ, αυτός σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε άουτ.

45+6 Ο Τσίκο έπεσε μετά από αψιμαχία με τον Φιλίποβιτς και εξετάζεται η φάση από το VAR.

45’+7 Πάει στο on field review ο διαιτητής.

45+8 Κόκκινη στον Φιλίπποβιτς, κίτρινη στον Τσίκο.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ ΓΚΟΛ 2-1! Η ΑΕΛ μειώνει με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Μόρσει.

63′ Αναγκαστική αλλαγή. Ο Ιωάννου στη θέση του Γκερέρο.

67′ Καλή φάση για τους γηπεδούχους με τον Τσέρνιχ να επιχειρεί το σουτ από τα δεξιά της περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ

68′ Απαντάει η Ανόρθωση με το διαγώνιο πλάσε του Τσίκο το οποίο έλεγξε χωρίς πρόβλημα ο Μούριελ.

81′ Αναγκαστική αλλαγή. Γκασάμα αντί του Καστέλ.

84′ Ακυρώνεται γκολ του Μακρή για οφσάιντ.

90’+8 ΓΚΟΛ 1-3 Ο Τιουνέ από μακριά σουτάρει σε κενή εστία και καθαρίζει για την Ανόρθωση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Ανόρθωση: Τα καλά και τα στραβά του σπουδαίου «διπλού»

Έγιναν όλα στο «Αλφαμέγα»! Δύο γκολ, ακύρωση τέρματος, πέναλτι, δοκάρι, αναγκαστικές αλλαγές, αποβολή